odměny členů výboru
naše společenství si nevyplácelo odměny pro členy výboru,teď je návrh,aby za tři roky dostali 15 tis.,všichni souhlasí-(provedené úpravy a rekonstrukce domu jejich zásluhou) a aby měsíčně měl každý odměnu 500 Kč Nevíme,ale jakou formou toto provést
Děkuji
Richtrová
Paní Richtrová,
odměny můžete vyplácet přímo na základě rozhodnutí shromáždění. Nemusíte tedy uzavírat nějaké příkazní smlouvy nebo smlouvy o výkonu funkce. Na výkon funkce nesmíte uzavírat smlouvy podle zákoníku práce.
Musíte se přihlásit na finančním úřadu jako plátce daně ze závislé činnosti.
Musíte se přihlásit u zdravotních pojišťoven, kde jsou evidováni členové výboru.
Velmi pravděpodobně se budete od 1.1.2012 přihlašovat i u OSSZ/PSSZ, protože se má z příjmů členů kolektivních orgánů právnických osob platit i sociální daň.
Vzhledem k částce 500 Kč/ měsíc doporučuji výplatu 1× ročně nebo vás poplatky za mzdy vyjdou hrozně draho.
Hezký den!
Pavel
Dobrý večer pane Pavle,
u nás chceme včlenit do stanov odměnu za prakticky kompletní správu domu členu výboru ve výši 1900,–Kč měsíčně. Pokud bude člen výboru zaměstnán jinde (zaměstnavatel bude hradit zdravotní a soc.pojištění…) zbývá mu na konci roku zaplatit „jen“ daň z příjmu ve výši 15%. Nebo se mýlím? Frekcence výplaty za správu v rámci daného roku má vliv na daňovou otázku? Děkuji za reakci.
Tím jste mne trochu vystrašil :-( : „Velmi pravděpodobně se budete od 1.1.2012 přihlašovat i u OSSZ/PSSZ, protože se má z příjmů členů kolektivních orgánů právnických osob platit i sociální daň.“
PN777,
omlouvám se, pokud jsem Vás trochu vystrašil. Že se má z příjmů členů kolektivních orgánů právnických osob platit i sociální daň je uvedeno ve sněmovním tisku 441. Pouze šířím osvětu, jak se nebude zvyšovat daňové zatížení, což bylo v programovém prohlášení této vlády.
Ale k věci.
1)Nedoporučuji do stanov vtělit nějakou určitou částku. Stanovy považuji za něco podobného Ústavě a ta by se neměla měnit jak ponožky. Konkrétní částku by měl schvalovat výbor nebo shromáždění, pokud jde o odměnu člena výboru.
2)Pokud je člen výboru zaměstnán jinde, tak se příjem z SVJ posuzuje samostatně, tj. daň z příjmu, zdravotní daň a nově asi i sociální daň.
3)Frekvence výplat nemá vliv na daně (většinou). Já jsem frekvenci výplaty zmiňoval v kontextu s odměnou pro účetní, která si nechá zaplatit za každou vyplacenou mzdu. Při 500 Kč u původního tazatele by odměna pro účetní byla relativně velká a proto jsem navrhl roční interval, kdy by se 11 poplatků za zpracování mezd ušetřilo.
Hezký den!
Pavel
Vyjádření k příspěvku:
„Vložil PN777, 25. Říjen 2011 – 22:24“,
citace:
„chceme včlenit do stanov odměnu za prakticky kompletní správu domu členu výboru ve výši 1900,–Kč měsíčně“
Vážený pane „PN777“ a Vážený pane „Pavle“,
ZoVB nezaznamenal ani jeden případ, kdy by „Společenství“ bylo před Soudem schopno prokázat, že tzv. „výbor“ byl vůbec schopen jakoukoliv smysluplnou činnost vykonávat.
Ve většině případů nedošlo ani k prokazování, neboť nebylo ani tvrzeno
(Pouze jeden blbeček tvrdil, že několikrát obešel „dům“).
Soudce upozornil „blbečeka“ na tu skutečnost, že i on (soudce) obchází svůj dům (a nikdo jej za to neplatí).
Je to jako s Ralphem:
Ralphe, nejez LEGO a sděl nám -konkrétně-, za co odměňuješ „výbor“ (1900,– Kč).
Oprosti se od studu, Ralphe, směle, do toho.
V Praze, dne 25.10.2011
ZoVB
Poslední komentáře