Odměna člena výboru
Dobrý den,
dnes jsem výboru navrhl „odměňovat“ všechny členy měsíční částkou 500,– kč / čistého. Vypláceno každý měsíc.
Všichni členové SVJ nejsou podnikatelé ani sami nepodávají daňové přiznání (důchodce, zaměstnanci na HPP bez vedlejšího zdroje příjmu).
Chci se zeptat, co by to pro každého člena výboru znamenalo, pokud by tuto „odměnu“ získal a jaký je nejvhodnější způsob (.., DPP, DPČ ) poskytování „odměny“ těmto členům?
Odměnu úmyslně píši v uvozovkách. Na shromáždění „odměny“ obhájíme.
Mým HLAVNÍM CÍLEM je to, aby dotčený člen SVJ nemusel podávat daňové přiznaní.
Děkuji za rady :)
Igore,
velmi často tu píšu, že Váš záměr odměňovat členy výboru za výkon funkce člena výboru na DPP či DPČ je přípravou trestného činu krácení daně. Stačí se podívat do historie. Stojí Vám to za to?
Hezký den!
Pavel
Pavle,
Tvé komentáře jsem již k tomuto tématu několikrát četl.
Na našem shromáždění to skoro vypadá na scénku ze „Slunce, seno a pár facek“. Máme tu totiž dlužníky, který vadí všem členům našeho SVJ. NIKDO člena výboru dělat nechce, stávající členové chtějí skončit. Abych je motivoval k tomu, aby mi tu alespoň někdo z nich zůstal, navrhnul jsem tuto odměnu v uvozovkách.
Tuto odměnu v jakékoliv formě odmítají, pokud k tomu budou muset mít další administrativu – daňové přiznání apod.
Naopak, nehodlám připravovat trestný čin krácení daně. Člen výboru má ze zákona nějaké povinnosti, naše stanovy mu určují minimum a od začátku našeho SVJ bylo zvykem, že členové výboru provádí drobné opravy, administrativu (ne záznamy z jednání orgánu), správu poklady, jednání se správcem, apod.
Tyto činnosti, které teoreticky může dělat každý člen SVJ, mám v plánu uzavřít na DPČ a nemyslím si, že tím připravuji trestný čin krácení daně. Zákon totiž neříká, že povinnosti člena SVJ je jednání s bankami, se správcem, správu cizího majetku, jednání s dalšími členy SVJ na témata mimo zákon (běžné je, že za členem výboru přijde „starší babička“, které nejde kabelová TV).
Nebo se snad, Pavle, pletu? Každopádně ještě si to musím jít ověřit :)
Mimochodem, děkuji za Tvoji odpověď.
Pokud Vám osobně nevadí daňové přiznání.Zrušte výbor a nechejte se zvolit předsedou společenství vlastníků.Pak budete moci ostatní ochotné členy společenství vlastníků zaměstnávat na DPP a odměňovat je podle vykonané práce.
Prve jste psal jednoznačně o odměnách pro členy výboru. Takže jde o odměny za výkon funkce.
Teď se rozepisujete o úplně jiných platbách.
lake
Prve jsem psal o „odměnách“ v uvozovkách. Cílem je dostat členům určitou částku.
Večer prošel několik vláken i fór a dospěl jsem k názoru, že nejlepší bude uzavřít DPČ na vedlejší činnosti, které člen výboru provádí a nejsou jeho zákonnou povinností. Jak jsem psal v předchozím příspěvku.
Nebo máte jiný způsob? Pro mě je podstatné to, aby si člen výboru nemusel zpracovávat daňové přiznání. V opačném případě mi odměnu odmítnou a jejich následný osud ve výboru je nejistý.
Igore,
možné řešení již navrhl nick JaVa.
Pokud Vám osobně nevadí vyplnění daňového přiznání, tak zrušte výbor, nechte se zvolit za předsedu (dříve pověřený vlastník) a odměňujte řadové členy SVJ, kteří pro SVJ budou dělat drobné opravy, povedou pokladnu, budou jednat na základě plné moci se správcem atd. Navíc ušetříte za zdravotní, které se u DPP do 10 000 Kč neplatí.
Aby člen výboru za výkon funkce nebral nic a byl odměňován na DPP či DPČ za opravy, vedení pokladny, jednání se správcem, úklid atd. vidím jako velmi rizikové. FÚ to může posoudit jako obcházení zákona, možná i trestný čin. To je zkušenost z praxe.
Hlavně neskočte na lep jedné přispěvatelce, která tu tvrdí jak kontrola v zahraničí přijde na kontrolu a poradí jak to dělat lépe a radostněji. Taková informace je bezcenná a hlavně zavádějící. Žijete v ČR a vězte, že aktivity FÚ pod novým vedením jsou často až nepochopitelné. Momentálně musím dokazovat, proč si a.s. platí za domému na webu v řádu malých tis. Kč ročně. Snažím se přesvědčit kontrolní tetku, že a.s. musí mít webové stránky podle ZOK. Prý si to prověří. Státní represe neuvěřitelně vzrůstá. Co si dovolí FÚ dnes a co vyžadoval před 5 lety je úplně něco jiného.
Řešením je také mít odměnu za výkon funkce a DPP za činnosti, které nejsou výkonem funkce. Tím se ale nevyhnete podání daňového přiznání.
Hezký den!
Pavel
Prosím nezapomínejme, že NOZ přinesl změnu: ve smluvních vztazích od 1.1.2014 platí, že pokud nebyla odměna mezi stranami sjednána, pak platí, že odměna náleží ve výši obvyklé.
Člen statutárního orgánu, který nese zákonnou odpovědnost a ručí veškerým svým majetkem za porušení povinnosti řádného hospodáře, nevykonává obvykle svou funkci bezplatně.
Pokud byste tedy chtěl tvrdit, že členové statutárního orgánu žádnou odměnu nepobírají a dělají vše z čiré dobroty ducha, jste povinen to Finančnímu úřadu také prokázat. Nejlépe ustanovením ve stanovách, nebo výslovným usnesením shromáždění o nulové odměně za výkon funkce pro členy výboru,nebo čestným prohlášením člena výboru, že nebude za svou činnost požadovat žádnou odměnu.
Neprokážete-li to, může FÚ použít vlastní úvahu ke stanovení výše odměn. To se pak budete divit. K tomu přistoupí vymáhání chybějících částek, které měly být odvedeny ze zdravotního a sociálního „pojištění“.
lake
Poslední komentáře