Nutná oprava - havárie

Vložil kabuli, 17. Květen 2012 - 20:08 ::

Dobrý den, jelikož jsem krátce ve funkci výboru SVJ, nerad bych něco prošvihnul. Stala se nám taková věc, že z prázdného bytu v nejvýše položeném patře vznikla závada na rozvodu studené vody, která po stoupačkách prosakovala až do společných prostor sušárny. Po zjištění této havárie jsme jako výbor kontaktovaly vlastníka jednotky a následně udělali během dvou dnů výběrové řízení se šesti firmami, ze kterých jsme jednu vybrali a zadali ji né opravu, ale rovnou celou výměnu stoupaček včetně odpadu. Vše bylo původní – 35 let staré. Nyní jsme obviněni z našeho rozhodnutí, že jsme tuto skutečnost řádně neprojednali na shromáždění společenství. Táži se tedy. Je v těchto kritických situácích skutečně nutné svolávat shromáždění (15dnů), a teprve poté řešit havárii? Jak velký rozsah prací se bere jako oprava a co ne? Připadalo nám přirozené jít cestou kompletní výměny, než nějaké látání na chvilku sic za třetinovou cenu komletních prací. Nepamatuje na toto alespoň nějaký zákon? Tento náš krok nám byl vmeten do tváře se slovy, že si děláme co chceme. Může mi někdo fundovaný odpovědět? Předem děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdenek 22, 18. Květen 2012 - 12:32
    1. Jak je to popsáno ve Vašem příspěvku to na mě dělá dojem, že jste jako výbor jednali s „péčí řádného hospodáře“. Přesto:
    2. Při nejbližší vhodné příležitosti svolejte shromáždění a
    • upravte si stanovy tak, aby v podobné shora popsané záležitosti mohl výbor rozhodovat samostatně,
    • dejte své funkce k dispozici (něco jiného je o někom pochybovat, že něco dělá špatně a něco jiného je to dělat sám) – tipuji, že vás neodvolají.

    3. Do doby konání shromáždění pochybovačné hlasy ignorujte.

    4. I když si upravíte stanovy, vždy nastanou situace, které jim nebudou přesně odpovídat. A čím konkrétnější budete mít stanovy, tím toto nebezpečí bude vyšší.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 18. Květen 2012 - 1:37

    …Tento náš krok nám byl vmeten do tváře se slovy, že si děláme co chceme…

    • je to tak. Ale pokud jde jen o nemáte u Vás psa co kouše nemáte důvod se obávat
    • jak již uvedl pan L??? nemáte li „smlouvu o výkonu funkce“ – jste beztrestní

    Neználek

    Vložil lake, 17. Květen 2012 - 20:56

    Jestliže jste členem výboru, pak mne udivuje, že nevíte jak se ve vašem SVJ rozhoduje o věcech spojených se správou domu. Měl byste bezpečně znát zákon o vlastnictví bytů alespoň do § 16. Přečtěte si jej tedy. Zejména by Vás měl zajímat § 9 odst. 11 věta druhá ZoVB, který dává odpověď na Váš dotaz.

    Práce které jste nechali provést byly nepochybně opravou. Rozsah prací s tím nemá nic společného. Oprava může být jak drobná, tak rozsáhlá.

    K Vašemu tvrzení že jste „řešili havárii“ poznamenávám, že kompletní výměna stoupaček a odpadního potrubí určitě NENÍ řešením havárie. Řešením havárie by např. bylo pozvat instalatéra, který by během patnácti minut nasazdil těsnící objímku na poškozené místo na trubce (s dvěstěkrát nižšími náklady).

    lake

    Vložil kabuli, 17. Květen 2012 - 22:16

    Děkuji za odpověď. Pokud dobře rozumím výkladu, tak jsme jako výbor sešli na zcestí v plné míře.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".