Nový pověřený vlastník
Dobrý večer mám dotaz.Jsem pověřený vlastník SVJ a chci s funkcí zkončit. Může tuto funkci převzat syn jednoho z vlastníků? Děkuji Šárka.
Šárko,
pokud s ukončením výkonu funkce pověřeného vlastníka nehodláte zároveň prodat jednotku, tak se Vás případné bezvládí po Vašem odstoupení v SVJ týká minimálně ze dvou důvodů:
- jako člen SVJ bez statutárního orgánu poznáte, že to nebude dobrá situace. Někdo by měl minimálně proplácet faktury
- podle § 159 NOZ se musí funkce vykonávat s nezbytnou loajalitou. Pokud se alespoň nepokusíte najít za sebe náhradu, může Vám to být přičteno k tíži
Pokud máte zájemce o výkon funkce a jedinou zábranou jsou Vaše stanovy, tak svolejte shromáždění, stanovy změňte a odstupte z funkce.
Hezký den!
Pavel
Šárko, především se domnívám, že to není váš problém, ale problém SVJ. Vy oznámíte, že končíte a je to. Je chvályhodné, že se snažíte před odchodem tento problém vyřešit, ale vy to nevyřešíte. Nejspíš bude nutno změnit stanovy. V nich uvedete funkci předsedy, který nemusí být vlastníkem. Jirka
Napřed si načtěte, co máte ve svých Stanovách, ty máte znát. Pokud nemáte, že statutární orgán musí být vlastník. Co myslíte tím převzít? Svoláte snad shromáždění a budete volit buď výbor, nebo toho PV. Vy jste funkci též „zdědila“?
Ve stanovách nic takového nemáme. Já se stěhuji pryč a potřebuji aby funkci pověřeného vlastníka dělal někdo za mě. Žádný z vlastníků tuto funkci nechce dělat až na syna jednoho z nic proto mě zajímá jestli by tuto funkci mohl dělat i když není majitelem bytu. Do funkce jsem byla zvolena na první schůzi s notářem.
Obávám se, že se mýlíte. Podle stanov je statutárním orgánem uvedeného SVJ tříčlenný výbor nebo jeho funkci vykonává pověřený vlastník. Zmiňovaná podmínka v čl. 5 odst. 5.5 se týká výslovně člena výboru. Současně v čl. 5 odst. 5.14 je uvedeno, že funkci výboru, pokud není zvolen, vykonává, cituji: „vlastník pověřený tím shromážděním“. Podle mého názoru by tedy byl možný i výklad, že funkci pověřeného vlastníka může vykonávat pouze vlastník (jednotky v domě).
Současně je velmi pravděpodobné, že se zápisem statutárního orgánu nazvaného „pověřený vlastník“ budou jisté potíže, neboť elektronicky vyplňovaný formulář sloužící k návrhu na změnu zápisu ve veřejném rejstříku neumožňuje pojmenovat individuální (jednočlenný) statutární orgán SVJ jinak, než předseda resp. předseda společenství vlastníků.
P.V.
Dejme tomu že zvolíme jako pověřeného vlastníka, vlastníka jednotky v domě. Jak máme tedy postupovat v elektronickém formuláři jestliže chceme zapsat změnu když máme v názvu ,,pověřený vlastník"? Děkuji za odpověď. Šárka
Když už budete volit pověřeného vlastníka, tak současně změňte stanovy. Zvolte předsedu a budete happy. Jirka
Domnívám se, že se jedná o záležitost v současné době v rámci elektronicky vyplňovaného formuláře v podstatě neřešitelnou (pokud tedy nebudete ručně opravovat vytištěný formulář). Já osobně bych tento způsob nedoporučoval, přiklonil bych se k volbě výboru nebo ke změně stanov.
P.V.
Dobrý den . Večer mě to taky napadlo že máme uvedeno ,,pověřený vlastník"a tuto funkci tudíž nemůže vykonávat nevlastník bytu, takže co máme dělat? Moc prosím o radu. Děkuji Šárka
Je možno zvolit z mnoha různých postupů, každý má své úskalí. Např. nekončit s funkcí, zvolit tříčlenný výbor, změnit stanovy alespoň v části týkající se statutárního orgánu aby mohl být zvolen předseda, domáhat se soudně zápisu pověřeného vlastníka, nechat ustanovit opatrovníka, …
Konečné rozhodnutí, kterou z cest se vydáte, ale za Vás, vlastníky, nikdo jiný neudělá.
P.V.
Poslední komentáře