Notářská úschova
Nemá někdo zkušenosti s notářskou či advokátní úschovou prostředků určených pro společenství?
Člen společenství neodmítá hradit příspěvky na správu domu ani zajištěné služby. Není mu ovšem poskytováno řádné vyúčtování (rozúčtování). Právní puristé uvedou, že v takové situaci člen není povinen hradit ničeho. Člen má ovšem dobrou vůli, částku dokáže odhadnout, jenom chce úhradu vázat na poskytnutí řádného vyúčtování (rozúčtování).
Byla by řešením notářská či advokátní úschova, tj. skládání prostředků notáři a jejich uvolnění teprve po poskytnutí řádného vyúčtování (rozúčtování)?
Děkuji za názory a zejména za zkušenosti.
Ano, notář vydá svěřenou (na jeho účet složenou) částku z úschovy oprávněné osobě na základě konkrétně určených či dohodnutých listin. A co bude těmi listinami ? Vyúčtování, které stěžovatel odsouhlasil ? To správce ty peníze neuvidí nikdy, že… Listina, nazvaná „Vyúčtování něčeho“ za nějaké období, obsahující co ? Do této listiny ale správce může napsat prakticky co chce, že… U nás v domě má správce velikánskou „plachtu“, na které jsou rozepsány všechny jednotky a u nich jejich koeficienty, kterými se podílejí na konkrétních nákladech a nákladové položky. Dole a na konci řádků pak je součet v % a v Kč a skutečné náklady. Zájemci to viděli a teď už je pokoj.
Jistá je notářská, nikoliv advokátní úschova. Ve smlouvě se notář zaváže, že po splnění naprosto konkrétních podmínek (např. po obdržení konkrétních listin) vydá peníze z úschovy oprávněnému. Jak asi ty podmínky naformulujete ? Že by notář posuzoval, zda je předložené vyúčtování OK ?
Notář přijímá peníze do notářské úschovy za účelem jejich vydání třetí osobě. Další možností je uzavření svěřenecké smlouvy. Jde o třístrannou smlouvu, kterou podepisuje notář a oba účastníci.
Vašemu členovi fandím a budu rád pokud sem popíšete výsledek. ZDE je nakonec uvedeno že to je způsob přijatelný. Já s témuž kroku chystám na základě příštího Vyúčtování neboť jsem si na 110% jist že bude vadné.
lolek
Poslední komentáře