Nevlastník ve funkci statutárního orgánu, zkušenost s firmami, doporučení

Vložil PN8, 21. Červen 2016 - 17:38 ::

Dobrý den,

v našem SVJ nechce nikdo z vlastníků bytů působit ve funkci statutárního orgánu. Schválili jsme nové stanovy dle NOZ, kde členem SVJ může být i nevlastník bytu. Chceme jako předsedu zvolit nevlastníka, zástupce nějaké správcovské firmy.

  1. Jaké jsou vaše zkušenosti se správou domu pod nevlastníkem bytu-předsedou?
  2. Jakou firmu by jste doporučili z Prahy nebo blízkého okolí?

Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ivanq, 23. Červen 2016 - 15:42

    Pro lepší orientaci by bylo dobré vědět, jaký je průměrný věk vlastníků ve vašem SVJ a kolik bytů vaše SVJ obsahuje; jestli plánujete v nejbližší budoucnosti větší opravy, proč nechce nikdo do výboru, apod.

    Dokázali jste se sejít a schválit nové Stanovy. Z toho usuzuji, že jste schopni svůj dům a pozemek společně spravovat.

    Navrhuji následující postup. Zvolte si vlastní výbor, který nebude „nic“ dělat, protože uzavře příkazní smlouvu se správcovskou organizací, která bude „všechny povinnosti“ dělat za něj. To „nic“ a to „všechny povinnosti“ píšu v uvozovkách, protože na vás zůstane to nejdůležitější. Kontrolovat práci správce a zjišťovat a hájit zájmy vlastníků.

    Ta kontrola, o které píšu, je nezastupitelná. Jestliže se mezi vámi nenajde nikdo, kdo by za odměnu tuto kontrolu dělal, potom je výhodnější byt prodat a jít bydlet do nájmu.

    Shrnutí:

    1. Najměte si za odměnu správcovskou firmu, která bude za vás všechno zajišťovat (od účetnictví až po úklid).
    2. Zvolte (přemluvte) vícečlenný výbor, který bude za odměnu vše ve vašem zájmu kontrolovat.
    3. Vyjde vás to odhadem 300 + 200 = 500 Kč na byt měsíčně. (Možná méně, to záleží na šikovnosti při vyjednávání.)

    Ivanq

    Vložil PN.8 (bez ověření), 23. Červen 2016 - 16:07

    Dobrý den,

    děkuji za odpověd.

    Psal jsem že: „v našem SVJ nechce nikdo z vlastníků bytů působit ve funkci statutárního orgánu“

    Tzn. že opravdu nikdo z vlastníků nechce působit ve výboru nebo jako pověřený vlastníka (nově předseda dle NOZ). Většina vlastníků už nebydlí v domě, jsou třeba i mimo Česko, neumí vykonávat povinnosti statutárního orgánu nebo se zodpovědnosti jako statutáři (výbor, předseda …) možná bojí, nemají čas. Důvodů může být i více.

    Proto jsme schválili nové stanovy a dle nich můžeme pověřit nevlastníka – externí firmu řízením SVJ. Otázkou jsou tedy opravdu zkušenosti těch co již statutární orgán z řad nevlastníků mají a případné doporučení firmy.

    PS: Dům je ve výborném stavu, 12 jednotek, průměrný věk zhruba 50 let, opravy nad 100 000,–Kč v horizontu 12 měsíců určitě neplánujeme.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".