Nárok na převod z BD do OV
„Vlastníme“ byt v družstevním vlastnictví v panelovém domě z 80. let. Rádi bychom výhledově byt převedli do osobního vlastnictví, ale představenstvo naše otázky („kdy“) odpálkovává, že to vůbec není aktuální téma. Navíc argumentuje současným zatížením BD úvěrem u banky. Je nějak právně podložena „nárokovost“ převodu jednotky do OV? Domnívám se totiž a doufám, že se nemůže jednat o akt subjektivního postoje aktuálního představenstva, ale jako akt vůle členů družstva (o čemž nebyla nikdy vyvolána diskuze, natož hlasování). Děkuji za váš názor.
čerpáno z dostupné literatury:
§ 24 z.č. 42/1992 Sb.,
[Členové bytového družstva]
Členové bytových družstev, kteří jsou nájemci bytů a nebytových prostor, mohou do šesti měsíců ode dne účinnosti tohoto zákona vyzvat bytové družstvo k uzavření smlouvy, kterou na ně družstvo bezplatně převede vlastnictví k bytu a nebytovému prostoru. Uplynutím této lhůty toto právo zaniká.
Převody družstevních bytů dle ZOVB do vlastnictví jejich uživatelů,stále probíhají tam,kde si nájemníci-družstevníci o tento převod požádali na základě výzvy, podané do 30.6.1995.
Neprošel návrh, aby se lhůta žádosti do roku 1995 (§ 23 ZoVB odst. 2)) zrušila. V jiném případě je možné žádat plnění (aktuálně) do roku 2020, a družstva jsou do toho už i nucena ze zákona (§ 23 ZoVB odst. 4) a 5).
LHŮTA PRO PŘEVOD BYTŮ PRODLOUŽENA NOVELOU
Ve Sbírce zákonů byl uveřejněn zákon č. 345/2009 Sb., kterým se novelizuje zákon o vlastnictví bytů. Novela se týká uzavírání smluv o převodu bytů z vlastnictví bytových družstev na základě výzvy uplatněné podle zákona o vlastnictví bytů. Novela prodlužuje lhůtu k uzavření smlouvy o převodu těchto bytů, která byla stanovena do 1. 7. 2010, o dalších 10 let. Lhůta pro převod tedy končí dnem 31. 12. 2020. Sněmovna původně schválila prodloužení této lhůty až do roku 2040. Senát jí ale tento návrh v červnu vrátil s příslušným pozměňovacím návrhem.
Vše tudíž záleží na tom,zda jste si v minulosti(do 30.6.1995) o převod družstevního bytu požádali Vy, nebo jeho původní nájemce.Nyní už nežádáte o převod bytu,ale o naplnění převodu bytové jednotky do vašeho vlastnictví!
Konec citace.
Vše zřejmě vždy záleží na tom ,co si před rokem 1995 odsouhlasili členové původního družstva.
https://www.epravo.cz/…b-16980.html?mail
Hezký zbytek večera.JaVa
Pravidla pro převod bytů do osobního vlastnictví má každé družstvo postavené trochu jinak. Každopádně na tyto převody není žádný právní nárok.
Pokud členská schůze družstva rozhodne o převodu jednotek do vlastnictví jejich členů, uloží představenstvu zpracovat Prohlášení vlastníka a podat je na katastr. Nebude to levná záležitost (poměrně odborná činnost)ani to nebude hned – počítejte s několika desítkami tisíc a měsíci. Podívejte se do vašich Stanov na případné další podmínky převodu.
Každý úvěr družstva a splátky tohoto úvěru jsou „rozpočítány“ na jednotlivé byty – tzv. anuita. Pokud věřitel z úvěru souhlasí s předčasnými splátkami úvěru, tak (po vymezení jednotek v domě v katastru)
- požádáte o převod bytu do vlastnictví
- družstvo Vám sdělí výši „zbytku anuity“, který družstvu uhradíte (jako další členský vklad)
- uzavřete s družstevem smlouvu o převodu jednotky a dáte ji na katastr
- družstvo uhradí věřiteli z úvěru Váš podíl na úvěru
- věřitel z úvěru vymaže své zástavní právo z Vašeho bytu
Poslední komentáře