Měsíční odečítání tepla a TUV přinese až 20% úspory!
Další z oslavných článků na téma měsíčních odečtů je na adrese:
https://okolobytu.cz/…epla-a-vody/
Cituji:
„Není pravda, že je to jen další byrokratická povinnost, kterou nám přikazuje EU. Není ani pravda, že za tím vším stojí lobismus firem, které dálkové odečty nabízejí.“
„Uvádí se, že případnou úpravou režimu a třeba odstraněním některých zlozvyků můžete díky průběžné informaci o spotřebě ušetřit až 20 % spotřeby energií.“
Navíc je k tomuto tématu otevřena diskuse.
Hezký den!
Měsíční odečty a navíc ještě jenom moje jsou zcela nedostatečné.
Požaduji odečty všech měřičů a indikátorů v domě, a to v reálném čase.
U vody jde o běžné měření ve fyzikálních jednotkách m3, takže snad jakýsi přínos měsíční náměry mohou mít pro toho, kdo o tyto údaje stojí a současně nechce nebo neumí vodoměr odečítat sám. Takovýmto zájemcem o měsíční náměry by mohl být třeba pronajímatel, který se zdržuje jinde nebo do bytu nemá přístup, a výrazné zvýšení odběru by mohlo značit závadu nebo podnajímání bytu více osobám.
U tepla se vůbec nejedná o měření, čísla z krabiček nemají ždný fyzikální význam, vstupují do dalších transformací pomocí koeficientů stanovených pomocí křišťálové koule a bez znalosti ostatních náměrů mají vypovídací hodnotu blízkou nule. Přínos pro pronajímatele je mizivý, už jenom proto, že je zde 200% zastropování nákladů, takže motivace šetřit se téměř vytrácí.
Nicku Smysl,
vlákno je o tom, že měsíční odečty jsou nesmysl.
Pokud někdo „o tyto údaje stojí a současně nechce nebo neumí vodoměr odečítat sám“, tak ať si předávání údajů pro svou osobu zaplatí. Takových lidí bude tak maximálně 2 % členů SVJ. Proč by ostatních 98% členů SVJ mělo platit za něco, co nepotřebují?. V tom nevidím smysl.
U tepla s Vámi souhlasím, je to úplný nesmysl, když je zastropovaný konečný náklad, tak proč by se měl „hýřil s teplem“ nějak snažit?
Hezký den!
Pavel
Opravdu jsem se pobavil ale titulek a neověřený nick potvrzuje obsah. pokud si však někdo za ta leta zohledňování údajů na radiátorech zvykl se nechat vytápět sousedy a koupat celou rodinu v jedné vaně, potom ho jistojistě musela nasrat novelizace vyhlášky o zpoplatnění spotřeby tepla. Tam to zastropování opravdu uhodilo na ty šetřílky hřející se svými sousedy. nebudu to dále rozvádět. Na závěr jen dodám, že měsíční odečty energií a vody směřují k instalaci zařízení pro dálkové odečty, jinak by to nemělo větší smysl a navyšovalo náklady na distribuci tepla.
Pane Kalo,
indikátor tepla skutečně nic neměří, jen indikuje, jak se rozdělí náklady. Rozdělení nákladů se snad měsíčně nebude provádět. Alespoň návrh zákona to nechce a zákon má být projednáván jen v jednom čtení, takže ani není prostor pro jeho další zhoršení.
Nevím jak jste přišel na tvrzení: „Na závěr jen dodám, že měsíční odečty energií a vody směřují k instalaci zařízení pro dálkové odečty, jinak by to nemělo větší smysl a navyšovalo náklady na distribuci tepla.“
Já mám opačnou zkušenost. Řada SVJ zavedla dálkové odečty proto, aby nemusela každý rok vstupovat do bytů a neobtěžovala vlastníky při odečtech. Na to nemusím dostat příkaz od vládců z Bruselu.
A malé upozornění na závěr: pokud se budete vyjadřovat vulgárně, budete mazán.
Pavel
Pane Pavle, musím Vás bohužel opravit. Návrh novely zákona č. 67/2013 Sb. požaduje právě toto: každý měsíc provést kompletní měsíční vyúčtování celého domu podle náměrů, se všemi korekcemi. Jen se podle těch měsíčních čísel nebude platit; to zůstává jednou ročně.
Justitianus
Ha, ha
pokud mate roční faktury, neudělate měsíční vyučtování.
akorat se muzete koukat na dílky jako rostou ci klesaji a to je tak vsechno.
mate pomerove meridla … a fakturacni meridlo jede v jinem rezimu.
a take je tam poznamka ze by to melo byt zdarma
Justitiáne,
možná jsem moc velký optimista, ale já v návrhu novely čtu o „zjištěné spotřebě tepla“. To si vykládám jako náměry, nikoliv vyúčtování:
„§ 8a/(1) Jsou-li instalována dálkově odečitatelná měřidla měřící spotřebu tepla nebo dálkově odečitatelná zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, doručuje poskytovatel služeb příjemci služeb informace o jeho zjištěné spotřebě tepla.“
Domnívám se, že i důvodová zpráva svědčí o tom, že se jedná o náměry a nikoliv o vyúčtování. Jinak nevím, jak by bylo možné stihnout následující:
„…lze však stanovit i jiný postup, např. poskytování informací o zjištěné spotřebě tepla dvakrát měsíčně vždy za období od 1. do 15. dne v měsíci a od 16. do posledního dne v měsíci vždy do 5. pracovního dne od konce těchto období…“
Nikoliv jen z ješitnosti si přeji, abych měl pravdu. Vyúčtování 2× měsíčně si nedovedu reálně představit.
Hezký den!
Pavel
Nicku Vymyslel,
formálně za EED, z které vychází návrh novely, mohou úředníci z eurosajuzu.
Ale asi jim to někdo, kdo na tom má zájem, připravil.
Asi jste zachytil uniklou informaci, jak se vytvořil jeden zákon v ČR, za který měla být provize 2,5% z uzákoněné náhrady.
Proč by to mělo být v EU jinak?
Hezký den!
Pavel
Pokud sledujete dění za posledních deset let, nevím, čemu se všichni divíte.
Na spotřebu vody, tepla a elektřiny bude stanoven limit. Spotřeba nad tento limit bude mnohem více zpoplatněna. To je celé.
Prskání statutárů nad „prací navíc“ je v kontextu stavu planety opravdu dost ubohé a směšné.
Nicku Anynomous,
tvrdíte, že „Na spotřebu vody, tepla a elektřiny bude stanoven limit. Spotřeba nad tento limit bude mnohem více zpoplatněna.“
Můžete své tvrzení doložit nějakým odkazem na připravovaný zákon, usnesení vlády, koncepci ministerstva či jiný zdroj? Nebo je to fake news?
Asi se setkáte s Centrem proti terorismu a hybridním hrozbám při MV či vládním zmocněncem pro media a dezinformace.
Pomíjím, že jste nepochopil, že toto vlákno není o stavu planety, ale je o nesmyslném zákonu, který zvýší náklady pro spotřebitele a nic jim neušetří.
Pavel
Ve svém bytě si běžně sleduji spotřebu tepla, elektřiny, vody, plynu. Taky v domě jsme si zavedli měsíční sledování tepla, TUV, SV a elektřiny výtahu a společných prostor, když jsme se stali SVJ a sledujeme i roční spotřebu. Dálkový odečet spotřeby tepla v bytech a propočet dělá 1× ročně firma, které zaplatíme 6000 Kč. Přes 60% našich vlastníků jsou důchodci, kteří hodně šetří. Nájemníci, kteří tady bydlí, jsou mladé rodiny s malými dětmi, kteří v rozumné míře taky nepřetápějí. Jen nevím, k čemu nám ten měsíční odečet tepla a TUV bude. Každý máme jiný pocit tepelné pohody.
Janico,
zkuste si odpovědět na otázku Qui bono?
1)obyvatelé bytů – u nich odhaduji úspory limitně se blížící 0%
2)předseda/výbor SVJ – bude mít více práce a bude muset rozepsat na členy SVJ náklady na měsíční odečty, které nebudou nulové
3)odečítací společnosti – EU/ČR jim zákonem zajistí výhodný business
4)úředníci EU – vykáží další činnost a zdůvodní si svou nezdůvodnitelnou existenci
Hezký den!
Pavel
Pod reklamním textem Dominiky Bučkové už jsou první reakce čtenářů.
Justitianus
Pane Pavle,
pokud odečet 1× měsíčně přinese úsporu 20 %, jakou úsporu přinese odečet 2× měsíčně?
Položená otázka „Komu ku prospěchu?“ je pravidelný odečet dejme tomu měsíčně? Je vždy a vždy bude ku prospěchu spotřebitele! Vrátím se do doby kdy se platila spotřeba vody v bytových domech měsíčním paušálem dle počtu bydlících v BJ. Podobně probíhalo vyúčtování tepla pokud bylo prováděno dálkovým rozvodem tepla po městě. Skutečností byly přetopeny byty protože nešly některé radiátory zavřít, koupání v plné vaně vody atd. V okamžiku kdy se dosadili měřící přístroje na potrubí teplé a studené vody , na jednotlivé radiátory? (Od té doby si provádím osobní MĚSÍČNÍ odečet spotřeby VŠECH komodit instalovaných v bytě. Je to prosím více než 30 let.!!!) v tomto okamžiku věřte nebo nevěřte všichni začali najednou šetřit, Šetřit tak, že např. spotřeba vody v městských domácnostech klesla tak, že čističky odpadních vod neměli co čistit!!! To je sice nežádoucí jev ale chtěl jsem tím říci že MĚSÍČNÍ ODEČTY spotřeby energií a vody A NÁSLEDNÉ ANALÝZY PRO JEDNOTLIVÉ BYTY VEDOU K ÚSPOŘE ZEJMÉNA SPOTŘEBITELŮ. Dodavatelům je to fuk a tržní chování je takové „Čím víc dodám, tím víc utržím peněz“. Pokud tomu někdo neporozuměl, tak se omluvám … „Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí“
Pane Kalo,
tvrdíte, že pravidelný odečet je vždy a vždy bude ku prospěchu spotřebitele.
Asi vycházíte z nějaké odborné studie, kde to bylo prokázáno. Já jsem se k takovému zdroji informací nedostal.
Pokud nic takového nemáte, tak jste jen pouhý vyznavač nového Zeleného náboženství, na což máte samozřejmě právo.
Jen nevím, proč ostatní lidé, kteří toto náboženství nevyznávají, se musí měsíčními odečty zabývat a hradit je.
Pokud si provádíte měsíční odečty všech komodit instalovaných v bytě již 30 let, tak je to signifikantní. Nic proti, jde o Váš čas. Většina ostatních lidí takového koníčka nemá a měsíční informace zkrátka nevyužije. To je celé.
Pavel
Trojčlenko,
asi bude záležet na tom, jak je dům revitalizován.
U nás jsme mj. vyměnili okna a vstupní portály, pořídili zateplení pláště a střechy, vyregulovali otopnou soustavu, místo žárovek dali LED, světla na chodbách se rozsvěcují jen při pohybu osob v jednotlivém patře, nové výtahy mají menší spotřebu atd.
U každé akce bylo podle projektu tolik energetických úspor, že měsíčním odečtem, který má přinést dalších až 20% úspor, jsme minimálně na nějakých 150% energetických úspor. Perpetum mobile je proti této kumulativní úspoře hadr.
Takže odečty 2× do měsíce neplánujeme. Navíc měsíčním odečtem ušetříme, protože budeme informaci o měsíčním odečtu posílat jen 1× měsíčně, nikoliv 2× měsíčně jak navrhujete. Takže další úspora. A to se vyplatí!
Hezký den!
Pavel
Z těch úspor bude těžit až příští generace (pokud nebude kvůli životnosti re-revitalizovat).
Současná generace bude pouze splácet několikamilionové úvěry.
Prostě re-re-revitalizační úvěrové Perpetum mobile. Bezva.
Dominika Bučková se v článku plete. Když zaplatím ty měsíční odečty, tak už nebudu mít na energie. Ušetřím 100 %. Vidíte, jak je to jednoduché a inteligentně vymyšlené. Ani nehnu prstem a ušetřím 100 %. A co takhle s jídlem nebo s odpady. To by bylo, abychom taky něco nevymysleli. Něco smysluplného.
Poslední komentáře