Jak změnit výbor SVJ
Dobrý den, koupili jsme byt a stali se tak členy SVJ v obytném domě, kde SVJ tvoří 7 bytových jednotek a 10 spolumajitelů nemovitosti. Výbor SVJ je od založení v roce 2004 a ve VR jsou dnes již nepravdivé údaje a člen, který s SVJ nemí 6 let nic společného. Předsedkyně SVJ nic měnit nechce, prý změna zápisu v VR jsou vyhozené peníze. Dům nemá povolení k vypouštění odpadních vod, což také nikdo řešit nechce. (opět by to něco stálo) Na odvolání výboru SVJ bohužel nemáme dostatečný mandát. Zápisy ze shromáždění se neprovádí. Lze vyvodit nějakou hmotnou nebo trestní odpovědnost vůči výboru SVJ ?
Děkuji bača
Mýlíte se naprosto, když píšete: „SVJ tvoří 7 bytových jednotek a 10 spolumajitelů nemovitosti“. Teprve až pochopíte, jaký obrovský nesmysl jste napsal, pochopíte také kdo za co u vás odpovídá.
SVJ není tvořeno žádnými jednotkami. SVJ nevlastní ani neužívá jednotky v domě. SVJ může vlastnit možná počítač, tiskárnu, pár balení papírů A4, sešívačku, šanony na spisy. SVJ je právnická osoba.
Spolumajitelé nemovitosti netvoří SVJ. Jsou pouze členy SVJ – právnické osoby. Mají vůči SVJ členská práva a povinnosti, jako každý člen každého spolku. Ale netvoří SVJ, ani nejsou přímo odpovědni za případné protiprávní jednání SVJ.
Pokud jde o obsah zápisu v rejstříku: Pro všechny osoby platí to, co je uvedeno o vašem SVJ ve veřejném rejstříku; je to tedy z jejich hlediska „pravdivé“. Výjimkou jsou pouze ty osoby, kterým je znám skutečný stav. Kdokoliv, kdo osvědčí právní zájem, může oznámit rejstříkovému soudu, že zapsané údaje neodpovídají skutečnosti. Soud pak bude konat podle zákona (vyzve právnickou osobu k nápravě). Toto oznámení můžete podat i Vy, či kterýkoliv člen SVJ.
Za neoprávněné odvádění odpadních vod do kanalizace hrozí sankce. Pokud dům je připojen na kanalizační potrubí a dochází k vypouštění splaškových vod, vznikla SVJ povinnost uzavřít soukromoprávní smlouvu s vlastníkem či s provozovatelem kanalizace (zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích). Podrobnosti najdete v kanalizačním řádu vaší obce.
lake
„vznikla SVJ povinnost uzavřít soukromoprávní smlouvu s vlastníkem či s provozovatelem kanalizace“
Není to dlouho, co jste naopak psal, že povinnost uzavřít smlouvu o odvádění splaškových vod SVJ nemá.
Dík za info, jak to je s SVJ vím, jen jsem chtěl stručně vysvětlit kolik členů SVJ má a o co se jedná. Ano na soud se obrátit mohu, ale co se bude dít ? Budu jako „černá“ ovce. SVJ dostane flastr a ten bude uhrazen ze společných prostředků, kam přispívám i já… Budu pak moci někdy v domě bydlet a nebo budu jen a jen přispívat SVJ ?
A k tomu povolení k vypouštění vod – obec nemá kanalizaci a v dohledné době nebude, odpad je sveden do přilehlého potoka. Postavit čističku mi nikdo nepovolí, protože nemám žádný pozemek, okolní pozemky jsou Státního pozemkového úřadu a ten je prodat nechce. SVJ to řešit odmítá a mně nikdo nezkolauduje rekonstrukci bytu, ke kterému nemám povolení k vypouštění odpadních vod. Realitka se kterou jsme vedli úspěšně soudní spor radši ukončila činnost.
s pozdravem Bača
Na rekonstrukci bytu, pokud nezasahuje do nosných zdí nepotřebujete žádné povolení a není co kolaudovat. Pokud do nich zasahujete tak především vyjádření statika, projekt a dále smlouvu o výstavbě se všemi vlastníky. Odvod odpadních vod je záležitostí SVJ, ne Vaše. Pokud s tím nemá problém zbytek vlastníků proč si ho vyrábíte Vy? Jsou-li v OR zapsány osoby které činnost vykonávají a mají podpisové právo může SVJ fungovat a není třeba hned vyhazovat peníze za vymazání chybějícího člena. Nikomu to nevadí, tedy kromě Vás.
Není pochopen původní dotaz, kdy je potřeba dát do pořádku SVJ a to tak, abychom mohli i my v domě bydlet ! Za neoprávněné vypouštění odpadních vod hrozí tučná pokuta celému SVJ ! To, co uvádí Veřejný rejstřík považuji za směrodatné! Pokud SVJ „šetří“ tím, že neprovádí volby členů výboru (ve stanovách má 2 roky) a nechává v rejstžíku více než 6 let „mrtvé duše“, tak to za šetření nepovažuji ! Je otázkou, zda-li vůbec „výbor“ tohoto SVJ má nějakou platnou pravomoc.
Ano, lze spekulovat o tom, co se mělo řešit před koupí bytu a před tím, než jsme se stali členy SVJ, ale řekne Vám předem někdo, že SVJ nic neřeší a že tam mají „bordel“ ? Potřebovali, aby se prázdný byt prodal a aby se jim přispívalo do fondu,aby se v bytě topilo…
Ano, mohu dát podnět k prošetření činnosti SVJ, mohu se obrátit na Inspekci životního prostředí, ale co změním ? SVJ jako právnická osoba dostane flastr, který zaplatím i já a všechny s tím s prominutím „naseru“ a stejně nic nevyřeším…
V domě je přístup takový, že nic řešit nebudeme, není důvod… Z mého pohledu by bylo lepší se vrátit k podílovému vlastnictví a SVJ zrušit. Je to krok zpět, ale přestaly by se vynakládat nesmyslné finanční prostředky na správu domu, které nejdou do údržby ani oprav. (prostě je samotný provoz SVJ nákladnou záležitostí).
bača
Vy jste si dopředu nazjistili, kde si kupujete byt, jak vše v domě funguje?
Kupovali jsme byt od realitní kanceláře (právnické osoby) a věřili jsme uvedeným údajům. Že jsme členy SVJ jsme zjistili až po koupi bytové jednotky. S realitní kanceláří jsme vedli soudní spor, ten vyhráli, ale RK zrušila činnost…
s pozdravem Bača
Když jste kupoval byt do vlastnictví, tak jste musel vědět, že budete zároveň členem SVJ, nebo jste do té doby žil v pralese a netušil, co je SVJ? Vy nemáte základní právní povědomí.
Pane Dudekk, a my to chabé právní povědomí máme proč? Protože už v takovém krásném světe SVJ žijeme. Já vím o družstevním vlastnictví velké kulové. Ještě jsem neslyšela o nikom, kdo by si před koupí bytu studoval bytové spoluvlastnictví, aby věděl, do čeho jde. Magda
Vy jste měl právní povědomí, když jste se narodil?
Jestli ne, kdy jste ho získal?
Učili Vás na škole o tom, že existuje něco jako SVJ???
Podle mého názoru člověk znalosti a zkušenosti časem získává, tudíž na začátku je nemá a školský systém mu tyto potřebné znalosti ani nedá. Proto si je musí osvojit a zjistit si je. To zde spoustu z nás děláme, tak nás prosím neurážejte. Děkujeme!
Poslední komentáře