Jak vykládat právo
Někteří přispěvatelé si přečtou několik paragrafů ZoVB a dogmaticky trvají na těch několika písmenkách, se kterými se seznámili a o nichž si myslí, že vyjadřují právo.
Takto se ale nedá právo vykládat.
Jak právo vykládá Ústavní soud?
Z poslední doby uvádím právní větu nálezu Ústavního soudu ze dne 30. 9. 2009, sp. zn. III. ÚS 384/08:
„Ústavní soud již ve své dřívější judikatuře (nálezy ve věci sp. zn. III. ÚS 258/03, Pl. ÚS 33/97) konstatoval, že neudržitelným momentem používání práva je jeho aplikace, vycházející pouze z jazykového výkladu. Jazykový výklad představuje pouze prvotní přiblížení se k aplikaci právní normy. Je pouze východiskem pro objasnění a ujasnění si jejího obsahu a účelu (k čemuž slouží i řada dalších postupů, jako logický a systematický výklad, výklad e ratione legis atd.).“
Hezký den!
Text v nálezu ústavního soudu (Pl. ÚS 33/97) je o několik vět delší, než jak je citováno v ÚS 384/08. Uvedu i tyto vynechané části:
Mechanické ztotožnění práva s právními texty se stalo vítaným nástrojem totalitní manipulace. Učinilo zejména z justice poslušný a nemyslící nástroj prosazování totalitní moci.
(...)
Mechanická aplikace abstrahující, resp. neuvědomující si, a to buď úmyslně nebo v důsledku nevzdělanosti, smysl a účel právní normy, činí z práva nástroj odcizení a absurdity.
Pl. ÚS 33/97 ze dne 17. prosince 1997
lake
Poslední komentáře