Jak řešit zdražení elektřiny
Podle
http://www.novatarifnistruktura.cz/nn.php…
dojde k výraznému zdražení elektřiny, a to pevné složky nezávislé na velikosti odběru. Nabízí se toto řešení:
Celý panelák se přepojí na jeden elektroměr, přičemž hodnota jističe před elektroměrem bude několikanásobně nižší než součet hodnot současných bytových jističů. Propočítával to někdo? Odběratelem bude SVJ a elektřinu bude dodávat jako službu svým členům (jako to již nyní funguje ze zákona u vody).
Tato akce je zcela nesystémová:
- u rozúčtování tepla se umožnilo (mírné) zvýšení podílu spotřební složky, u elektřiny se naopak navrhuje u spotřební složky výrazné snížení jejího podílu,
- běžně s dodaným objemem zboží nebo služeb jednotková cena klesá, tady od určité meze (tu mez teprve zjistím) jednotková cena naopak roste, nejprve mírně, potom strmě.
Řešení nicméně existuje: Přecházím z rezervovaného příkonu 3×25 A na 3×10 A (nakoupil jsem úsporné spotřebiče).
Nechápu.
Nechápat budete, až na těch 3×10 A přejdete. Možná by se vyplatilo pozvat někoho kdo tomu rozumí do hospody na pivo aby vám to trochu vysvětlil.
A vyjde ti to s tím přechodem na 3×10A? To že to má milion A+++++++++++++++++++ ještě neznamená, že to nic nežere.
Bude muset dělat ústupky. Pečlivě hlídat kdy je zapnutý jaký spotřebič a nezapínat jiné. Možná si ty tři fáze rozvede po všech místnostech a bude spotřebiče podle potřeby zapínat na zásuvku od fáze, která zrovna není vytížená. Mnohem lépe by udělal, kdyby měl 1×25A, což je sice v součtu méně, ale aspoň se rezerva lépe využije.
Myšlenka přepojení celého paneláku je zajímavá. I když u těch předložených sazeb od celkového proudu 100 A (3×32) začíná silná progrese nahoru, i tak by se to vyplatilo. Musela by se ale zajistit pravidelná výměna elektroměrů, které nejsou zrovna levné – ale ušetří se ještě víc. Proud stačí jednoduše odvodit od osazených nožových pojistek.
Ale pak je tu právní stránka. Podle mě by taková činnost byla obchodování s elektřinou, které nemůže dělat jen tak někdo. A když je někdo obchodníkem s elektřinou, tak zas musí dodržovat regulované položky v cenách…
Děkuji za pěkný kalkulátor, u mého bytu znamená nový systém tarifní struktury zdražení o více jak 20%. Počítal jsem se zdražením ale 20% mi přijde docela dost. V absolutních číslech to moc není jen něco málo přes 2000kč. Ale příjemná zpráva to není a hoodně důchodců kteří šetří i se spotřebou elektřiny budou nemile překvapeni protože je to zasáhne nejvíce.
Já kupodivu u dvoutarifu ušetřím 509,– Kč při simulaci stejné spotřeby.
Vypadá to, že hranice, nad níž se ušetří, je někde okolo 15 tis. Kč/rok.
Menší domácnosti, letní byty, víkendové byty, chaty, garáže této spotřeby zdaleka nedosahují, zejména pokud nevytápí elektřinou. Co s tím?
Vytápění elektřinou se začne vyplácet.
No zrovna se nad tím pozastavuji. Chtěl jsem letos investovat do krbovek, ale pokud to projde, tak na to kašlu. Vyhozený prachy. Pravda, topím elektrikou, ale hranice VT/NT 0,91 jsem těsně nad ní (0,919) a s krbovkami bych na ni nedosáhl a cena by byla jako jednotarif (takže zdražení). Kdybych si chtěl snížit jistič na 3×20A (a tím i poměr na 0,85), tak mám problém a domácnost nebude bezproblémová. To jsem řešil již při stavbě (za určité kombinace zapnutých spotřebičů). Takže buď elektriku (topení) úplně zrušit a najít alternativní zdroj vytápění (za normální peníze = neinvestovat i statisíce) nebo se s tím smířit a hlídat poměr (to zvládne obyčejná kalkulačka) a žít v „nebíčku“, že kdyby to nebylo, tak platím o 500 více :) Ještě zvážím tu investici do krbovek a sw snížení výkonu kotle, abych byl v poho s celou domácností. Můj kotel to umí.
Poslední komentáře