Jak je to s dodávkou tepla pro vlastní SVJ?
Doporučuji váženým abonentům přečíst následující odkaz. http://www.cez.cz/…lity/14.html a ještě tento:http://www.byt-nemovitost.cz/…y-cid233500/ Pro mě z toho vyplývá jediné. Informovat se na FÚ na možnost přihlásit se k dobrovolně jako plátci DPH. Když to vyjde, budeme topit ještě levněji. Jana1
Ještě doplňuji: zjistila jsem si informace, z kterých plyne: staneme se dobrovolně plátci DPH. Internet je dar od boha!
Vážení,
ano, společenství vlastníků jednotek se může stát v případě výroby a dodávky tepla dobrovolným plátcem DPH za předpokladu naplnění – splnění i jiných zákonných ustanovení v souvislosti s výrobou tepla, tedy nejen zákona o DPH.
Například ustanovení zákona č.458/2000 Sb., Energetický zákon:
§ 1 Předmět úpravy „Tento zákon upravuje podmínky podnikání, výkon státní správy a regulaci v energetických odvětvích, kterými jsou elektroenergetika, plynárenství a teplárenství, jakož i práva a povinnosti fyzických a právnických osob s tím spojené.“
§ 2 Vymezení pojmů
- odst.1 písm.c) „odpovědným zástupcem fyzická osoba ustanovená držitelem licence na výrobu, přenos a distribuci elektřiny, na přepravu, distribuci a uskladňování plynu, na výrobu a rozvod tepelné energie a na obchod s elektřinou nebo plynem (dále jen „držitel licence“), která odpovídá za výkon licencované činnosti podle tohoto zákona.“
- Odst.2 písm.c) „v teplárenství“:
"1. distributorem tepelné energie vlastník nebo nájemce rozvodného tepelného zařízení, kterým se tepelná energie dopravuje nebo transformuje a dodává k dalšímu využití jiné fyzické či právnické osobě,
2. dodavatelem tepelné energie fyzická či právnická osoba dodávající tepelnou energii jiné fyzické či právnické osobě; dodavatelem může být výrobce, distributor a rovněž vlastník nebo společenství vlastníků zajišťující tepelnou energii jako plnění poskytované s užíváním bytů či nebytových prostorů nebo k technologickým účelům,
3. dodávkou tepelné energie dodávka energie tepla nebo chladu k dalšímu využití jinou fyzickou či právnickou osobou; dodávka energie tepla k dalšímu využití se uskutečňuje ve veřejném zájmu,
4. konečným spotřebitelem fyzická či právnická osoba, která dodanou tepelnou energii pouze spotřebovává,
5. odběratelem tepelné energie distributor, vlastník či společenství vlastníků odběrného tepelného zařízení, …
13. výrobcem fyzická či právnická osoba, která tepelnou energii získává z paliv nebo jiných typů energie a vyrobenou energii dodává."
§ 3 Podnikání v energetických odvětvích
Odst.1) „Předmětem podnikání v energetických odvětvích je … výroba tepelné energie a rozvod tepelné energie.“
Odst.3) „Podnikat v energetických odvětvích na území České republiky mohou za podmínek stanovených tímto zákonem fyzické či právnické osoby pouze na základě státního souhlasu, kterým je licence udělená Energetickým regulačním úřadem. Licence podle tohoto zákona se neuděluje … a na výrobu tepelné energie určené pro dodávku konečným spotřebitelům odběrným tepelným zařízením ze zdroje tepelné energie umístěného v tomtéž objektu. …“
Dále se jedná o §76 – 91 Energetického zákona.
Nenaplní-li společenství vlastníků jednotek ustanovení energetického zákona pro udělení licence, tak následuje nutné splnění podmínek dle živnostenského zákona, aby mohlo být společenství vlastníků dobrovolným plátcem DPH = tedy „podnikatelem“ ve Výrobě tepelné energie a rozvodu tepelné energie.
Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání § 5 Subjekty oprávněné provozovat živnost
odst.1) „Živnost může provozovat fyzická nebo právnická osoba, splní-li podmínky stanovené tímto zákonem (dále jen „podnikatel“); státní povolení k provozování živnosti (dále jen „koncese“) se vyžaduje jen v případech vymezených tímto zákonem.“
Příloha č. 3 k zákonu č. 455/1991 Sb. Koncesované živnosti
„Výroba tepelné energie a rozvod tepelné energie, nepodléhající licenci realizovaná ze zdrojů tepelné energie s instalovaným výkonem jednoho zdroje nad 50 kW.“
Je tedy možné, aby SVJ bylo dobrovolným plátcem DPH při výrobě tepla. Otázkou je, zda se „úspora“ DPH v konečné ceně tepla neztratí v nákladech za povinnosti výplývající pro SVJ jako podnikající osobě při výrobě tepla (bezpečnost práce, ochrana ovzduší, administrativa). Je nutné zvážit i připravované SBLIŽOVÁNÍ základní a snížené sazby DPH.
Matějka
Vážená p.Jana1,
pokud máte pouze jeden kotel do 50kW nebo kotelnu do 50kW, tak se vás netýká licence, ani koncesovaná živnost – ta je pouze na instalovaný výkon jednoho zdroje nad 50 kW.
Problémem u tak malých tepelných zdrojů je zapsání „předmětu činnosti“ = "výroba tepelné energie a rozvod tepelné energie“ do rejstříku společenství vlastníků jednotek. Musí se o tento předmět činnosti rozšířit i ustanovení stanov společenství, a to v návaznosti na §9 odst.1.
Až na základě zapsání tohoto předmětu podnikání může (jak který) úředník FÚ vás přihlásit za účelem dobrovolného plátce DPH, byť obrat nepřesáhne částku 1 000 000 Kč za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců.
Osobní poznámka: Vzhledem k administrativním nárokům se ve vašem případě úspora DPH jeví jako nevýhodná.
Matějka
Dobrý den,
taky jsem se těšila, že SVJ bude mít levnější teplo pro své členy, ale než jsem se zaregistrovala, poslala jsem dotaz na ministerstvo financí.
Z ministerstva financí mi odpověděli, že pokud má SVJ kotelnu a dodává teplo jen svým členům, nemůže se registrovat jako plátce DPH.
Lenka
SVJ se samozřejmě může registrovat jako plátce DPH. Bylo by třeba citovat co přesně bylo uvedeno ve stanovisku, o kterém se výše zmiňuje Lenka. Já mohu naopak uvést jiné stanovisko MF, které se výslovně týká „zajištění služeb a zboží (teplo, chlad, plyn, elektřina a voda), jejichž poskytování je spojeno s užíváním bytu nebo nebytového prostoru (dále jen „plnění související s nájmem“)“. Předpokládám, že stanovisko MF lze použít i na domy spravované společenstvím vlastníků jednotek. Cituji:
„Pokud přijaté a uhrazené částky za plnění související
s nájmem jsou pro pronajímatele výnosem nebo příjmem a nákladem nebo
výdajem za jeho uskutečněná plnění, jedná se o „přeprodej“
nakoupené služby nebo zboží, u kterého pronajímatel uplatní daň
na výstupu a zároveň při pořízení plnění může
nárokovat odpočet daně za podmínek stanovených v § 72 a
dalších ZDPH.“
Informace Ministerstva financí č.j. 18/86 193/2008 ze dne 09.12.2008
http://www.scmbd.cz/…zakona-o-dph
Stanovisko tedy pouze vyjadřuje známou zásadu, že uplatní-li se odpočet DPH na vstupu, musí být odvedena DPH na výstupu. To platí i při vlastní výrobě tepla v kotelně (vstup = plyn nebo uhlí 20% DPH, výstup = teplo 10% DPH). K tomu ještě uvedu, že zákon č. 458/2000 Sb. (energetický zákon) výslovně uvádí, že vlastník domu nebo společenství vlastníků jednotek může být dodavatelem tepla a konečný spotřebitel – to jest vlastník jednotky – může být jeho odběratelem (§ 2 odst. 2 písm. c).
lake
cituji část ze stanoviska MF k dodávce tepla vlastním členům:
"Pokud jde však o teplo, které spotřebují sami vlastníci jednotek, nelze tuto spotřebu
posoudit jako dodání zboží za úplatu. Posouzení se odvíjí od vlastní podstaty Společenství
vlastníků jednotek, které je podle zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, sice právnickou
osobou, ale se zvláštním charakterem, není vlastníkem domu a funguje pouze za účelem
správy společných částí domu, přičemž podle § 9 odst. 5) tohoto zákona, jsou spoluvlastníci
jednotky společnými členy společenství. Navíc ze zákona nevyplývá, že by Společenství
vlastníků jednotek mělo při správě společných částí domu vystupovat vůči jednotlivým
vlastníkům jednotek jako jejich obchodní partner. Z toho je nutno dovodit posouzení
spotřeby tepla jednotlivými vlastníky, neboť pokud je zdroj tepla (kotelna) v podílovém
spoluvlastnictví vlastníků jednotek a jeho provozování je zajišťováno Společenstvím
vlastníků výhradně pro vlastní potřebu spoluvlastníků, nejde o dodání tepla za úplatu v rámci
ekonomické činnosti, ale o spotřebu, která není předmětem daně. Vyúčtování nákladů na
zajištění vytápění, prováděné pro jednotlivé vlastníky podle výše jejich podílu není úplatou
za dodání tepla a nelze je ztotožnit s fakturací za dodání tepla uskutečněné v rámci sjednaného
obchodního vztahu. Ze všech výše uvedených důvodů není Společenství vlastníků jednotek,
které zajišťuje vytápění pro vlastníky jednotek, osobou povinnou k dani, která provádí
ekonomickou činnost a nemůže se zaregistrovat jako plátce daně z přidané hodnoty."
Lenka
Pane Lake,
vy jste zkrátka v něčem nepoučitelný. Mícháte co hrušky s jablky? Omyl, švestky a ořechy. Názor MF je irelevantní. To jednak, A druhak. Kromě ZDPH neexistuje žádný jiný právní předpis, který by ZDPH upravoval, opravoval, zpřesňoval, nedej bóže vykládal. Kromě 6 směrnice EU. Ale to bych laiky jenom mátl.
To co uvádíte je naprostý nesmysl. Čistý plátce DPH v oblasti energií je pouze ten, který drží licenci na výrobu a distribuci. Všichni ostatní včetně společenství mohou tzv. přefakturovávat, neboli nesmí mít z této činnosti jakýkoliv zisk, který by podléhal režimu DPH a daním z příjmů.
Neboli, v ČR máme cca 280 finančáků, a co finančák, to výklad. A aby toho nebylo málo, tak nad nimi je 8 finančních ředitelství, nad nimi ÚFDŘ (ústřední finanční a daňové ředitelství) se sídlem v Lazarské ul. v Praze a to je „součástí“ MF ČR.
Ještě pořád stačíte sledovat tok mých myšlenek?? A nyní začnete argumentovat s Vašimi odkazy. Možná se zase něco nového dozvím a poučím se.
Krásný den
Votočka
Votočka napsal: "To co uvádíte je naprostý nesmysl. Čistý plátce DPH v oblasti energií je pouze ten, který drží licenci na výrobu a distribuci."
Lake k tomu praví:
Pane Votočko, měl byste k Vašemu názoru uvést konkrétní právní předpis.
Podle § 3 odst. 3 zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon) "podnikat v energetických odvětvích na území České republiky mohou za podmínek stanovených tímto zákonem fyzické či právnické osoby pouze na základě licence udělené Energetickým regulačním úřadem.
Licence podle tohoto zákona se nevyžaduje (...) na výrobu tepelné energie určené pro dodávku konečným spotřebitelům jedním odběrným tepelným zařízením ze zdroje tepelné energie umístěného v témže objektu nebo mimo objekt v případě, že slouží ke stejnému účelu.
Dále se licence podle tohoto zákona neuděluje [protože nejde o licencovanou činnost - pozn. lake] na činnost, kdy zákazník či odběratel poskytuje odebranou elektřinu, plyn nebo tepelnou energii jiné fyzické či právnické osobě prostřednictvím vlastního nebo jím provozovaného odběrného elektrického, plynového nebo tepelného zařízení, přičemž náklady na nákup elektřiny, plynu nebo tepelné energie na tyto osoby pouze rozúčtuje dohodnutým nebo určeným způsobem a nejedná se o podnikání."
Z uvedeného plyne, že vlastníci domu - nebo SVJ - mohou vyrábět teplo bez licence za předpokladu, že teplo se dodává jen do objektu v němž je kotelna umístěna. Rovněž samostatně stojící kotelna může být provozována bez licence, dodává-li teplo pouze pro jediný objekt (dům s byty a nebytovými prostory podle ZoVB, například). Že samotné společenství vlastníků (nebo i vlastník domu) může být dodavatelem tepla, je výslovně uvedeno v § 2 zákona č. 458/2000 Sb (viz můj předchozí příspěvek). Zda se výrobce tepla přihlásí k platbě DPH záleží na jeho úvaze.
lake
Lake napsal: podle zákona 458/2000 Sb., energetický zákon.
A v tom je zakopaný pes. Zákony si většinou žijí samostatně. Popsal jsem zákon 235/2004 Sb., o DPH a to je úplně něco jiného než zákon energetický. Tento zákon „nemá co říci“ k ZDPH. Než toto pochopíte, budeme stále ve střetu názorů.
Je nutno rozlišovat podnikání, daně, účetnictví. V samém počátku běží vedle sebe samostatně, na konci se musí propojit, aby bylo jasno, jak si firma stojí, ale jinak na sebe nemají vliv.
Votočka
Zopakuji tedy: Pane Votočko, měl byste k Vašemu názoru uvést konkrétní právní předpis.
Myslím tím odkaz na konkrétní § a článek. Nechcete přece, abych Vám zde citoval § 5 odst. 1 věta druhá zákona č. 235/2004 Sb., o DPH?
lake
No hurá, konečně si začínáme rozumět. Pane Lake, to je přesně to co chci, protože pak zjistíte, že pravda je jinde. I když bude mi stačit, že § 3 odst. 34.
A pak nastane bitva.
Votočka
Kakraholte, pane Votočko, ZoDPH § 3 (Územní působnost) má jen 4 odstavce ... Co teď?
Konec konců, bitvu s Vámi vést nehodlám. Podívejte se třebas na
Ing. Dagmar Fitříková: Dodávka tepla z domovní kotelny (online),Verlag Dashöfer (31.3.2010)
a až tam najdete chyby, napište je laskavě sem pro ostatní.
lake
Lolku a Topiči,
Za prvé: snažíte se otevírat dávno ukončenou diskusi více než rok starou. Proč se domníváte, že obsah tehdy uvedené webové stránky stále někde čeká na vás dva?
Za druhé: Kdybyste byli schopni orientovat se v psaném textu, dočtete se na odkazované stránce, že dokument je volně přístupný pro REGISTROVANÉ uživatele. Přímo na stránce se nabízí „registrace zcela zdarma a bez jakýchkoliv závazků“.
Takže buď jste oba líní se zaregistrovat, nebo jste oba natvrdlí.
lake
Pro laka:
(1) Produkce Dashöferova nakladatelství je především předražená.
(2) Na lakem uváděném odkazu k tématu nic není (to jsem už psal).
Topič
nojo, koukám pán je vtipálek. „Lake“,
než zase použijete nějaký „hlubokomyslné sdělení“ – co kdyby jste
se sám na ty Vaše stránky sám přihlásil a PODÍVAL se na to na co se
odvoláváte ?
- 1. Vámi odkázaný dokument není již dostupný ani registrovanému uživateli
- 2. dokument obdobný („22.4.2011, Ing. Dagmar Fitříková“) je dostupný JEN předplatitelům
- 3. proč Vy se domníváte, že by na mne čekat neměl?
Kdo tady vždycky vychytrale radí používat funkci „Hledat“ ?? Nevíte náhodou? Uvedené jsem potřeboval já v souvislosti s DPH a p.Matějkou. Je to pro Vás dostatečně aktuelní?
Takže si nechte své pitomé urážky o natvrdlosti pro sebe a máte li
také nějaké své přátele. Jistě to ocení.
lolek
Poslyšte, Lolku,
opravdu myslíte vážně, že jakási stránka na jakémsi webu tam musí na Vás čekat donekonečna? Po vyplnění registrace byste dostal srozumitelné vysvětlení, že "Tento dokument byl z důvodu aktuálnosti stažen a není možné jej zobrazit." To znamená, že původní dokument už neodpovídá znění zákonů nebo názoru ministerstva financí a proto byl odstraněn. Kdo ví, jaké kotrmelce dělá ministerstvo při vydávání metodických pokynů, není překvapen.
Zato jsou tam jiné dokumenty. Pokud si nechcete předplatit přístup do databáze Dashofer, to je snad Váš problém, nikoliv můj.
lake
Pro Lolka a Topiče Vložil lake, 29. Srpen 2011 – 12:07
„… dokument je volně přístupný pro REGISTROVANÉ uživatele. Přímo na stránce se nabízí „registrace zcela zdarma a bez jakýchkoliv závazků“.“
Vložil lake, 29. Srpen 2011 – 22:34
„… Pokud si nechcete předplatit přístup do databáze Dashofer, to je snad Váš problém, nikoliv můj.“
Kolik stojí předplacení registrace zdarma?
- hm, to zní jen rádoby rozumně – především ale proto, že vlákno začíná odkazem na také neexistující dokument – to nechám být.
- máte recht, fakt zvážím zda „utrácet za přístup“ jen pro zjištění, že něco někde není, nebo je nějak nebo je jinak… …jak se odkazuje v diskusi staré rok.
lolek
- uvádět pro svá tvrzení dokumenty volně nepřístupné či omezené časově
- nebo neuvést podstatné citace je opravdu COOL :(((
Nebylo by lepší vyříkat si to s p.Votočkou emailem? (registrovaní jste oba)
lolek
A sakra. To byl příklad. Potřebuji konkrétní § o který se opřete – např. § 4, § 47, § 21, atd.
Vona to zase až taková sranda není. A judikatury. Kde nic, tu nic a hlavně všechny k prdu.
Hezký víkend. Na netu do pondělí končím. Už do bedny čumím cca 14 hodin.
Votočka
Ještě si přečtěte, co k problematice píše naše p. Klainová: http://klaiex.webnode.cz/svj-a-dph/ Jana1
Ještě si přečtěte, jak teplárny kolem sebe kopají. Kdyby neměli důvod...... Naděje umírá poslední. http://www.cez.cz/…lity/14.html Jana1
Pro inspiraci posílám odkaz: http://www.byt-nemovitost.cz/…y-cid233500/ A když člověk hledá, najde i další odkazy: http://is.muni.cz/…dnotek1.doc Jana1 Já budu pátrat a dotazovat se dál. Za tu srandu to stojí.
Já jsem ty články také četla a na základě nich jsem se o to začala zajímat. Pak jsem se ptala několika daňových poradců. Nakonec jsem se ptala pracovníka finančního ředitelství. Ten mi neodpověděl a odkázal mě na ministerstvo financí. Na ministerstvu financí mi sdělili, že pokud SVJ poskytuje teplo pouze svým členům, nemůže se k DPH registrovat.
Nevím, jestli je něco větší autoritou v této věci než stanovisko MF.
(Je pravdou, že jsem se neptala na příslušném finančním úřadě, to by bylo možná zajímavé, jak by které úřednice či úřednici odpovídali v jednotlivých částech republiky :-) )
Lenka
Já se pokusím domluvit se svou účetní firmou. Třeba mají nějaké zkušenosti. Pohybují se ve správě domů. Uvidíme.......(řekl slepý). Dám vědět, zde na webu, jak jsem dopadla. A hlavně! Svou kůži nedám zadarmo ani lakemu a ani nikomu. Nato mám příliš tvrdou palici a buldočí výdrž. Zdravím. Jana1
Paní Jano,
nikdo a dokonce ani zákon o DPH Vám jako SVJ nebrání přihlásit se jako dobrovolný plátce DPH. Pak začnete inkasovat DPH zpátky, ale ouha. Nejpozději po roce se Vás berňák zeptá, kde máte uskutečněné zdanitelné plnění, ze kterého máte odvádět DPH. Mám za to, že odpovědět v souladu se ZDPH nebudete umět; následně Vás FŮ z úřední povinnosti odregistruje a bude požadovat vrácení Vámi inkasovaného DPH. A to je docela zajímavý proces. Jinak Vašemu odhodlání nedržím pouze palce (všechny) ale držím i celé pěsti.
Přeji hezký den
Votočka
P.S. Buldoky Vašeho typu miluji, jste moje krevní skupina.
Paní „Jano 1“ chci Vás pouze upozornit, že byste se měla zamyslet, zda je tento portál určen k boji, nebo k výměně informací. Předpokládám, že většina zájemců požaduje informaci k problému a uvedení zdroje, ze kterého mohou informaci dále doplnit.
Vaše příspěvky ve mně spíše vyvolávají dojem, že své názory nesdělujete, ale vnucujete. Dokonce i takové, které pak zdůvodníte: „U nás to používáme a všichni jsou spokojeni“. K tomu lze pouze dodat, „všichni neinformovaní“. S tím jsem se totiž již setkal.
FrantaF
Poslední komentáře