Družstvo se stává pověřeným vlastníkem SVJ automaticky ze zákona?
Bylo mi řečeno, že družstvo (vlastník domu) po převodu bytových jednotek do vlastnictví, resp. do doby než klesne počet družstevních bytů pod polovinu, tak ze zákona (pravděpdoobně podle zákona o vlastnictví bytů) je družstvo pověřeným vlastníkem. Tím pádem prý nemusí být na prvním shromáždění (pokud v momentě jeho konání má družstvo ještě přes polovinu bytů) ani pověřený vlastník prohlasován.
Je to prosím pravda? Nebo je zde něco pomotáno?
V první řadě by Vaše právnička měla vzít na vědomí, že správu domu podle ZoVB zpočátku vždy zajišťuje osoba uvedená v prohlášení vlastníka budovy. Teprve po vzniku SVJ(2000) a volbě statutárního orgánu přecházejí práva a povinnosti ke správě domu ze zákona na SVJ.
Pověřený vlastník je název jednočlenného statutárního orgánu. Osoba se může stát členem statutárního orgánu právnické osoby SVJ:
- je-li zvolena shromážděním, nebo
- je-li do výboru kooptována dosavadními členy výboru k doplnění počtu v průběhu funkčního období výboru (per analogiam § 246 odst. 2 NOZ).
Jakýkoliv jiný postup je vyloučen.
lake
Před 4 lety jsem řešil stejný problém a nejvíce mi pomohl odkaz na tento web:http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#…
Pak už to chtělo jen podrobně se seznámit se svými právy vlastníka bytové jednotky.
Jde mi výslovně o funkci pověřeného vlastníka, nikoli správu domu. Nemohu to v zákoně o vlastnictví bytů najít, advokátka mi však tvrdí, že to tak dříve bylo. Nevím, jak jinak jí oponovat, když já sám nejsem právník, oni se hned uráží :-) Mám totiž silné podezření, ži si advokátka plete obsazení funkce pověřeného vlastníka s automatickým převzetím správy domu. Ale než jí to řeknu, potřebuji si informaci ověřit, abych nebyl za blbce, když už mám jít do sporu s právníkem… Podle mého názoru musel být pověřený vlastník výslovně zvolen (v §9 odst. 7 se píše, že „shromáždění pověří“). Děkuji.
Pane KC,
v prvé řadě je třeba ujasnit, zda jde ve Vašem případě o tzv. odložený vznik SVJ nebo ne. To zjistíte z příspěvku zde http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#…, vyhodnocením v příspěvku uvedených tří podmínek pro odklad vzniku SVJ podle § 9 odst. 4 ZOVB.
Uveďte, zda splňujete uvedené podmínky a jde u Vás skutečně o odložený vznik SVJ. Pak je teprve možné zodpovědět Vaše otázky.
Aha, tak koukám, že je to ještě všechno složitější. Do toho se opravdu může jeden pořádně zamotat…
Podle citovaného příspěvku bych řekl, že nikoli, nejsou splněny kumulativně podmínky.
SVJ dle veřejného rejstříku vzniklo 12. dubna 2010 a zapsáno bylo 29. července 2010. Dle notářského zápisu založeného do sbírky listin se první shromáždění konalo 27. května 2010 podle § 9 odst. 8 („První schůze shromáždění se musí konat nejdéle do 60 dnů po vzniku společenství (odstavec 3); svolá ji původní vlastník budovy“). Dle notářského zápisu na prvním shromáždění byl zvolen pověřený vlastník (pověřeným vlastníkem bylo zvoleno družstvo) a správce domu (také bylo schváleno družstvo).
Dle prezenční listiny přiložené k notářskému zápisu k datu 27. května 2010 měl dům 100 jednotek, z toho 42 ještě vlastnilo družstvo, 58 už jednotliví vlastníci-fyzické osoby.
(Nicméně, znovu opakuji, moje otázka nesměřovala k tomu, zda je družstvo automaticky správcem, ale zda je družstvo automaticky pověřeným vlastníkem ze zákona.)
Píšete, že SVJ vzniklo v r. 2010 a na shromáždění byl zvolen pověřený vlastník. Tzn., že nyní můžete po uplynutí funkčního období (uvedeného ve stanovách) pověřeného vlastníka zvolit nový statutární orgán určený stanovami, případně statutární orgán odvolat, připouštíli to stanovy a zvolit nový statutární orgán určený stanovami.
Družstvo automaticky ze zákona pověřeným správcem být nemůže jak uvedl lake. Ale proč nyní řešíte otázku, zda může být družstvo automaticky pověřeným vlastníkem ze zákona při většinovém podílu družstva, když jste si pověřeného vlastníka už dávno schválili na shromáždění a družstvo přitom už většinový podíl nemělo?
Stále jste neuvedl zda před 1.7.2000 byla již alespoň jedna bytová jednotka ve vlastnictví jiného vlastníka než byl původní vlastník bytového domu.To by prokázalo zda se jedná o odložený vznik SVJ dle z.č 72/1994 Sb., §9 odst.4 a nebo vznik SVJ ze zákona dle § 9 odst.3 z.č. 103/2000 Sb.Samozřejmě toto všechno jde stranou, pokud jste si na ustavujícím shromáždění dne 27.10.2010 schválili své stanovy a zvolili si svůj jednočlenný statutární orgán"pověřeného vlastníka",kterým je právnická osoba tedy Družstvo.To samé platí o právnické osobě pověřené správou Vašeho majetku,tedy Vašem správci.Demokraticky jste si ho vybrali ,tudíž Vám Váš společný majetek s péčí řádného hospodáře spravuje.Pokud tak nečiní, obejděte vlastníky,zjistěte kdo by tuto funkci chtěl vykonávat,ověřte si zda na to vůbec má patřičné vědomosti(neboť aktivních blbů,toužících po funkci je všude dost) popř.se nabídněte ,že to vezměte vy sám a máte vyhráno.Svoláte shromáždění(notář!),odvoláte většinou hlasů „pověřeného vlastníka“ upravíte si stanovy dle toho zda chcete tříčlenný výbor nebo předsedu společenství vlastníků,zvolíte si nový statutární orgán,najdete si novou ověřenou účetní firmu a začnete se o svůj majetek konečně starat sami.
Děkuji, to nebylo předmětem mého dotazu, předmětem dotazu byla validace odbornosti mé advokátky (čehož sám z pochopitelných důvodů nejsem schopen, jelikož nemám právnické vzdělání).
Před 1.7.2000 dům vlastnila akciová společnost zřízená městem (město bylo 100% vlastníkem této a.s.), dům ještě nebyl rozdělen na jednotky a první prohlášení vlastníka učinilo až družstvo (akciovka převedla dům na družstvo v r. 2009) dne 29.1.2010 (v tomto prohlášení bylo správou domu pověřeno družstvo).
Po Vašem doplnění informací, týkajících se vzniku vašeho SVJ,hlavně uvedením data prohlášení vlastníka se Vám omlouvám za zbytečný výklad věcí,které se konkrétně Vašeho dotazu netýkaly.Pan Lake to napsal jasně.V našem prohlášení vlastníka byl také jako správce uveden původní vlastník,tedy Družstvo.Volbou statutárního orgánu ovšem jeho pověření padlo.Že si ho místní „ovčané“ jako svého správce zvolili znovu to je věc jiná,ale platná.Rozhodla většina hlasů.Dle uvedených informací shromáždění proběhlo a kdo měl většinu,ten si diktoval podmínky ke schválení.
Poslední komentáře