DPP od 2012 z hlediska daní
Od roku 2012 byl novelizován zákoník práce i v oblasti dohod o provedení práce (DPP).
Za závažnější však považuji, že na část DPP se může vztahovat sociální a zdravotní daň novelou zákona č. 187/2006 Sb. (§ 7a) a č. 48/1997 Sb. (§ 5/a/3). Tj. stát by získal dalších 25%+6,5%+9%+4,5% z hrubé odměny a samozřejmě další daň z příjmů z rozdílu superhrubé a hrubé odměny.
Zaměstnanec činný na základě DPP je účasten nemocenského pojištění v kalendářním měsíci, do něhož mu byla zúčtována odměna (započitatelný příjem) ve výši nad 10 000 Kč. Účast na nemocenském pojištění může vzniknout nejdříve v tom dnu, v němž začal vykonávat činnost na základě této dohody, a nemůže trvat v době, v níž již DPP netrvá.
Pro účast na nemocenském pojištění není u DPP rozhodující, zda byla uzavřena na dobu nepřesahující 14 dnů nebo byla uzavřena na dobu delší než 14 dnů. Pro účast na nemocenském pojištění je rozhodující pouze dosažený započitatelný příjem, den nástupu do zaměstnání a den, do kdy byla DPP uzavřena.
Odměna zúčtovaná do kalendářního měsíce, v němž již DPP netrvala, se považuje pro účely účasti na nemocenském pojištění za odměnu zúčtovanou do posledního kalendářního měsíce, v němž DPP trvala.
Pokud tedy bude DPP zúčtována ve výši nad 10 000 Kč/měsíc, bude DPP nově zatížena ještě sociální a zdravotní daní a daní z příjmů z rozdílu superhrubé a hrubé odměny.
U DPP do 10 000 Kč/měsíc se zatím z hlediska sociální a zdravotní daně nic nemění.
Hezký den!
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mohu uzavřít u jedné firmy DPP, když mám jinde stálý zaměstnanecký poměr? A jak to potom bude s daněmi, když by vydělaná částka nepřesáhla 10 000 měsíčně?
Dobrý den,
jak je to s odvodem daně u DPP do 10000,–. Firma při odvodu daně finančáku posílá i přehled lidí kolik za tu kterou osobu odvádí daň nebo odešle jednu kompletní částku za celou firmu?
Adame,
„firmou“ asi míníte SVJ. Firma je jinak pouze „název“ společnosti nikoliv společnost samotná.
Při odvodu na FÚ se žádný jmenný seznam neposílá, na FÚ se pouze odešle jedna částka. Nicméně FÚ chodí na kontroly daně ze závislé činnosti a pak se může ptát za koho byla vlastně daň odvedena, jak zní DPP atd.
Hezký den!
Pavel
dobrý den , můj dataz zní , 1)jestli je nějaká nejmenší možná mzda u DPP 2)mohu tak zaměstnávat paní třeba 5× za rok ?
Děkuji
Petře 13,
něco jako minimální výše DPP není. Pouze musíte dodržet minimální mzdu resp. minimální hodinovou odměnu. Jaký počet hodin smluvíte v DPP se zaměstnancem je potom na SVJ a zaměstnanci.
S jednou osobou můžete uzavřít libovolné množství DPP v roce, musíte pouze dodržet max. 300 hodin.
Ale časté uzavírání DPP nedoporučuji minimálně z těchto důvodů:
1)podle § 313 zákoníku práce musíte po každém ukončení DPP zpracovat potvrzení o zaměstnání a v příloze mj. údaj o průměrném výdělku (ten se blbě počítá)
2)od 1.4.2012 budete muset před každou DPP zajistit povinnou vstupní lékařskou prohlídku. Pokud tak neučiníte hrozí SVJ sankce až 2 miliony Kč.
To jsou asi první kroky při snižování administrativní zátěže (o jednu třetinu) o kterých v minulých dnech mluvil a psal pan premiér. :-))
Hezký den!
Pavel
Dobrý den, pane Pavle,
ta vtipná novinka s povinnou lékařskou prohlídkou u DPP platí až u dohod uzavřených po 1.4.2012 nebo se bude vztahovat i na již běžící dohody?
A lze prosím zaměstnat uklízečky na DPP, anebo tam musí být dohoda o pracovní činnosti? Do limitu 300 hod./rok by se vešly, ale jedná se přece jen o opakovanou činnost.
Předem děkuji, s pozdravem, Hana
Paní Hano,
moudrý zákonodárce nechce zatěžovat poplatníky nějakými nadbytečnými paragrafy. Proto přechodná ustanovení nedávají odpověď na Vaši otázku. Já se domnívám, s odvoláním na obecný ústavní zákaz retroaktivity, že se § 59/1/b zákona 373/2011 Sb. na již uzavřené DPP nevztahuje. Ale kdo ví, třeba naše pružná soudní soustava za několik let vyplodí jiný názor. :-))
Na uklízečky lze samozřejmě aplikovat DPP do 300 hod za rok. V ZP žádná podmínka o zákazu „opakované“ činnosti není. Dlužno dodat, že taková podmínka v ZP ani nebyla, to byly jen výklady nějakých pomatených vykladačů.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den. A jak je to tedy z odměn členům výboru? Dostáváme odměny 2× ročně a u některých členů výboru částka přesáhne 10000,–. Pokud by tomu tak bylo, tak si budeme muset vyplácet odměny měsíčně, nebo čtvrtletně. Pochopitelně, nemáme DPP. Děkuji za názory.
Od našeho správce máme tyto informace ke změnám:
DoPP: Rozsah práce, na který se dohoda uzavírá, nesmí být v r. 2012 vyšší než 300 hodin 0 – 10.000,– Kč sráží se pouze 15% daň z hrubé odměny nad 10.000,– Kč sráží se daň + zdravotní pojištění
- sociální pojištění
DoPČ: 0 – 2.499,– Kč sráží se pouze 15% daň z hrubé mzdy 2.500,– a více sráží se daň + zdravotní pojištění + sociální pojištění
Odměny členů výboru a volených orgánů SVJ: 0 – 2.499,– Kč sráží se daň + zdravotní pojištění 2.500,– a více sráží se daň + zdravotní pojištění + sociální pojištění
V případě odměn vyšších než 2.500,– Kč/měsíc doporučujeme jejich rozložení na více měsíců.
V případě DoPP a DoPČ upozorňujeme na povinnost zaměstnavatele pojistit zaměstnance zákonným pojištěním pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání u pojišťovny Kooperativa a.s. (Vyhl.č. 125/1993 Sb).
Připomínám, že pokud máte zaměstnance, musíte mít také závodního lékaře. Na to jste pane Hůlko zapomněl.
Promiňte, Veroniko2, ale Vaše připomínka o závodním lékaři nijak nesouvisí s textem, kterým nás – výbor SVJ – informoval správce o změnách v danění odměn.
Poslední komentáře