Člen výboru
Dobrý den! Mám dotaz, zda člen výboru musí být vlastníkem bytu, nebo stačí aby měl trvalé bydliště v domě, nebo to může být prakticky kdokoliv mimo dům??Díky za odpověď Petra
Jestli toto nemáte ve stanovách, tak to zabalte a jděte třeba pást ovce a najměte si baču, aby za vás byl členem výboru. Nechte si rozhodovat o vašich věcech, třeba Bártu nebo Kočí:
- Orgány uvedené v odstavci 1 písm. b) a c) jsou volené orgány společenství. Členem voleného orgánu společenství nebo jeho voleným orgánem může být pouze fyzická osoba, která je členem nebo společným členem tohoto společenství nebo je zmocněným zástupcem právnické osoby – člena společenství, je ke dni volby starší 18 let a má způsobilost k právním úkonům. Zahradník
Pan Zahradník by hovořil jinak, kdyby zažil marné hledání tří lidí do výboru v SVJ se sedmdesáti jednotkami. Jeho plácání o ovcích, Bártovi a Kočí nedává žádný smysl.
Znám SVJ, v němž je ve výboru vnučka vlastníka jednotky. Bez problémů. Vlastník by ve výboru nechtěl ani nemohl být, jde o pána přes 80 let, nedoslýchavého.
Znám SVJ, kde ve výboru je otec vlastníka jednotky (bydliště má jinde). Jde o aktivního důchodce, bývalého stavbyvedoucího, který se po odchodu do důchodu doma nudil. Teď zařizuje, zajišťuje, obíhá – ke spokojenosti všech.
Jsou tisíce SVJ, kde ve výboru je osoba blízká či příbuzná některému vlastníkovi jednotky.
lake
Lake, jsme tři členové výboru a máme 168 bytů. Co vy na tu vaši připomínku? A hledáme a hledáme. A sežeňte někoho. Ale takto ne. Zahradník
Je ovšem víc než rozumný, aby členem výboru byl jen vlastník (fyzická nebo právnická osoba) jednotky v domě.
Mohl, a pokud je ostatní dobře znají, tak ano. Ale pokud ne, ti pak k danému SVJ nemusí cítit žádnou zodpovědnost, pokud v tom sami nemají majetek. Ani rodinné vazby zodpovědnost automaticky nezakládají (mnohdy i naopak).
Nicméně je to jednoduché. Ať tak či onak, volené orgány volí v rámci pravidel zákona a stanov shromáždění, a koho si tam zvolí, toho tam mají. A pokud se nechali předtím zvyklat v tom, že ve stanovách nemají povinnost člena výboru být vlastníkem, mají, co chtěli, i se všema rizikama.
To, o čem píše nick lake, jde zařídit i jinak, než že je člověk ve výboru. Spolupráce v rámci SVJ u těch, kteří něčemu rozumí, a nejsou vlastníky, se meze nekladou.
Musím se k této diskusi též připojit. V tomto týdnu jsme spolupracovali s jedním svj při první schůzi shromáždění. Do tříčlenného výboru jsme získali dva členy a jednoho nečlena – budoucího člena. Měli se volit i dva náhradníci, ale bohužel jeden nepřišel, takže se volil jen jeden. ZoVB totiž v §9 (12) se říká: K platnosti zvolení členů výboru nebo pověřeného vlastníka je zapotřebí, aby na schůzi shromáždění byli přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů. Člen výboru nebo pověřený vlastník je zvolen, hlasuje-li pro něj nadpoloviční většina hlasů všech vlastníků. Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu (§ 8 odst. 2).
- zde nikde není uvedeno, že by členem výboru musel být člen společenství, a co není zákázáno je povoleno. Ovšem vzorové stanovy říkají to, co tu již bylo sděleno. Jenže vzorové stanovy neplatí, pokud máte své vlastní. A jelikož se na první schůzi přijímají nejdříve stanovy a pak se volí členové do výboru, neměl by být problém.
Bohužel v našem případě, jsme dali na upozornění paní notářky a raději jednoho náhradníka – člena zvolili do výboru místo budoucího člena a jakmile dojde k zápisu v katastru, provedeme odstoupení zvoleného člena a nastoupí za něj náhradník. Tak docílíme, že stav bude takový, jak jsme plánovali.
Poslední komentáře