černý odběr vody

Vložil Aleš (bez ověření), 2. Leden 2012 - 13:45 ::

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, jak postupovat v případě, že máme v domě černý odběr vody způsobem, že dotyčná osoba nechává odkapávat vodu v malém množství. Toto množství není schopen vodoměr v bytě zaznamenat.

Rozdíl se však vždy ukáže při odečtech na hlavním vodoměru a konečná ztráta je obrovská a tu pak musí zaplatit za dotyčnou osobu všichni.

Jsou teda nejaké způsoby řešení této situace?

Předem děkuji za odpovědi a přeji příjemný den.

Aleš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Karlik (bez ověření), 6. Květen 2013 - 19:18

    Vodoměr BONEGA šidí odběratele o 20 procent množství vody. Jednoduché ověření této zkušenosti. Použijte k měření ocejchovanou sklenici (např. hospodský půllitr). Opište se přesný stav vodoměru i s desetinou. Tento půllitr naplňte 10× po sobě vodou přesně po rysku 0,5. Pak odečtěte stav vodoměru a zjistíte, že stav je o 20 procent vyšší než skutečně odebrané množství. Tak jaké řeči , že odběratel šidí? Vysvětlení je jednoduché. Po zavření kohoutku se vodoměr ještě setrvačností točí a připočítává.

    Vložil doplnění (bez ověření), 2. Leden 2012 - 17:04

    Předem všem děkuji za rychlé reakce a dle požadavku upřesňuji.

    V domě je 9 bytových jednotek. Z toho v 8 odpovídá spotřeba průměru na osobu.

    Jen jeden byt má při trvalém celoročním obývání 2 nepracujícími osobani spotřebu vody 17 m3. Takového výsledku zde v domě nedosáhnou ani nejšetrnější obyvatelé.

    Navíc se s tímto způsobem „šetření“ osoba pochválila své bývalé kamarádce, která již dnes nežije.

    Aleš

    Vložil Jan Š (bez ověření), 15. Květen 2012 - 10:47

    Doporučuji osadit objemový vodoměr, ten změnří i drobné úkapy.

    Objemové vodoměry: Slouží pro přesné měření odběru vody s malým průtokem. Fungují na principu střídavého plnění nádob uvnitř vodoměru.

    Vložil Petr, 3. Leden 2012 - 11:48

    Pane Aleši, při průměrné spotřebě na osobu denně, udávanou vodárnami (120 litrů), by to mělo být 87,5 m3. Přečtete si zde také diskusi na téma „umožnění vstupu pro odečet“. I když asi u vás nejde o samoodečet, ale odečet komisionelně. Otázka také je, zda jsou v pořádku plomby, či jak lze dále vodoměr ovlivnit. Také může být vodoměr vadný.

    Někde zde v diskusi je návod, jak vodoměr prověřit – kontrolní odběr do 10 litrové nádoby při (extra) pomalém průtoku a kontrola, kolik naměřil vodoměr.

    Asi nemáte „Pravidla rozúčtování vody a řešení podezřelých odběrů“ (pan Matějka). Přijměte tato Pravidla na shromáždění.

    Otázka je, umožnění vstupu pro kontrolu vodoměru. Na to je zde také diskuse.

    Vodoměry jsou společné (ze společných peněz tzv. fondu oprav) nebo si je každý platil sám ?

    Vložil Ales (bez ověření), 3. Leden 2012 - 17:43

    Děkuji Vám za radu.

    Vodu v našem domě odečítájí členové výboru a to můžu potvrdit, že plomba a vše kolem vodoměru je v pořádku. Dle posledního posudku odborníkem, byly jak vodoměry v bytě, tak hlavní vodoměr také v pořádku.

    Popisovanou metodu odkapáváním jsme ostestovali a doopravdy funguje.

    Testováni vodoměru členy výboru 100% nebude umožněno majitelkou bytu.

    Poprosil bych o upřesnění, jaká pravidla máte namysli. Vodoměry jsou placené z fondu oprav.

    Předem děkuji

    Aleš

    Vložil Petr, 4. Leden 2012 - 14:43

    Jsem rád, že jsem se dozvěděl další možnosti ovlivnění nápočtu podružným vodoměrem.

    Pane Aleši, na vlastnictví vodoměru jsem se ptal, že když jsou nikoli společné, tak někteří vlastníci zakazují k němu přístup (viz jiná diskuse).

    Společenství je svébytná jednotka, takže má právo se dohodnout, co při podezřelém odběru. Dohoda nesmí odporovat zákonu. O vodě (vč. co je zákonné, zda existuje či neexistuje závazný pokyn) je zde diskuse na disertační práci.

    Netvrdím, že pravidla pana Matějky jsou nejsprávnější (v diskusi http://www.portalsvj.cz/…vani-vodneho byla kritisována s odkazem na vlákno).

    Lze se poučit také na http://www.portalsvj.cz/…-rozuctovani

    http://www.portalsvj.cz/…studene-vody

    Vložil AP (bez ověření), 3. Leden 2012 - 21:15

    Dobrý den,

    rád bych k tomu jen poznamenal, že většina starších (obyčejných) vodoměrů se dá celkem snadno ovlivnit silným vnějším magnetickým polem (především silnými neodymovými magnety). Podle svědectví jednoho mého kamaráda dokáží tyto magnety dokonce ovlivnit chod i novějších vodoměrů, které by měly být proti tomuto způsobu ovlivnění odolné. Ovlivnění prý již není tak markantní, ale i přesto je to do jisté míry možné. Pokud tedy máte v bytech instalovány nějaké obyčejné vodoměry bez speciální anti-magnetické úpravy, pak mě celkem udivují vaše závěry, že za těmi „extrémními“ úniky stojí nějaké „odkapávání“. Jak už zde bylo zmíněno, odkapáváním by nikdo žádné velké množství vody nezískal a těžko by se to někomu vyplatilo (10 litrů/hod. přece nemůže být pro nikoho zajímavé). V našem domě jsme měli hned několik případů ovlivňování magnety, a tak jsme neměli problém při odečtech zjistit, že např. čtyřčlenná rodina dokázala za celý rok protočit na obou vodoměrech (SV + TUV) dohromady jen 15 m3 apod.! Pokud se vám k tomu ale tito lidé nepřiznají (což se často nestává), tak proti tomu v podstatě neexistuje žádná účinná obrana. Doporučil bych vám v první řadě výměnu stávajících vodoměrů za vodoměry se speciální anti-magnetickou úpravou (např. firmy Kaden nebo Bonega). Některé vodoměry mají v sobě i speciální pojistku, která praskne, když k vodoměru přiblížíte silný magnet. Možná ale nejlepší ochranou je pořídit si vodoměry s dálkovým odečtem (ty ale bývají i 2× dražší než klasické vodoměry), které dokáží registrovat různé typy pokusů o ovlivnění (včetně mechanického poškození – např. navrtáním nebo stlačením). Některé přístroje dokáží ukládat do paměti i pokusy o elektromagnetické ovlivnění – tj. zaznamenají, když se v blízkosti objeví magnetické pole a po jakou dobu byl vodoměr tomuto poli vystaven. Možnosti jsou dnes tedy celkem velké; jedinou překážkou bývají finance – přesvědčit vlastníky, aby investovali peníze do drahého zařízení, se ne každému výboru podaří.

    Vložil hp (bez ověření), 14. Listopad 2012 - 15:07

    Řešením by mohly být i vodoměry firmy Kamstrup.

    Bytový vodoměr (ultrazvukový princip) dokáže zaznamenat průtok už od 2 litrů za hodinu a měří s maximální chybou 2%.(klasický má chybu cca 20%)Má dálkový odečet a je neovlivnitelný a při jakémkoliv pokusu o manipulaci, vyšle info kód.

    Vložil lake, 3. Leden 2012 - 21:58

    Nedoporučuji vůbec uvažovat o vodoměrech se „speciální antimagnetickou úpravou“. Je to ztráta peněz. Přiložíte prostě namísto jednoho neodymového magnetu tři – a je to…

    Smysl má pouze vodoměr bez magnetické spojky a neovlivnitelný různými triky s navrtáním plastového krytu.

    Tyto požadavky splňuje např. mokroběžný vodoměr Maddalena TT-CD ONE TRP, je ovšem asi třikrát dražší než obyčejné vodoměry neodolné proti ovlivnění. Viz http://www.neovlivnitelnyvodomer.cz/informace_svj/

    lake

    Vložil AP (bez ověření), 4. Leden 2012 - 13:41

    Celkem pěkný článek je k tomuto tématu na adrese: http://www.mereni-tepla.cz/…rat-vodomery

    Vložil lake, 4. Leden 2012 - 14:37

    Pozor, odkazovaný článek je staršího data a obsahuje zavádějící informace.
    Třídy přesnosti A, B, C se již od r. 2006 na vodoměrech neuvádějí, protože vodoměry se již (podle normy MID) nezařazují do žádných tříd přesnosti. Přesnost typu vodoměru stanoví výrobce svým rozhodnutím a lze ji zjistit pouze z kopie certifikačního protokolu. Pro měření úkapů a nízkých průtoků je důležitá hodnota Qmin. Ta není na číselníku uvedena.

    Může se stát, že vám budou nabízeny vodoměry ve třídě A nebo B (což je napsáno na číselníku). Jde buď o starší typy, certifikované podle dřívějších předpisů, nebo o vodoměry repasované.

    Třída A: Qmin = 60 l/hod se zaručenou přesností měření +-10% v horizontální poloze
    Třída B: Qmin = 30 l/hod se zaručenou přesností měření +-10% v horizontální poloze
    Třída C: vyšší přesnost pro fakturační (patní) vodoměry
    Současný kvalitní bytový vodoměr umí i Qmin =12,5 l/hod s přesností +-5%.

    lake

    Vložil anonn (bez ověření), 4. Leden 2012 - 8:17

    Možná to funguje. Ale u nás prostým výpočtem rozdílu ceny vodoměrů vyšlo to, že by musel vodu krást možná každý druhý v domě aby se vyplatilo tyto „lepší“ vodoměry instalovat.

    Pak je tu ještě možnost, pokud to schválí shromáždění instalovat tyto vodoměry jen k „podezřelým“ lidem, líbit se jim to ale asi nebude..

    Předseda

    Vložil lake, 4. Leden 2012 - 11:30

    Instalace různých vodoměrů v různých bytech by vedla téměř s jistotou k napadení celého rozúčtování. Soud by dal reklamujícímu samozřejmě za pravdu.

    Vodoměry jsou testovány a metrologicky ověřovány pouze od minimálního průtoku Qmin. Co se děje pod hranicí minimálního průtoku výrobce nesděluje a norma nedefinuje. Například vodoměr s Qmin = 60 l/hod. se klidně může při nižším průtoku zastavit a nenačítá – přesto je metrologicky v pořádku. Takové vodoměry (třída přesnosti A) jsou v bytových domech běžně dosud osazeny.

    Jestliže pouze v některých bytech budou osazeny vodoměry s vyšší přesností, např. Qmin = 12,5 l/hod., samozřejmě se tím od počátku znevýhodní tyto byty. Náměry v takovém domě by byly neporovnatelné.

    lake

    Vložil penik, 2. Leden 2012 - 17:40

    Dotaz pro odborníky: nepomohl by vodoměr s vyšší třídou přesnosti?

    Pokud ano, nikomu bych nic neříkal a pak by se mohli dotyční divit.

    Vložil T. K. (bez ověření), 2. Leden 2012 - 14:35

    Rozdíly mezi hlavním vodoměrem a součtem poměrových měřitel může být způsobeno více faktory, např.:

    • výše uvedený malý průtok, který není poměrové měřidlo schopné registrovat
    • vada některého poměrové měřidla
    • vada hlavního vodoměru (nic neobvyklého – stačí trocha nečistot v potrubí)
    • únik někde ve zdi mezi hlavním vodoměrem a poměrovými měřidly
    • černý odběr mimo poměrová měřidla
    • nepřesnost měřidel
    Vložil anonn (bez ověření), 2. Leden 2012 - 14:01

    Co je to za nesmysl?

    1. Jak víte, že nějaká osoba doma nechává kapat vodu a tím jí krade? Máte důkaz?
    2. Kolik takto člověk stihne té vody ukrást? Kýbl za den?
    3. Co znamená cituji „obrovská“ ztráta? Jak rozdíl na hlavním vodoměru určí kdo vodu ukradl?

    Ale pokud by opravdu někdo vodu takto „kradl“ tak mu to zaprvé nedokážete a zadruhé tomu nezabráníte.

    Předseda

    Vložil ¨referentka (bez ověření), 2. Srpen 2012 - 13:42

    abych Vás vyvdela z omylu – kapajicí kohoutek má za inu opravdu velký unik vody např.

    slabě kapajicí kohoutek – 24 litru za den silně kapajicí kohoutek – 54 litru za den

    protekajicí záchod slabě – 150– 1000 litru za den protekajicí záchod silně – 1000–2000 lůitru za den

    toto jsou udaje které jsou opravdu ověřené. Jinak tyto informace záskáte v zákaznickém centru pražských vodovodu a kanalizací

    Vložil Apollo (bez ověření), 2. Leden 2012 - 13:53

    To mi nepřipadá moc logické. Jak si asi nakapat vodu do vany na koupání? Pak ji asi opět vybrat a dát si ji ohřát ? Nemáte spíš úniky v potrubí a vykazuje se vám to jako rozdíl v náměru ?

    Vložil Petr, 2. Leden 2012 - 14:49

    Pane Aleši (bez ověření), spíše si přečtěte diskusi na téma Rozdíl v náměru domovní a Bytové vodoměry. Na samotný Černý odběr tady již příspěvky jsou (např. z roku 2009).

    Průkapy mohou být všude, kde voda teče, tedy i na WC, viz příspěvky p. Matějky, který na toto téma přinesl hodně poznatků.

    • – – – – –

    1/ Reklamace vyučtování studené vody – 1 Vložil Matějka Jaroslav, 19. Únor 2010 – 11:56

    Rozdíl mezi fakturačním vodoměrem a součtem bytových je způsoben:

    • minimálním měřeným/měřitelným průtokem, kdy bytový vodoměr průtok/úkapy pod 10 litrů/hod. neměří, součet je ale fakturačním vodoměrem zaznamenáván.

    „Průkapy“ v bytech jsou zaviněny řadou především technických faktorů:

    • výtoky (vodovodní baterie a splachovadla) jsou konstruována na maximální provozní tlak 5 bar., často bývá v rozvodek tlak větší;
    • vlivem stárnutí materiálu sedel uzávěrů dochází k jeho „tvrdnutí“ a již řádně netěsní a propouští vodu, především u splachovadel;
    • před vodoměry nejsou instalovány filtry, především na starých rozvodech, může dojít k „zaseknutí“ vodoměru zanesenou nečistotou = uvolněnou vodní usazeninou v potrubí, přičemž po čase při velkém průtoku dojde k odplavení nečistoty a vodoměr „opět“ zaznamenává průtok;

    2/ Odečet naměřených hodnot – 1 Vložil Matějka Jaroslav, 18. Říjen 2007 – 10:16

    Je běžné, že součet podružných vodoměrů je nižší než fakturované množství vody.

    Příčiny:

    • v noci bývá vyšší tlak. Pákové baterie a splachovadla jsou většinou na provozní tlak 1–5 barů.

    Většinou u splachovadel dochází k „protékání“, které bytový vodoměr nezaznamená. Pozná se to tak, že ráno před prvním spláchnutím je hladina vody v nádrži splachovadla po přepad. Příčina je jednak ve stárnutí – tvrdnutí pryže uzávěru přitoku vody plovákem a jednak ve vyšším provozním tlaku.

    Doporučuji:

    • 1× za 5let výměnu těsnění uzávěru ve splachovadle,
    • osadit na patu domu regulační ventil tlaku dle odborného technického posouzení domu, např. na 6 barů;
    • – – – – – –

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".