Bankovní úroky a poplatky

Vložil talirova (bez ověření), 6. Únor 2012 - 14:23 ::

Dobrý den,setkala jsem se s názorem, že přijaté úroky a hrazené poplatky z běžného účtu jsou vždy příjmem a výdajem jednotlivých vlastníků. Já se domnivám,že pokud je účet založen jménem společenství vlastníků pak jsou úroky i poplatky předmětem zdaňování společenství vlastníků nikoliv jednotlivých vlastníků. K jakému stanovisku se kloníte a dle jakého předpisu? Děkuji, Talířová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 7. Únor 2012 - 9:37

    Paní Talířová,

    koukněte se např. sem:

    http://www.portalsvj.cz/…/svj-a-uroky

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Talířová (bez ověření), 7. Únor 2012 - 7:10

    Děkuji vám za odpověď.Jedná se mi o to, že mě jedno SVJ tlačí k tomu, abych rozpočítala přijaté úroky minus bankovní poplatky na jednotlivé vlastníky a tento přehled jim předala z důvodu zdanění podílu jednotlivých vlastníků v rámci jejich případně podaného daňového přiznání k dani z příjmů.Zjistila jsem,že postupují podle sdělení MF č. 707 k účtování SVJ dle zákona č. 103/2000 Sb., bod 8.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 7. Únor 2012 - 13:28

    Ze sdělení:

    (8) Za předpokladu, že ve smyslu obchodního zákoníku společenství nepodniká (§ 2 obchodního zákoníku), jsou

    a) příjmy z bankovního účtu (úroky} po odpočtu nákladů s tímto příjmem spojených příjmem vlastníků bytových jednotek, pokud se na tom všichni vlastníci jednotek dohodnou.

    c) nedojde-li k dohodě (smlouvě) mezi vlastníky jednotek a společenstvím ve smyslu písmen a) a b), jsou úroky uvedené v písmenech a) a b) příjmem společenství.

    Vložil lake, 7. Únor 2012 - 9:00

    Uvedené sdělení MF nemá žádnou právní platnost a uvedené tvrzení je v přímém rozporu se zákonem.
    Příjem z úroků musí být řádně zaveden do účetnictví SVJ jako zdanitelný příjem. Následně může SVJ rozhodnout, že tuto částku rozdělí jako dar jednotlivým vlastníkům jednotek.

    lake

    Vložil Vendelín (bez ověření), 7. Únor 2012 - 13:02

    Ovšem pozor, SVJ není ani výbor, ani předseda ani pan Vonásek z 5. patra.

    Vložil lake, 7. Únor 2012 - 2:03

    Paní Talířová,
    ptáte se dle jakého předpisu se postupuje při určení komu patří úroky. Vlastnictví úroků z bankovního účtu upravuje zákon, konkrétně Občanský zákoník. Úrok patří tomu, kdo uzavřel smlouvu o bankovním účtu, bez ohledu na zdroj vložených finančních prostředků:

    § 778 ObčZ
    Smlouva o vkladu vzniká mezi fyzickou nebo právnickou osobou (dále jen "vkladatel") a peněžním ústavem složením vkladu u peněžního ústavu a jeho přijetím peněžním ústavem.

    § 779 ObčZ
    Vkladatel má právo na úroky nebo jiné majetkové výhody stanovené peněžním ústavem v souladu s opatřením podle zvláštních předpisů.[7]

    lake

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 6. Únor 2012 - 15:38

    Paní Talířová, úroky z bankovních účtů jsou příjmem SVJ, který vstupuje do výsledku hospodaření. Zdaňují se podle toho, o jaké účty jde. Z běžného účtu nejsou předmětem daně z příjmů, ze spořících a termínových účtů jsou.

    Bankovní poplatky jsou nákladem hrazeným ze záloh na správu.

    Jestli chcete vidět tvůrčí práci některých účetních a kam ta tvořivost vede, podívejte se sem:

    http://klaiex.webnode.cz/…-vykazu-z-z/

    http://klaiex.webnode.cz/…oky-po-x-te/

    Z dotazů uvidíte, jak se v některých SVJ díky nesprávnému účtování propracují ke ztrátě a potom si s ní nevědí rady.

    N. Klainová

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".