zdanění odměn členů SVJ v roce 2016
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně zdanění odměn členů výboru SVJ. V současné době řešíme případ vyplacení odměn 3 členům. Odměna předsedy byla stanovena ve výši 6000 Kč a zbývajícím členům ve výši 2400 Kč. Podle platných předpisů z roku 2014 by z odměny předsedy mělo být odvedeno zdravotní a sociální pojištění a z odměn zbývajících členů pouze zdravotní pojištění (na základě stanovené výše odměny). Lze takto odvody stanovit i v roce 2016? Z hlediska zdanění bude použita záloha na dani nebo srážková daň popř. v jaké výši a zároveň lze uzavřít se členy výboru dohodu o provedení práce? Jsou tyto požadované informace k nalezení v Novém občanském zákoníku. Nemůžeme tyto informace dohledat jak zde, tak ani v Zákoně o dani z příjmu. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Předseda má uzavřenou smlouvu o výkonu funkce na částku 2450 Kč. Částka do 2450 Kč podléhá dani z příjmu , nikoliv odvodům. Dále má předseda přiznán nezdaněný paušál ve výši 2300 Kč měsíčně (internet , telefon , počítač atd.) K tomu je předsedovi měsíčně vyplácena částka ve výši 1250 Kč/měsíc jako příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění. Celkem tedy předseda stojí družstvo 6000 Kč , ale odvádí 15% daň pouze z částky 2450 Kč.
Zdravotní pojištění se odvádí i z částky nižší než 2 500 Kč. Takže máte nedoplatky u zdravotní pojišťovny a možná u FÚ, protože se daní superhrubá mzda tj. vč. zdravotního pojištění odvedeného zaměstnavatelem.
Tyto informace by vám v prvé řadě měla podat vaše účetní.
Daň pro odměny statutárního orgánu je zálohová.
Dohodu o provedení práce nelze uzavřít na činnosti statutárního orgánu. Leda na nějaké jiné činnosti, které nesouvisí s výkonem funkce – např. úklid atp.
Já bych uzavřela dohodu o provedení práce např. na administrativní práce pro výbor apod. a odvedla pouze srážkovou daň 15%.
se stautárem na stejný předmět, který je náplní statutára, tedy administrativu. Musí to být na něco jiného. Třeba úklid, údržba zeleně a pod.
Poslední komentáře