Zase balkóny
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výstavby nových balkónů. Vím, diskuzí na toto téma je nespočet…, kdyžtak mě prosím odkažte na nějakou vhodnou diskuzi. Bydlíme v bytovém domě o 6-ti bytových jednotkách (4× 3+1, 1× 4+1 a 1× 2+1) a momentálně společně jednáme o revitalizaci bytového domu financovaného pomocí úvěru SVJ. V rámci této revitalizace uvažujeme o přístavbě nových balkónů. Tento bytový dům nemá v současném stavu balkóny, jen balkónové dveře, chráněné z venkovní strany zábradlím. Navíc tyto balkónové dveře mají jen byt. jednotky 3+1 (po 1ks) a 4+1 má 2ks. Bytová jednotka 2+1 nemá žádné balkónové dveře. Chtěl bych se tedy zeptat, jakým způsobem rozfinancovat náklady na tyto balkóny? Ve společenství se bavíme o dvou variantách:
- Každá b.t. si hradí balkón „sama“, potažmo ji bude navýšen „příspěk na správu bytu a pozemku“ o tento balkón. To by ale nespíš znamenalo, že už příspěvek na správu byt. domu a pozemku nebude hrazen jen a pouze dle podlahové rozlohy bytové jednotky. To by pak asi znamenalo 100% souhlas s tímto řešením. Tento bod mohl vystihovat § 1180.
- Výstavba balkónů by byla hrazena z úvěru SVJ, ze složky příspěvků na správu bytu a pozemku, tzn. každá b.t. by se na balkónech podílala dle podlahové rozlohy bytu – m2. Většina by chtěla financovat balkóny touto cestou, ale dle mě by to mohlo narážet na dvě věci. První – b.t. 4+1 by měla balkóny dva, konkrétně se jedná o mě :-) a b.t. 2+1 žádný. Navíc si nejsem úplně jistý, jestli z pěnez na SPRÁVU BYTOVÉHO DOMU A POZEMKU, jak už je z toho názvu patrné, je možné uradit nové balkóny zmiňovaným bytovým jednotkám. Pozn. b.t. 2+1 neuvažuje o zřízení nového balkónu – tato jednotka není vhodně situanovaná v bytovém domě pro instalaci balkónu, ale ne že by to nebylo možné…
Prosím tedy o radu, jakým způsobem financovat tuto problematiku a jestli popř. nepíši nějaké nesmysly. Ještě bych se chtěl zeptat, jestli by se po intalaci nových balkonů (ve výlučném užívání vlastníka), měnil i podíl na správu b.t. a pozemku, tj. jestli by měl být příspěvek navýšen o m2 podlahové plochy balkónů patřičným jednotkám?
Pozn. V našem PV není o balkónech zmínka.
Děkuji
Všechny vaše diskuse jsou pěkné, ale ve finále bude nutno dosáhnout souhlasu všech vlastníků jednotek. Vámi zmíněná možnost č. 2 je tedy neprůchodná a nemá smysl se jí dále zabývat.
Konstrukce balkonů budou novou věcí, která není zapsána v prohlášení. Půjde zřejmě o kovové konstrukce pevně kotvené do fasády domu. Jako první záležitost si tedy musíte vyřešit smlouvu o výstavbě podle § 1170. Ve smlouvě o výstavbě bude uvedeno (kromě opsání toho co už v prohlášení máte):
- které osoby budou stavebníky, případně že stavebníkem bude SVJ;
- jak se vlastníci jednotek budou finančně podílet na nákladech výstavby (včetně nákladů na projekt a na posudky);
- pro které konkrétní jednotky vznikne právo užívat konkrétní balkony jako výlučně užívané společné části;
- jak se vlastníci jednotek budou podílet na budoucích nákladech generálních oprav konstrukcí balkonů.
Záměrně píšu o „konstrukci balkonu“, protože pojem „balkon“ zahrnuje pouze prázdný prostor naplněný vzduchem (stejně jako je tomu u pojmů místnost, terasa, lodžie, sklepní kóje, garážové stání). Vzduch je zdarma; je ho plná zemská atmosféra. Neexistuje tedy nic co by se nazývalo „náklad na balkony“.
☀ K bodu č. 2:
Spravedlivé je aby stavebníci se podíleli na nákladech výstavby podle
počtu balkonů přístupných z jednotlivých bytů. Se smlouvou
o výstavbě musí vyjádřit souhlas všichni. Vzniknou totiž nové
společné části, které dosud neexistují, mají být společné všem, a
mají být užívány výlučně vlastníky jen některých jednotek. Viz §
1169 odst. 2 písm. a).
A navíc je písemný souhlas všech nutný z důvodu osvobození od daně
z příjmů při jednorázovém přispění odlišně od spoluvlastnických
podílů.
☀ K bodu č. 4:
Podle § 1175 odst. 2 zákona č. 89/202 Sb. platí, že u společné
části, která slouží vlastníku jednotky k výlučnému užívání,
provádí a hradí vlastník jednotky pouze údržbu a drobné opravy.
Z uvedeného plyne, že budoucí generální oprava (výměna celé konstrukce
např. z důvodu její koroze) bude hrazena již jen ze společných
prostředků. Taková situace sice není na obzoru, ale už dnes je nutné mít
na paměti, že náklad na výměnu společné části půjde ze společných
prostředků na správu domu. Tak abyste se po 30 letech nezačali hádat
„kdo to zaplatí“.
Za tím účelem je možné ve smlouvě o výstavbě (v prohlášení) nově
stanovit spoluvlastnické podíly tak, že podíl výlučných uživatelů
balkonů se navýší tak, aby navýšení činilo (například) 3 procenta
z ceny bakonové konstrukce za každý jím používaný balkon. Zkrátka tak,
aby to po 30 letech odpovídalo nákladům na pořízení nových
konstrukcí.
Vámi zmíněné „navýšení příspěvku o m2 podlahové plochy
balkónů“ je nesmysl, který je v rozporu se zákonem.
Justitianus
“Vámi zmíněné „navýšení příspěvku o m2 podlahové plochy balkónů“ je nesmysl, který je v rozporu se zákonem.”
- se kterym konkretnim zakonem?
- videl jsem PV dle stareho, kde takove neplnohodnotne prostory byly zapocitany do podilu na domu (a tedy do prispevku do FO) polovinou. Tedy byt ma 100m2 a balkon 4m2, v podilu na dome je zachyceno 102m2.
- Pane sudeťáku, tážete se: „se kterym konkretnim zakonem“ [je to v rozporu]„?“
☀ V první řadě je to v rozporu se zdravým rozumem. Pŕíspěvek na správu (částka v Kč) je možné navýšit zase o nějakou částku v Kč. Jde o matematickou operaci sčítání. Příspěvek na správu však není možné navýšit sčítáním částky v Kč a plochy v metrech čtverečních. Jistě Vás to v první třídě učili.
☀ Podle § 1166 odst. 1 písm. b) platí, že při rozdělení práva k nemovité věci na vlastnické právo k jednotkám se uvedou (…) (1) pojmenování a označení jednotlivých bytů alespoň číslem a umístěním s určením účelu užívání, (…) (3) velikost podílů na společných částech. Podlahová plocha bytu je bezvýznamná; je uvedena pouze pro informaci v příloze prohlášení a nemusí mít žádnou spojitost s podíly na společných částech. Uvedení plochy balkonu na schematu v příloze prohlášení má tedy samo o sobě nulový právní účinek.
☀ Ostatně zákon ve svém § 1222 odkazuje na nařízení vlády č. 366/2013 Sb., které stanoví jakým způsobem se vypočte podlahová plocha bytu v jednotce. (Domnívám se, že tato část vyhlášky je kogentní, neboť byla vydána na základě výslovného zmocňovacího ustanovení zákona.) Když si přečtěte definici bytu v § 2 a definici podlahové plochy bytu v § 3 nařízení vlády, musí Vám být jasné, že žádná plocha balkonu nemůže být započítána do plochy bytu.
Je samozřejmě možné stanovit spoluvlastnické podíly tak, aby poměrně odpovídaly čemukoliv na čem se vlastníci jednotek shodnou. Je možné vzít podlahové plochy bytů, přičíst k nim plochy výlučně užívaných balkonů (nebo třebas poloviny ploch výlučně užívaných balkonů) a výsledná čísla se pak převedou na zlomky tak, aby celkový součet podílů byl roven jedné. Do tohoto výpočtu se ovšem nemohou plést částky příspěvků v Kč.
Justitianus
… v bytovém domě o 6-ti BJ (4×) 3+1, (1×) 4+1, (1×) 2+1 … uvažujeme o přístavbě nových balkónů. bytový dům má v současném stavu jen balkónové dveře, chráněné z venkovní strany zábradlím. … jen 4× BJ 3+1 (po 1 ks), 1× BJ 4+1 (2 ks). BJ 2+1 nemá žádné balkónové dveře.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Mně se jeví neseriózní, aby se 2+1 podílel na přístavbě balkonů pro 5 BJ, a potom (pokud byste to neošetřili v PV) ještě snad i na údržbě.
A jak správně píše Justitianus, podléhá to schválení VŠECH VLASTNÍKŮ, takže když se 2+1 postaví na zadní, tak balkony nepořídíte. Pokud je 5 BJ chce, tak ne ze společných peněz.
Poslední komentáře