vlastník jednotky
Prosím o sdělení, jsme SVJ, 8 bytových jednotek. Na rovnou střechu chceme umístit venkovní část klimatizace.
- koho požádat
- kdo všechno musí souhlasit
- případně znění předpisu
Jak je to v případě umístění této jednotky na balkon bytové jednotky.
- je třeba žádat
Děkuji za odpověď
Ohledně umístění klimatizace na společné ploché střeše měl Justitianus pravdu ve všem, co zde napsal.
Místní blbečci sice vyminusovali jeho právně přiléhavé závěry, to však na věci nic nemění. K naprosto shodným závěrům jako Justitianus dospěl i Nejvyšší soud v rozsudku 26 Cdo 1583/2021 a Obvodní soud pro Prahu 5 v rozsudku 26 C 441/2019–178.
Justitianus měl zase pravdu.
Zdraví vás Justitianus
Radka2222 se mýlí ve všem co zde napsala.
Prostor střechy je společný, takže obecně platí, že společné části
mohou užívat všichni spoluvlastníci bez jakéhokoli „schvalování“.
Právo každého spoluvlastníka je omezeno pouze shodným právem ostatních
spoluvlastníků. Jestliže tedy nebudete ostatním bránit aby si na střechu
také umístili své výparníky klimatizace, pak ani oni nemohou bránit Vám,
abyste tam umístil Váš výparník. Ale pozor – bourání děr do zdí
(zejména nosných) je něco jiného, viz poslední odstavec.
Je možné, že společná střecha je podle prohlášení nepřístupná pro
vlastníky jednotek. V takovém případě byste potřeboval většinový
souhlas s umístěním čehokoliv (nikoliv souhlas všech!!!).
Přečtěte si prohlášení a hledejte zda stanoví nějaká speciální
pravidla pro spoluvlastnické rozhodování.
My neznáme vaše prohlášení.
Shodně by se řešil případ umístění na střechu cizího zařízení (reklamní panel, neonový nápis, anténní systém telefonního operátora, anténa poskytovatele internetového připojení, atd.).
Ve stanovách SVJ mají být uvedena „pravidla pro správu domu a
pozemku a užívání společných částí“ (§ 1200). Podle obsahu
stanov by o umisťování technických zařízení vlastníků jednotek mohlo
rozhodovat SVJ.
Přečtěte si vaše stanovy. My je neznáme.
Pokud se budou bourat díry do nosných zdí, jde o stavební úpravu která vyžaduje posudek statika a povolení stavebního úřadu. S úřadem jedná stavebník jako žadatel, a souhlas se změnou stavby k tomu uděluje právnická osoba SVJ. K samotnému umístění technického zařízení v domě/na domě se souhlas úřadu nevyžaduje. Pak je tu ještě hluk a vibrace – to je samostatná problematika podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ale může to být předmětem rozhodování stavebního úřadu.
Justitianus
„Jestliže tedy nebudete ostatním bránit aby si na střechu také umístili své výparníky klimatizace, pak ani oni nemohou bránit Vám, abyste tam umístil Váš výparník.“ (Vložil Justitianus, 20. Červenec 2022 – 14:08)
Pan Justitianus opět nabádá k protiprávní činnosti. Po kolikáté už.
Nežijeme v anarchii, pane Justitiane!
Bavit se s hlupáky je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
Pane Mazaný (bez ověření), o jaké anarchii zde píšete? Vždyť společné užívání je základním způsobem užívání společného majetku, Vy popleto. Netušíte o čem píšete.
89/2012 Sb. (1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části. |
„Práva jednotlivých vlastníků jsou omezena stejným vlastnickým
právem ostatních vlastníků jednotek.“ Nález Ústavního soudu Pl.ÚS 51/2000 ze dne 13.03.2001 |
„Práva jednotlivých vlastníků jsou omezena stejným vlastnickým
právem ostatních vlastníků jednotek.“ Usnesení Ústavního soudu I.ÚS 60/09 ze dne 27.01.2009 |
- Společnou kočárkárnu mohou užívat všichni vlastníci jednotek a žádný z nich není z jejího užívání vyloučen.
- Společnou sušárnu mohou užívat všichni vlastníci jednotek a žádný z nich není z jejího užívání vyloučen.
- Společný výtah mohou užívat všichni vlastníci jednotek a žádný z nich není z užívání vyloučen.
- Společné parkoviště mohou užívat všichni vlastníci jednotek a žádný z nich není z užívání vyloučen.
- Společný pozemek u domu mohou užívat všichni vlastníci jednotek a žádný z nich není z užívání vyloučen.
- Společnou střechu mohou užívat všichni vlastníci jednotek a žádný z nich není z užívání vyloučen.
Justitianus
Justine bavit se s Vámi o společných částech domu, když k tomu dáte paragraf 1175 o. z. který řeší soukromé části domu, je přímo na palici. Vy dokážete zmatlat hrušky s jabkama, Vaše fatazie nezná mezí a ještê si troufáte radit ostatním.
Bavit se s hlupáky je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
Vy, OK, jste hlupačka na druhou. Tvrdíte, že „paragraf 1175 o. z. řeší soukromé části domu“. Kdybyste si přečetla § 1175, nemusela jste se zde ztrapňovat. Cituji:
Práva a povinnosti vlastníka jednotky (1) Vlastník jednotky má právo (…) užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části. (2) Vlastník jednotky (…) jde-li (…) o společné části uvnitř bytu a společné části, které slouží vlastníku jednotky k výlučnému užívání, provádí a hradí pouze údržbu a drobné opravy. |
Justitianus
Citujete ÚS ani jste nepochopil o čem se tam píše, přečtěte si tu citaci: … omezena stejným vlastnickým právem znamená, že rozhodují všichni vlastníci. Pokud řeknou NE, tak si ten jeden ani nezavrtá. Společná kočárkárna je určea na ukládání kočárků, společná střecha slouží k tomu, aby do domu nepršelo, ne k přivrtávání krabic. Kdyby hloupost nadnášela, nesefíte na zadku.
Bavit se s hlupáky je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
Vážený O, spoluvlastnické rozhodování je zpravidla většinové. Neplatí že by s každým běžným rozhodnutím museli souhlasit všichni, Vy popleto. Kde jste přišel na takovou pitomost?
Ze zákona plyne, že o některých záležitostech se nemusí (a dokonce ani nesmí) rozhodovat většinově. Tak tomu bude zejména v případě, kdy společná část je uvedena v prohlášení s určením k užívání všemi vlastníky jednotek. Změna tohoto určení by vyžadovala souhlas všech a změnu prohlášení. Viz § 1166 odst. 1 písm. b) bod 2.
- Podle Vás tedy dát kočárek do kočárkárny vyžaduje souhlas všech vlastníků jednotek. Ustanovení § 1175 však říká jasně, že společnou část může užívat každý vlastník jednotky, a nemusí se nikoho ptát na nic.
- Uložit kolo do kolárny podle Vás vyžaduje aby k tomu dali souhlas všichni vlastníci jednotek. Ustanovení § 1175 však říká jasně, že společnou část může užívat každý vlastník jednotky, a nemusí se nikoho ptát na nic.
- Kdo si chce pověsit prádlo do sušárny, musí podle Vás sehnat všechny vlastníky jednotek a získat od nich předběžný souhlas. Ustanovení § 1175 však říká jasně, že společnou část může užívat každý vlastník jednotky, a nemusí se nikoho ptát na nic.
Tedy Vaše nesmysly neplatí. Nejste schopen označit celostátně účinný právní předpis, který by takovou pitomost obsahoval. Jste buď blb, který to pochopit neumí, nebo troll, který to pochopit nechce.
Justitianus
problém je v tom, že ostatní (včetně mě) píší o konkrétním dotazu, tj. připevnění na společnou střechu, jen vy si melete své nesmysly a ještě blábolíte o tom, že všichni ostatní neumí číst a jsou pitomci :-) u vás ostatně klasika. víte vůbec, co je to klimatizace? víte, jak vypadá venkovní jednotka klimy? že se jen tak volně někam nepoloží, ale je potřeba ji pevně spojit s podkladem, tedy v tomto případě zasáhnout do konstrukce střechy? co pletete trvalé PEVNÉ připojení ke společné části s kočárkárnou apod.? v prohlášení je určena jistě kočárkárna k úschově kočárků, tudíž žádné souhlasy nejsou potřeba. kdyby si ovšem některý vlastník v kočárkárně chtěl zřídit zamykatelnou pevně připojenou ke zdem klec na kočárek, taky už potřebuje souhlas všech. v prohlášení těžko bude napsáno, že střecha je určena k umísťování klimatizačních jednotek, reklamních panelů, stožárů apod. ale to vy nikdy nepochopíte. pro vás jsou všichni ostatní pitomci, jen vy sám nejlépe víte vše. a ani to vás nevede k zamyšlení, jak je možné, že jste se svými bludnými tvrzeními tak osamocen :-)
Bavit se s hlupáky je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
Radko, běžná bytová klimatizace (vnější jednotka) se na střechu nijak nekotví; je prostě položena na roznášecí desce nebo roznášecí konstrukci s patkami. To je naprosto převažující způsob instalace na ploché střeše. Střecha se tím nijak nepoškodí. Nesnažte se psát o věcech, kterým nerozumíte.
- https://www.elmaterm.cz/…ence-24.html
- https://www.e-klimatizace.cz/…che-strechy/
- https://www.asb-portal.cz/…ch-strechach (Kotvení pomocí základových roznášecích patek)
Tazatel se nezmínil o tom že by snad chtěl zasahovat do ploché střechy. Jiná věc je vedení potrubí k vnitřní jednotce, ale na to jsem tazatele upozornil hned na konci prvního odstavce (Vložil Justitianus, 20. Červenec 2022 – 14:08). Možná chce ty trubky protáhnout přes strojovnu výtahu, nebo větrací šachtou – o tom nám nic nenapsal.
Dementem jste zde jedině vy, protože jste tazateli na začátku nesprávně napsala: „Kdo všechno musí souhlasit – všichni vlastníci.“ To je nesmysl, Radko.
Justitianus
Justie jste vedle jak ta jedle, společný prostor vlastní všichni
společně, pokud si tam jeden chce něco dát,
tak to většina určená ve stanovách musí odsouhlasit. Dle uvedení ve
stanovách za to může ten jeden platit nebo nemusí, chce to přečíst
stanovy, co je uvedrno k používání spokečných částí domu. Píšete
hlouposti nedávno se tu řešila společná anténa, dopodrobna jsem
vysvětlila včetně danění. Vámi uvedený 1175 o. z., ještě nedávno jste
tvrdil, že vlastník vlastní pouze prázdné místo. Kam by to navrtal Vy
vrtáku. Demence jak hrom.
Bavit se s hlupáky je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
Vážená OK, jste totálně zmatena. Napsal jsem zde přece naprosto totéž co Vy! Pokud se mnou chcete polemizovat, musíte si to napřed přečíst a pochopit (což je u Vás zřejmě ten největší problém). Cituji:
„Ve stanovách SVJ mají být uvedena „pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí“ (§ 1200). Podle obsahu stanov by o umisťování technických zařízení vlastníků jednotek mohlo rozhodovat SVJ. Přečtěte si vaše stanovy. My je neznáme.“ Vložil Justitianus, 20. Červenec 2022 – 14:08 |
Justitianus
„Společný pozemek u domu mohou užívat všichni vlastníci jednotek a žádný z nich není z užívání vyloučen.“ (Vložil Justitianus, 20. Červenec 2022 – 17:33)
Vlastním motorku, velorex, obytňák, veterána, ruční vozík, malou dodávku a přívěs na člun. Podle Vás mohu parkovat na společném pozemku u domu. Ušetřím. Kam Vám mám poslat honorář za právní radu? Nabízím 10 % z ušetřené částky.
Bavit se s hlupáky je těžká, vysilující dřina. Měl bych za to být placen.
Pane „Vlastníku vozidel a plavidla“, jestliže umístíte na společné parkoviště „motorku, velorex, obytňák, veterána, ruční vozík, malou dodávku a přívěs na člun“, pak to bude v naprostém pořádku a v souladu s právem. Vaše jednání začne být protiprávní teprve v okamžiku kdy tento stav začne bránit ostatním vlastníkům jednotek v užívání společného parkoviště.
- Citoval jsem zde § 1175: „Vlastník jednotky nesmí (…) ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv“.
- Citoval jsem zde nález Ústavního soudu Pl.ÚS 51/2000 ze dne 13.03.2001: „Práva jednotlivých vlastníků jsou omezena stejným vlastnickým právem ostatních vlastníků jednotek.“
- Citoval jsem zde usnesení Ústavního soudu I.ÚS 60/09 ze dne 27.01.2009: „Práva jednotlivých vlastníků jsou omezena stejným vlastnickým právem ostatních vlastníků jednotek.“
To bylo třikrát totéž sdělení. Jste buď blb, který to pochopit neumí, nebo troll, který to pochopit nechce.
Justitianus
parkovat vozidla na společném parkovišti můžete. ale už nesmíte trvale bez svoleních ostatních vlastníků část parkoviště zabrat jakoukoliv věcí, která na parkoviště nepatří, trvale cokoli na parkoviště připevnit apod. pokud někdo na společnou střechu přimontuje cokoliv bez svolení ostatních vlastníků, nehledě na to, že zasáhne do její konstrukce, tak to v pořádku není.
koho požádat – každého vlastníka kdo všechno musí souhlasit – všichni vlastníci případně znění předpisu – NOZ
Jak je to v případě umístění této jednotky na balkon bytové jednotky.
je třeba žádat – pokud bude připevněno do fasády (což musí), tak ano
Poslední komentáře