společná kotelna
Popis situace: Blok bytových jednotek (30 bytů) je v katastru nemovitostí zapsán jako 5 bytových domů o 6 bytech. Bytové jednotky získali vlastníci v roce 1996 smlouvou o převodu družstevního bytu do vlastnictví člena družstva. Zákonem 72/1994, novelou 103/2000 vzniklo 1.7.2000 pět SVJ.
Těchto 5 bytových domů má společnou plynovou kotelnu, která je umístěna v suterénu prostředního domu (bezúplatně, se souhlasem vlastníků tohoto prostředního domu). Veškeré zařízení kotelny a náklady na provoz kotelny jsou v období 1996 – 2017 hrazeny stejným dílem vlastníky všech 30-ti bytových jednotek.
Domnívám se, že vlastnické vztahy jsou následující: Kotelna – tj. prostor – je spoluvlastnictvím 6-ti vlastníků prostředního domu. Zařízení kotelny je přídatným spoluvlastnictvím vlastníků 30-ti bytů (§§ 1223–1235 Obč.zák.) Otázka: je tento názor správný?
Provozovat kotelnu může jen oprávněná osoba s příslušnou licencí. Otázka: Kdo by měl uzavřít smlouvu o pronájmu nebo provozování kotelny? Vlastníci prostoru a vlastníci zařízení společně jako pronajímatel? Nebo by to měly být 2 smlouvy?
Dobrý den, mohl bych se zeptat, jak jste nakonec vyřešili otázku přídatného spoluvlastnictví k zařízení kotelny? Zapisovali jste tuto skutečnost do katastru nemovitostí? Pokud ano tak na základě čeho? Děkuji za odpověď.
Provozovat kotelnu může taky svj. Musí mít ovšem obsluhu, která úspěšně absolvuje všechna potřebná školení, úspěšně složí zkoušky a hlavně musí kromě uvedených podmínek rozumět vytápění a řízení kotelny, tj.musí vědět, jak kotelna a vytápění má fungovat i technicky. Svj pak musí zajistit všechny revize a prohlídky. Dle mého názoru smlouvu může uzavřít vaše svj.
když outsoursujete provoz kotelny jako službu, pak získáte tyto výhody:
- provoz bude zajištěn odborně pod stálým dálkovým dohledem provozovatele
- zajistí veškeré zákonné revize, kontroly a oznámení
- výbor o kotelnu nemusí starat vůbec (za rok nebudou vědět kde mají kotelnu)
- bude to levnější než vlastní náklady provozu.
Záleží na tom, co porovnáte a čím. Stálý dálkový dohled určitě levnější než stálý individuální dohled. Ale pokud porovnáte občasným dohledem vykonaný za dotovanou cenu osobou bydlící v domě pak možná máte pravdu vy. My jsme přechodem ušetřili.
Bude to individuální… U velkých objektů s novou technologií bych to řešil dodavatelsky. Nicméně spousta malých SVJ pověřila aktivního důchodce a šlape to.
Tento však musí být proškolen jako obsluha revizním technikem plynových zařízení(vyhláška 21/1979). Dále pokud jsou tam expanzky, tlakové nádoby, tak i revizákem tlakových nádob(vyhláška 18/1979).
Poslední komentáře