Smlouva o dílo

Vložil Hynek, 14. Říjen 2010 - 9:15 ::

Dobrý den, SVJ uzavírá s řemeslníkem (FO podnikající na základě živnostenského listu)Smlouvu o dílo dle Občanského nebo Obchodního zákoníku (vymalování společných prostor)? Děkuji – ale bohužel na zodpovězení dotazu pospícháme – Hynek

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 16. Říjen 2010 - 7:22

    Pane Hynku,

    obchodní a občanský zákoník patří do oblasti soukromého práva, řadu věcí si proto mohou obě strany dohodnout.

    Jednou z těchto věcí je i to, zda si zvolí uzavření smlouvy podle ObčZ nebo podle ObchZ.

    Výslovně je to uvedeno v § 262/1 ObchZ: „Strany si mohou dohodnout, že jejich závazkový vztah, který nespadá pod vztahy uvedené v § 261, se řídí tímto zákonem…“

    Smluvní vztah tedy může být upraven podle obecného kodexu (ObčZ) ale i podle ObchZ, i když to na první pohled podle § 261 nelze.

    Hezký den!

    Pavel

    P.S.

    Výběr správného kodexu je důležitý, ale nezapoměňte dohodnout zdánlivé drobnosti např.:

    1. přikrytí zábradlí a olepení výtahových dveří, oken, elektro rozvaděčů, dveřních zárubní bytu, apod.
    2. očistění staré malby a odmaštění původních emailových nátěrů patek a boků schodů
    3. odstranění odfouklých štukových omítek, úklid odškrabaného štuku, penetrace očistěného podkladu a následné přeštukování Keraštukem
    4. vyspravení prasklin a nerovností tmelením a sádrováním
    5. 2× malování – bílení Primalexem plus – xxx m2
    6. nátěr patek a boků schodů venkovním emailem syntetickým, barvy šedé RAL 7040
    7. obnovení číslování jednotlivých podlaží
    8. průběžný a celkový úklid
    Vložil Hynek, 14. Říjen 2010 - 9:34

    Živnostenský list má FO – fyzická osoba podnikající dle živnostenského zákona nezapsaná v obchodním rejstříku (malíř).

    Hynek

    Vložil Anonymouss X (bez ověření), 15. Říjen 2010 - 6:51

    Dobrý den. Pane Hynku FO vedou členové daného výboru, nebo zvolený Správce.( ale vždy za správnost odpovídají členové výboru) Není to některý člen výboru Společenství? V tom případě by mohlo dojít k střetu zájmů.

    Míša

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 15. Říjen 2010 - 9:20

    Přesně tohle tu chybělo, aby ve stejném vlákně zkratka FO byla použita pro neexistující Fond oprav a fyzickou osobu…

    Jinak Míšo, přečtěte si Zákon o střetu zájmů a najděte mi, v čem bude tady spočívat. Střetem zájmů se v podobných případech ohánějí pouze jedinci, se kterými cloumá obyčejná lidská závist.

    Společenství totiž může být úplně jedno, jestli plánované a odsouhlasené vymalování řádně provede, vyfakturuje a zdaní jeden z vlastníků nebo úplně cizí osoba, obzvláště pokud vlastník nabídne lepší podmínky nebo cenu. Vlastník má také větší motivaci práce neodfláknout.

    Nedat mu vydělat jenom proto, že třeba kdysi nepozdravil něčí babičku a nadto se provinil tím, že pracuje pro dům ve výboru, a svádět to na střet zájmů je blbost.

    Vložil Anonymouss X (bez ověření), 16. Říjen 2010 - 6:31

    Dobrý den. Pane PeDuPles a co když se jedná o zadlužení SVJ na několik let a ve výši několik 10 000 000 Kč. A když daný výbor není dobrý hospodář a řídí se pouze lobistikou jednotlivce.

    Míša

    Vložil Anonymouss X (bez ověření), 14. Říjen 2010 - 9:29

    Dobrý den. SVJ se řídí Občanským zákoníkem. Smlouvy o dílo se řídí Obchodním zákoníkem Kdo je vlastníkem živnostenského listu ?

    Míša

    Vložil Petr87 (bez ověření), 14. Říjen 2010 - 10:23

    Dobrý den, řídí se Občanským zákoníkem.

    Obchodní zákoník, Část třetí, Obchodní závazkové vztahy, Hlava I: Obecná ustanovení, Díl I: Předmět právní úpravy a její povaha.

    § 261 (1) Tato část zákona upravuje závazkové vztahy mezi podnikateli, jestliže při jejich vzniku je zřejmé s přihlédnutím ke všem okolnostem, že se týkají jejich podnikatelské činnosti. (2) Touto částí zákona se řídí rovněž závazkové vztahy mezi státem nebo samosprávnou územní jednotkou a podnikateli při jejich podnikatelské činnosti, jestliže se týkají zabezpečování veřejných potřeb. K tomuto účelu se za stát považují i státní organizace, jež nejsou podnikateli, při uzavírání smluv, z jejichž obsahu vyplývá, že jejich obsahem je uspokojování veřejných potřeb.

    Vzhledem k tomu, že SVJ není podnikatelem, státem ani samosprávnou územní jednotkou, neřídí se tento smluvní vztah Obchodním zákoníkem.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".