Rádiátory v bytě hřejí jen na povrchu.
Dobrý den přeji všem vlastníkům bytů. Chci se zeptat na můj problém v přízemním bytě.Hřejí mi rádiatory vždy jen do poloviny a většinou jen na povrchu.Zbytek rádiátorů je studený,a trubky k rádiátoru jsou téměř horké k neudržení.Má někdo z vás také tento problém.Podle správce domu je vše v pořádku,údajně to dělá všem.Byla jsem na návštěvě u kamarádky která bydlí také v bytě,a ji hřejí rádiátory celé.Tak nevím kde je chyba.Respektive to nechce správce řešit.Tudiž ale nechápu proč.Copak se jedná o velkou nebo finančně nákladnou závadu?Jako žena to mu moc nerozumím.Děkuji za každou radu.
Vážená paní, stačí nechat seřídit a pročistit termoregulační hlavici. Podívejte se na můj komentář v jiném statusu. Hodně štěstí ..
Je Vam zima ?
vzdy vsem doporucuji do bytu jednoduchou meteostanici, ktera meri vlhkost a teplotu.
pokud mate na hlavici nastavenu teplotu na 22 st a v byte je 22, muzou dokonce byt i radiatory cele studene.
V soucasne dobe, kdy jsou prechodove venkovni teploty 8 – 20 st, to nema cenu resit. Radiator a ani tepelna soustava nejednou na plny vykon.
Horsi by to bylo, pokud by venku bylo – 20 st, radiatory otevrene na maximum a v byte teplota okolo 15 st.
Nenapsla jste, jaké máte vytápění a jak máte dlouho radiatory v bytě (jak jsou staré). U dálkového vytápění můžou být radiatory zanešeny kalem, proto v dolní části nehřejí. Radiatory je potřeba buď propláchnout nebo vyměnit za nové. U nás bylo v přízemním bytě z litinového radiatoru vynešeno několik kbelíků kalu a pak radiator krásně hřál a hřeje. Obyčené radiatory asi nikdo čistit nebude, ty je potřeba vyměnit. Od správce ovšem takové aktivity nemůžete očekávat. Ten se přece nebude namáhat, aby vyřešil takový problém.
1a) Zavzdusneny radiator, odpistte vzduch ventilkem. To zvladne i zenska.
nebo
1b) Snizeny prutok, zkontrolujte omezovac prutoku ventilu (po sundani termostaticke hlavice). To uz chce trochu zrucnosti.
2) Na osobu odpovednou za spravu domu (jiste bude uvedena na vyuctovani a predpisu zalohovych plateb) napiste pisemnou reklamaci a jiste to bude resit. Na nejake neprukazne dotazy a mozna adresovane nespravne osobe, se vykaslou.
Omezovač průtoku by měl být nastavený podle projektu. Když si to několik lidí přešteluje na víc, způsobí tím, že při otevření kohoutů nastane ztráta tlaku a nejvzdálenější radiátory přestanou topit úplně. Na tohle bych nesahal. Když tak bych si vyžádal ten projekt a zkontroloval, jestli je tam nastavený průtok podle toho.
Naprostý souhlas s P-V. Toto bylo řešeno v našem domě, kdy mi netopily radiátory v bytě.Následně se zjistilo, že si tři byty změnily průtok-navýšily a snížily, respektive zamezily průtok topení do hořejšího, patra. Po seřízení podle projektu problém zmizel. Podstatné je, aby svj mělo tabulku, jak má být u jednotlivých bytů nastaven průtok. U nás jsem tabulku velmi těžko sháněl-svj ani správcovská firma ji neměla.
Ano, ale osobne bych si to nastavil tak, aby na vstupu byla trubka horka a na vystupu vlazna… to nebude nicemu vadit.
Vadilo by, kdyby odtekala horka voda = rychly prutok, hluk, nehospodarne a mozne snizeni tlaku jinde.
Omezovac se mohl pricpat a pohnutim se prostouchne.
Tak to máme dalšího rádoby kutila, který svým lvastním nastavováním rozhasí celou topnou soustavu… Jak je napsáno výše, nastavení průtoku v topném okruhu se provádí podle projektu, který je potřeba dodržet. Jinak je to o ničem. Kdyby to bylo tak jedoduché, pak by nebylo potřeba projekt zpracovávat.
Jj, pohnutí omezovačem někdy uvolní zatuhlou kuželku, která je zamáčknutá a nevrací se. A někdy ani to ne. Nastavit na maximum, aby se to propláchlo, a pak zas vrátit na původní hodnotu. Za jehlu netahat, je tam jen volně. Ale má to různé záludnosti, je velmi záhodno mít ke konkrétnímu ventilu technický návod. Například u některých ventilů se může omezovačem točit jen na jednu stranu, při točení na druhou stranu hrozí urvání. Jiná záludnost je, že na Vás po sundání hlavice vylítne jehla a začne stříkat voda – to když je kuželka zatuhlá a zároveň unavené těsnění kuželky.
Názor dodavatele regulace topného systému na popsaný jev:
Účelem radiátoru v žádném případě není, aby byl celý teplý. Jeho
účelem je, aby předal energii ve formě tepla do místnosti. Jak radiátorem
proudí odshora teplá voda, předává tato voda své teplo do místnosti a
tím zcela logicky chladne. Je to zákon zachování energie. Je tedy jasné,
že pokud vše funguje správně, bude radiátor nahoře teplý a dole o mnoho
chladnější. Panelové domy jsou počítané většinou na teplotní rozdíl
20°C, předpokládám, že tak tomu je i ve Vašem případě. Tedy pokud je
rozdíl teplot mezi horní a spodní částí radiátoru 15 až 20°C, pak je
vše naprosto v pořádku, tak to má být.
AsiTak má naprostou pravdu. Radiátor nahoře teplý a dole studený znamená, že všechnu svoji energii z topné vody odevzdal do vzduchu v místnosti.
Prvotní dotaz ale nepopsal to nejdůležitější, a to, zda za stávajícího stavu je místnost dostatečně, nebo nedostatečně vytopená. Ale ne pocitově, ale skutečná teplota na vnitřní stěně místnosti.
Radiátor bude teplý ve celém sloupci až za výrazně nižší venkovní teploty, například při venkovní teplotě –12 st.C (což bývá obvyklá výpočtová venkovní teplota pro projekt ÚT) bude nahoře do radiátoru vstupovat voda horká 80 st.C a dole odcházet ochlazená na 60 st.C.
Poslední komentáře