odečty tepla a vody
Je možné nahlásit odečet tepla a vodoměrů jinak než technikovi,když jsem technika nepustil do bytu, protože mu nevěřím? Odečty jsem mu chtěl předat napsané, ale ty si ode mne nepřevzal. Tak jak pokračovat. Děkuji za odpověď.Zdeněk
Zdeňku,
nevím, proč technikovi nevěříte. A pokud mu nevěříte, snad není problém po něm ty údaje zkontrolovat a teprve pak podepsat. Technik mj. musí zkontrolovat neporušenost plomb. To asi na papírku nevyřešíte.
Pokud byste v našem SVJ nepustil technika do bytu, tak by Vám byla udělena sankce podle vyhlášky a patrně byste si to příště rozmyslel.
Hezký den!
Pavel
V uvedeném případě nelze udělovat sankce za nevpuštění cizí osoby do bytu.
Sankce je za neumožnění odečtu.
Kočko,
pokud nepustí technika do bytu, aby technik odečetl a zkontroloval plomby, tak neumožnil odečet.
Ponechte si svůj názor, jakož i já si ponechávám názor svůj.
Hezký den!
Pavel
Pane Pavle, on Kočka neví ani to, že za neumožnění odečtů nejsou sankce, nýbrž použije se prostě jiný způsob výpočtu nákladů na teplo a dodávku teplé vody podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. Takový náhradní způsob výpočtu je ovšem pro zatvrzelého odmítače finančně velmi nevýhodný:
- neumožní-li odečet indikátorů, stanoví se mu spotřební složka ve výši 160% průměrné SS domu;
- neumožní-li odečet vodoměru TUV, stanoví se mu spotřební složka ve výši 300% průměrné SS domu.
Vlastník jednotky tedy může hrdinsky bránit svoje obydlí, ale bude ho to každoročně něco stát. V jiném vláknu jsem napsal, že čím více je v domě takových zásadových vlastníků, tím lépe: ostatním se tím zcela legálně snižují náklady na teplo a teplou vodu.
Pokud by SVJ skutečně trvalo na odečtech, existuje teoretická možnost donutit vlastníka jednotky soudně, a to na základě § 13 odst. 4 ZoVB: „Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot.“ Pokud pan Kočka nemůže objevit zákonnou povinnost umožnit kontrolu neporušenosti plomby, zde ji má. Stačilo přečíst si ZoVB, že ano?
V popsaném případě je ovšem otázka, zda by soud neodmítl žalobu pro zřejmou nepatrnost částek, o které se má jednat.
lake
„pokud nepustí technika do bytu, aby technik odečetl a zkontroloval plomby, tak neumožnil odečet“
Především odlišme odečet měřidla a kontrolu plomby.
Co se týká odečtu měřidla, pak se jedná o to, zda je nutnou podmínkou odečtu měřidla skutečně vstup technika do obydlí. Je zřejmé, že vstup technika do obydlí není pro řádný odečet měřidla nezbytný. Již bylo uvedeno na jiném místě podrobněji: Je dána povinnost umožnit odečet, nikoliv povinnost umožnit vstup do obydlí.
Co se týká kontroly plomby, není mi známo, v jakém předpisu je tato kontrola upravena. Uvítám Vaše případné doplnění v tomto směru. Děkuji. Předpokládám, že kontrola měřidla (a případné plomby) by měla být součástí výměny měřidla předepsané po 5 letech.
Váš odlišný názor na věc samozřejmě plně respektuji.
" údržbu zařízení pro měření tepla a vody " kontrola je součástí údržby. (bez plomby není zařízení plně funkční = neumožňuje ověřitelný odečet)
„bez plomby není zařízení plně funkční“
To jsou mi novinky. Jaký vliv má plomba na funkci měřáku?
Kočka
Poslední komentáře