Nesrozumitelné účetnictví.
Nesrozumitelné účetnictví 10.září 2017. Jsem absolventem PŠ elektro a členem výboru s.r.o. Elektro. Dále jsem vlastníkem byt.jednotky v SVJ. O účetnictví mám pouze rámcové zkušeností získanév re- vizní komisi s.r.o. Před schvalováním úč. závěrky SVJ bylo mi umožněno nahlédnout do účetních sestav SVJ a to do Vyúčtování zálohových plateb za SVJ, HK a ÚD. Ve „Vyúčtování zál. plateb“ je vykázána částka pod textem „ záloha na opravy“ ve výši 312 tis. Kč a skutečné náklady rovněž 312 tis. V HK a ani v ÚD jsem záznamy o těchto nákladech na žádném účtu nenašel. Vykázané další položky ve „Vyúčtování“ u zálohových plateb v porovnání se skutečnými náklady jsou nesrozumitelné, protože čísla účtů v HK a jejich texty a ani částky nejsou souhlasné. Dále mi není mi jasné, jak je možné, že vykázané obraty podle účtů v HK a nebo v ÚD a jejich texty, nejsou srovnatelné s vyúčto- váním záloh. ÚD totiž není veden podle účtů s výjimkou Pokladny a BÚ . Každý takový zápis na těchto účtech a to jak na str. MD či DAL, je na druhém řádku zapsán shodnou částkou na protiúčtu. Součet obratů jednotlivých účtů je jak na str. MD i DAL pochopitelně souhlasný a nekoresponduje s HK.. Texty uvedené u většiny jednotlivých účetních zápisů v ÚD jsou nesrozumitelné o jaký účetní případ. se jedná. Bylo mi sděleno, že účetnictví SVJ se vede buď majetkovým, nebo výsledkovým způsobem. O jaký způsob účtování našeho SVJ se jedná nemohu pochopit. HK je sestavena podle účtů za jednotlivé účetní třídy a to bez rozlišení na majetkové či výsledkové účty. Účty výsledkové mají v HK vykázaný jak PS, obrat na MD i DAL a konečný zůstatek. Příklad: účet 315-dodávka tepla má vykázaný PS, náklady na MD a obrat na str. DAL a i částku KS. Odkud se vzal PS, MD jsou náklady na teplo, obrat na str. DAL ?! a KS? Chápu, že. majetkové účty mají v HK vykázaný jak obraty na MD i DAL a PS a KS. Nebyly mně poskytnuty ani výsledky inventarizace u majetkových účtů, ani saldokonto dodavatelů či. odběratelů, ani zálohy podle členů SVJ. Považuji za zcela zbytečné poukazovat na další nedostatky v účetnictví. Domnívám se, že není možné aby takovýto software byl poskytnut SVJ. Zřejmě se jedná o nepochopení software účetním. Neznám autora tohoto software. Má někdo stejný názor na způsob zpracování takového účetnictví? Elektro.
Zkuste www.klaiex.webnode.cz najdete zde základní info o účtu SVJ.
Jinak bez náhledu konkrétních dokladů a účetních knih se obtížně vyjadřuje k něčemu co člověk nevidí.
Jinak PS na 315 může avizovat, že nebylo k rozvahovému dni provedeno zúčtování skutečných nákladů.
Píšete,že chápete, že MD na 315 jsou náklady na teplo, u obratů DAL a KS máte otazník, současně v úvodu píšete, že máte „rámcové zkušenosti s účetnictvím“. Sorry, nemáte vůbec nic. Jinak by jste věděl, že na DAL 315 je výše uvedené zúčtování skutečných nákladů se zálohami…
Když si někdo myslí, že je členem výboru s.r.o., tak se nelze divit, že účet 315 považuje za výsledkový. Nejedná se o nepochopení SW účetním, ale o nepochopení účetnictví Elektrem.
Porozuměl jsem, že je členem výboru Elektro s.r.o., nikoli členem výboru SVJ.
Elektro se snaží porozumět účetnictví asi proto, že ho osoba odpovědná (dle NOZ) nevysvětlila a neobhájila.
Jako pouhý vlastník bytu postupuje Elektro dle NOZ § 1179 „Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná … hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů“.
Zkuste se zeptat účetní, pokud vás neodkáže na výbor a výbor na účetní (ping-pong).
My dostáváme přehled nákladů (částka, hrazeno komu a zhruba za co). Výbor se ale neobtěžuje sdělit rozdíl mezi stavem účtu a stavem tzv. fondu oprav (pokud víme, kde ho v účetnictví hledat a pokud výbor ví, že to jsou rozdílné částky), tedy stav závazků a pohledávek (kdo je „dlužen“ nám). Ke stavu financí je nutno k zůstatku účtu započítat stav pokladny.
Nahlížet do sestav účetnictví má pouze ten, kdo účetnictví rozumí. Ostatní mají číst zprávy o hospodaření, materiál jazykem laika bez účetních termínu popisující stav hospodaření. Výbor by měl zajistit zpracování takových zpráv a nedělat školící středisko na účetnictví. Součástí zprávy může být i účetní sestava, pokud obsah ve zprávě je popsán.
Poslední komentáře