FVE na střeše domu SVJ

Vložil Saze (bez ověření), 12. Březen 2012 - 19:52 ::

Naše společenství vlastníků požádalo o udělení licence na provozování malé fotovoltaické elektrárny 10 kW na střeše bytového domu, která mu udělena byla. FVE byla uvedena do provozu v lednu 2010. Elektřina je odváděna do sítě, čili prodávána. Pátrala jsem všude možně a hledala nějaký zdroj, jak tuto situaci řešit a jaké povinnosti z toho vyplývají. Vše, co jsem objevila, se týká pouze jednotlivců, kteří se stanou OSVČ, ale nikoli společenství vlastníků jednotek, což je právnická osoba, nezisková organizace, jejíž příjmy jsou vlastně příjmy všech vlastníků. Do roku 2010 byl příjem osvobozen od daně, ale toto bylo od 1.1.2011 zrušeno. Proto jsem zisk z FVE, který za rok činí cca 135000 Kč, rozdělila mezi 25 majitelů bytů, kteří jsou zaměstnanci nebo důchodci (tento způsob rozdělení byl odhlasován shromážděním). Zisk každého z nich je menší než 6000 Kč a myslím si, že by to nemělo podléhat dani z příjmů (podle § 38g odst.2 zák. 586/1992 Sb.).

Přijde mi naprosto nesmyslné, aby se všichni jednotlivě kvůli tomuto příjmu museli stát OSVČ tak, jak to musí udělat majitel FVE-jednotlivec, protože provozování FVE je podnikání. Jak se v tomto případě řeší sociální a zdravotní pojištění, kterému toto podnikání podléhá?

Kdekoli se na toto zeptám, nikdo mi není schopen poradit, každý řeší jen situaci, kdy je majitelem licence jednotlivec. Co ale dělat, když je majitelem licence společenství vlastníků? S tím si nikdo na úřadech neví rady a každý říká, že se s tím ještě nesetkal.

FVE vedu v podrozvahové evidenci jako majetek ve spoluvlastnictví všech majitelů bytových jednotek mimo účetní program a toto je uvedeno v příloze. Od roku 2011 se má elektrárna začít rovnoměrně odepisovat po dobu 20 let. Jakým způsobem mám prosím účtovat?

Za pomoc moc děkuji.

Saze

  • FVE

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 20. Březen 2012 - 5:37

Není-li fotovoltaická elektrárna (FVE) zapsána v Prohlášení vlastníka jako společné technické zařízení domu, pak nemá s domem nic společného. Platí jedna ze dvou možností:

  • FVE je ve vlastnictví SVJ – právnické osoby, se všemi daňovými dopady.
  • FVE je ve spoluvlastnictví více osob podle Občanského zákoníku.

Platí-li druhý případ, pak i po prodeji jednotky zůstává bývalý VJ spoluvlastníkem elektrárny. Alikvotní část výnosu z provozování FVE je tedy nutno vyplácet tomuto bývalému členovi SVJ, nikoliv nabyvateli jednotky.

Nabyvatel jednotky by se stal spoluvlastníkem FVE pouze tak, že na něj prodávající převede také svůj spoluvlastnický podíl na FVE. Před tím je ovšem povinen nabídnout svůj podíl k odkupu ostatním spoluvlastníkům věci. Viz § 140 ObčZ.

lake

Vložil Pavel, 12. Březen 2012 - 23:48

Saze,

1)z 13 019 udě­lených licencí na FVE je 11 licencí uděleno SVJ. Praktickou radu bych tedy hledal u nich

2)nepochopil jsem, kdo je vlastníkem FVE. Domnívám se, že vlastníkem je pravděpodobně SVJ

3)pokud SVJ má výnos z provozování své FVE, tak by mělo tento výnos a související náklady uvést ve svém účetnictví. V daňovém přiznání může uplatnit § 20/7 ZDP a daňová povinnost bude nula, pokud získané prostředky SVJ v následujícím zdaňovacím období použije ke krytí nákladů spojených se správou domu

4)není pravda, že osvobození je od 1.1.2011 zrušeno. Znám řadu FVE, které jsou osvobozeny i v roce 2011 a dokonce až do 30.11.2012

5)je pravda, že pokud by SVJ např. pronajalo střechu na stavbu FVE nebo telekomunikacím nebo na reklamu, tak příjem by se rozdělil mezi majitele střechy. Ve Vámi popisovaném případě to asi nepůjde, domnívám se, že majitelem FVE je SVJ a nikoliv členové SVJ

6)pokud by majitelem FVE bylo SVJ a nikoliv členové SVJ, tak se vyhnete nepříjemnostem ohledně placení zdravotní daně. Sociální daň a daň z příjmů by se asi u většiny členů neplatila.

7)až se vymění soudkyně Eliška Wagnerová na ÚS, tak má ÚS rozhodnout o ústavní stížnosti JUDr. Kalvody ohledně FVE. Bude to zajímavý judikát o retroaktivitě.

Hezký den!

Pavel

Vložil Saze (bez ověření), 19. Březen 2012 - 21:54

Pavle a lake, moc Vám děkuji za vnesení světla do mého problému.Kočkopes vznikl na základě mého tápání a zavádějících informací od úředníků z FÚ, ZP a ČSSZ. Licence je vystavena na SVJ. Znamená to, že se ho netýká zdravotní a sociální pojištění v souvislosti s FVE?

Daňové přiznání podám s uplatněním § 20/7 ZDP, příjmy nebyly rozdány jako dary jednotlivým osobám, ale byly převedeny do „fondu oprav“ (majitelům bylo sice vystaveno potvrzení o zdanitelném příjmu – to vše pod dojmem toho, že jsou spoluvlastníci FVE, ale shromážděním bylo odsouhlaseno, že příjem zůstane ve „fondu oprav“). Chápu to dobře, že § 20/7 je možné uplatnit jen po dobu 3 let?

Elektrárnu vedu v podrozvahové evidenci (domnívala jsem se chybně, že je ve spoluvlastnictví členů SVJ).Jak je to v tom případě s odpisy? Mohu ji odepisovat a uplatnit odpis jako daňově účinný náklad?

Děkuji za další pomoc.

Saze

Vložil lake, 20. Březen 2012 - 4:24

Saze napsala: "... příjmy nebyly rozdány jako dary jednotlivým osobám (...) ale shromážděním bylo odsouhlaseno, že příjem zůstane ve „fondu oprav“"

• Je-li FVE ve vlastnictví SVJ - právnické osoby:
V tom případě výše uvedené tvrzení je v rozporu s právem. Pouhé přání je vydáváno za daňovou realitu.
Je zřejmé, že částka nebyla použita v souladu s § 20 ZoDP na daňově osvobozený účel, nýbrž byla rozdána jako dary bez právního důvodu vlastníkům jednotek. Jak s vyplacenou částkou pak naložili je z hlediska daňového pro SVJ bezvýznamné. Společenství bylo povinno uvést tuto částku jako svůj příjem v daňovém přiznání a je též povinno ji řádně zdanit.

• Je-li FVE ve vlastnictví jiných osob:
Pak situace je zcela jiná. SVJ má příjem z provozování FVE (pokud neuzavřelo s vlastníkem FVE smlouvu o tom, že elektrárnu provozuje SVJ bez zisku a že veškerý výnos náleží vlastníkovi věci). Použije-li SVJ tento příjem na účel správy domu v následujícím období, nehradí daň. Je samozřejmě vyloučeno uplatňovat odpisy z cizího majetku! Otázka je, zda účetnictví odpovídá tomuto příběhu.

Že vlastníci jednotek vložili přijatou částku jako mimořádnou zálohu na účet správy domu je od daně neosvobozuje. V každém z obou popsaných případů vznikla povinnost zdanit příjem každému vlastníkovi jednotky.

lake

Vložil Pavel, 20. Březen 2012 - 1:40

Saze,

prosím pište do Předmětu nějaký smysluplný název, děkuji.

Jako základní vidím potvrzení toho, že FVE je v majetku SVJ a nikoliv v majetku členů SVJ. Z toho dále vycházím.

Sociální a zdravotní se neuplatňuje z příjmů z FVE, pokud je vlastníkem SVJ.

Nevím čemu říkáte „fond oprav“. Účetní laici na tomto portálu tento pojem používají nejčastěji pro účetní skupinu 95. To je v diskutovaném případě samozřejmě špatně. Jedná se o skupinu 93 a následně 91.

§ 20/7 ZDP se u SVJ musí splnit v následujícím zdaňovacím období, nikoliv až ve 3 letech. Ale nebude snad problém použít získané prostředky ke krytí nákladů spojených se správou domu již v následujícím období.

FVE by měla být v rozvaze a nikoliv na podrozvaze.

Většinu majetku FVE budete odpisovat podle § 30b ZDP a odpisy budou daňově účinné.

Hezký den!

Pavel

Vložil Saze (bez ověření), 25. Březen 2012 - 13:55

Naše SVJ odvádí 90% předepsaných plateb do „fondu oprav“ na splátku úvěru a poplatky s tím spojené. FVE byla pořizována právě kvůli tomu, aby byly peníze na správu, provoz a opravy a nemusel se příspěvek do „fondu oprav“ dále navyšovat. Použije-li se výnos z FVE např. na nákup nových poštovních schránek, vymalování domu, opravu havárie vody, případně splátku úvěru apod., je možné to považovat za využití podle § 20/7 ZDP? Děkuji za radu. Saze

Vložil Pavel, 25. Březen 2012 - 15:26

Saze,

již jsem psal, že nevím čemu říkáte „fond oprav“. Uvítám účetní zápis, abych vyloučil nedorozumění.

Slovy „Naše SVJ odvádí 90%“ asi myslíte „členové našeho SVJ odvádí 90%“.

Zatím není potvrzeno, zda je FVE skutečně ve vlastnictví SVJ a uvedena v rozvaze. Pak je předčasné mluvit o § 20/7 ZDP.

Pokud by byla FVE ve vlastnictví SVJ a uvedena v rozvaze, tak musíte prostředky vynaložit během jednoho roku na „ke krytí nákladů spojených se správou domu“.

Hezký den!

Pavel

Vložil Saze (bez ověření), 25. Březen 2012 - 16:10

Pavle,

omlouvám se, pokusím se vyjádřit lépe:

  1. „Fond oprav“ – tak nazývám účet 955, kam se skládají dlouhodobé zálohy na správu.
  2. 90% těchto předepsaných záloh odvádějí naši členové na splátky a poplatky úvěru.
  3. Myslela jsem, že už z naší diskuse vyplynulo, že FVE je ve vlastnictví SVJ, nikoli členů. Účtování jsem opravila a FVE je již vedena v rozvaze.
  4. Zisk po zdanění bude v příštím roce převeden na účet 911. Je pak možné tyto peníze použít například na výměnu poškozených poštovních schránek, vymalování domu, případně splátku úvěru? A jestli ano, je to možné považovat za krytí nákladů spojených se správou domu?

Hezký den i Vám a děkuji.

Saze

Vložil Saze (bez ověření), 27. Březen 2012 - 4:33

Prosím o odpověď k bodu 4 – je možné v mém případě § 20/7 ZDP uplatnit nebo to možné není?

Děkuji Saze

Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 20. Březen 2012 - 21:00

…Jako základní vidím potvrzení toho, že FVE je v majetku SVJ a nikoliv v majetku členů SVJ…

  • pane Pavle, mohl by jste uvést co Vám potvrzuje předpoklad, že FVE je ve vlastnictví SVJ ?

Neználek

Vložil Pavel, 20. Březen 2012 - 22:45

Pane Neználku,

1)Saze uvádí „Elektrárnu vedu v podrozvahové evidenci (domnívala jsem se chybně, že je ve spoluvlastnictví členů SVJ).“ Jinými slovy tvrdí, že je ve vlastnictví SVJ, její původní předpoklad, že FVE je ve vlastnictví členů SVJ byl chybný.

2)v oblasti FVE se pohybuji. Ještě jsem neviděl smlouvu na vybudování FVE do podílového spoluvlastnictví mnoha osob. Vždy se jednalo o vybudování FVE do vlastnictví jednoho právního subjektu.

3)je obvyklé, že vlastník má licenci. V našem případě má licenci SVJ.

Hezký den!

Pavel

Vložil lake, 12. Březen 2012 - 20:51

To, co popisujete je jakýsi kočkopes. V žádném případě neplatí, že příjmy SVJ „… jsou vlastně příjmy všech vlastníků“. Jakpak jste došla k uvedenému závěru?

• Vlastnictví FVE máte též nějak zamotané. Buď je vlastníkem zařízení SVJ – právnická osoba, nebo jde o společné technické zařízení domu ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek. Protiřečíte si, když tvrdíte, že jde o majetek vlastníků, ale zároveň jej odepisujete.

• Provozovatelem FVE může být její vlastník, nebo jiná osoba. Píšete, že licence byla udělena SVJ. Takže provozovatelem a dodavatelem energie je SVJ. Alespoň něco víme tedy zcela určitě. V tom případě SVJ bylo povinno uvést tuto částku v daňovém přiznání.

• Nerozumím jak s tím má souviset Vaše rozmýšlení o OSVČ. Pletete dohromady právnickou osobu a fyzické osoby, které ovšem – jak se zdá – s elektrárnou na střeše nemají nic do činění.

Pokud dostanete kontrolu z FÚ, bude to pořádný vítr. Není problémem příjem SVJ ve výši 135000 Kč ročně (ten nepodléhá zdanění, je-li v následujícím období použit ke správě domu). Problémem bude to, že SVJ tento svůj příjem nepřiznalo, ani jej nepoužilo na zákonem předvídaný daňově odsvobozený účel, avšak částku rozdalo jako dary jednotlivým osobám.

Připravte se na pokutu a doměření daně.

lake

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".