existuje moznost jednorazoveho velikeho prispevku do SVJ?
Dobry den, prosim o navedeni, jestli se tato tema uz resila na jinem miste tohto webu. Jestli ne- hodlame koupit byt v OV, v dome ale krome SVJ existuje i BD /ostatni vlastnici domu jsou jak v SVJ, tak v BD/. BD bude jeste prodavat jeden z bytu, ktere ma ve vlastnictvi a je zrejme, ze chce pouzit penize na opravu domu..moje obava je, ze po nas muze SVJ pozadovat bud jednorazovy vklad, ktery si odhlasuje po tom, jak vsichni vlastnici dostanou z BD penize za prodej, nebo nas jinym zpusobem donuti nas platit za opravu, kterou si planuji…je mozne se tomu nejak vyhnut napr. ve smlouve o koupi? Diky mockrat za radu!
Paní Malvíno,
koupit byt v Ostravě je stejné jako koupit byt v kterékoliv jiné obci v ČR.
Píšete, že jde o družstevní byt; převodcem (vlastníkem, který prodává svou jednotku) je bytové družstvo. Ani tato skutečnost nemá žádný vliv na běžný postup při koupi jednotky.
Získejte potvrzení o tom jaké dluhy na správě a na službách má převodce vůči SVJ. Tyto dlužné částky bude SVJ vymáhat na novém vlastníkovi bytu. Ke kupní ceně tedy je třeba připočíst i celou částku těchto cizích dluhů.
Pokud se ptáte na budoucí platby, pak musíte přijmout jako fakt, že shromáždění je oprávněno kdykoliv odhlasovat výši záloh na správu domu. Stejně tak je oprávněno kdykoliv odhlasovat výši příspěvku na správu domu. Vlastníci jednotek pak tyto částky hradí podle svých spoluvlastnických podílů. Neexistuje možnost, jak byste se mohla vyhnout těmto základním povinnostem vlastníka jednotky. Jedině tím, že si pořídíte rodinný dům.
Justitianus
Dekuji Vam mockrat! Vase rady jsou velice prinosne. Jeste dotaz – mate i zkusenost, ze si SVJ odsouhlasi i tak velikou jednorazovou vysi prispevku /mimo klasicke vysi zaloh/, jako je napr. pul milionu? OStatni vlastnici jsou zaroven cleny BD a prodejem bytu ziskaji dost prostredku na to, aby mohli tak vysokou castku vlozit…ta pak pujde na opravu. My, jako novy clenove SVJ bez podilu v BD vsak ten pul milion muzeme zhanet napr. na ulici :)…dekuji moc!
Paní Malvíno,
ve velké části SVJ se nenajde potřebná většina k odhlasování nějaké vyšší jednorázové částky. Vlastníci prostě ty peníze nemají volně k dispozici. Proto si SVJ většinou sjednává bankovní úvěr, který pak splácí (včetně úroků) po dobu 10 až 20 let. Samozřejmě že splácení úvěru půjde z přijatých záloh na správu domu.
Není ovšem vyloučeno, že v některém SVJ je většina vlastníků „v balíku“ a nemají problém stanovit si vyšší jednorázový příspěvek. V takovém případě byste měla stejnou povinnost i Vy. Výše příspěvku který máte složit se určí podle Vašeho spoluvlastnického podílu.
Cokoliv si sjednáte v kupní smlouvě s bytovým družstvem o budoucím přispívání na správu domu, bude nevymahatelné vůči SVJ. SVJ samozřejmě není vázáno obsahem kupních smluv k jednotkám.
V jiném textu jste se ptala jak se v SVJ rozhoduje o zálohách či příspěvcích. Na to Vám dají odpověď pouze stanovy konkrétního SVJ. Je běžné, že ke schválení postačuje nadpoloviční většina hlasů vlastníků přítomných na shromáždění.
SVJ nemusí mít ve stanovách žádná pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, ani pro příspěvky na správu. Rozhodne-li shromáždění o jednorázovém příspěvku, neexistuje zákonem uložená povinnost odůvodnit nějak jeho výši, ani sdělit kdy má být použit a na co má být použit.
Ústavní soud stanovil pouze ten limit, že platební povinnost vlastníka jednotky nesmí mít „rdousící, resp. likvidační účinek, který by případně mohl vést k závěru o porušení práva na ochranu vlastnictví“ (II.ÚS 1484/18 ze dne 19.3.2019). Vítejte v SVJ.
Celkově je při pořízení jednotky nutné dávat pozor na dvě finanční pasti, které jsou s tím spojeny.
- Skryté dluhy předchozího vlastníka:
Je třeba získat potvrzení o jejich výši (vystavené právnickou osobou SVJ) a podle toho pak jednat o kupní ceně. Ty jeho dluhy vůči SVJ určitě zaplatíte Vy. Dlužník už neuhradí ani korunu, jakmile se mu podaří prodat „zadluženou“ jednotku. - Skryté dluhy SVJ, neboli placení jedné věci dvakrát:
To je velmi časté, jestliže si koupíte jednotku v domě, který byl „revitalizován“ (např. nová okna, zateplení, opravená střecha, nový výtah, atd.). Naivní kupec je spokojen a zaplatí prodávajícímu částku odpovídající nadprůměrnému stavu domu. Neuvědomuje si ovšem, že celou „rekonstrukci“ zaplatí ještě jednou – na zálohách na správu, které bude SVJ od něj vybírat ještě mnoho let. SVJ je totiž zadluženo. Ty částky vybrané od Vás bude SVJ obratem přeposílat bance ke splacení úvěru.
Je tedy třeba zjitit si zda SVJ splácí úvěr, jakou část záloh na správu používá k jeho splácení a kolik ještě zbývá anuit ke splacení.
Prodávající Vám o dluzích SVJ (bod 2) samozřejmě neřekne ani slovo. Nenajdete to v kupní smlouvě. V potvrzení o dluzích převodce (bod 1) to nebude zmíněno. Ani to neodhalíte v katastru. Zjistila byste to jedině z úvěrové smlouvy a účetních knih. Tyto skryté dluhy SVJ ovšemže zaplatíte Vy.
Justitianus
„shromáždění je oprávněno kdykoliv odhlasovat výši záloh na správu domu. Stejně tak je oprávněno kdykoliv odhlasovat výši jednorázového příspěvku na správu domu.“
Tohle je tazatelce známo a nijak to nezpochybňuje. Tazatelka se ptá, zda jsou tyto platby nějak omezeny co co výše. Odpověď zní, že zálohy musí být přiměřené. Za přiměřenou výši se zpravidla pokládá částka s odchylkou nepřevyšující +/- 10–20 %. Právní podklad uvedou znalejší.
Ostravaku, neplácejte zde nesmysly. Záloha může klidně být určena ve výši 100% skutečné ceny. Žádný celostátně účinný právní předpis to nezakazuje, Vy experte.
Navíc vetšina SVJ se ani neobtěžuje se sestavováním a schvalováním dlouhodbého plánu údržby a oprav, takže zpravidla nikdo netuší na jaký konkrétní účel se záloha vybírá, na co bude použita, ani kdy se tak stane.
Justitianus
„Záloha může klidně být určena ve výši 100% skutečné ceny.“
Potom je ovšem odchylka nulová, tudíž je uvnitř mnou uvedeného obvyklého rozmezí. Je to situace možná, byť nepravděpodobná.
Stále jste nepochopil, na co se tazatelka ptá.
A nebuďte drzý.
A já jsem Vám vysvětlil, že ke stanovení zálohy v SVJ nemusí být vůbec známa budoucí výše částky, na kterou se záloha skládá.
V normálním světě a v závazkových vztazích je takový stav krajně neobvyklý; v SVJ je ovšem naprosto běžný. Co se rozumí „přiměřenou zálohou“ o tom rozhoduje většina na shromáždění. Proto by tazatelka neuspěla (na shromáždění ani u soudu) s Vaší argumentací, že záloha je „mimo rozmezí“. Neexistuje-li žádný údaj, který by dostatečně přesně kvantifikoval co je 100%, pak nelze ani určit hodnoty 10% či 20% z této neznámé a neurčené částky.
Neuvádějte tazatelku v omyl a nevzbuzujte v ní plané naděje, že by snad mohla nějak zvrátit rozhodnutí shromáždění o příspěvcích/zálohách.
Cesty vedoucí od soudů jsou lemovány hrobečky vlastníků jednotek, kteří se o toto pokusili.
Justitianus
„Neexistuje-li žádný údaj, který by dostatečně přesně kvantifikoval co je 100%“
To tvrdíte Vy, Justitiane, že neexistuje žádný údaj, který by dostatečně přesně kvantifikoval co je 100%.
Zeptejte se Vašeho účetního, tento údaj Vám poskytne. Pokud je kvalifikovaný. Je to běžná součást jeho práce.
Účetní, pletete si rozhodování shromážděnín s vedením účetnictví.
Účetnictví zachycuje skutečnost. Žádný účetní si ovšem nedokáže vycucat z prstu budoucnost. Od toho jsou statutární orgán a shromáždění. Účetní netuší jaký bude náklad na budoucí opravy, údržbu a zlepšení domu. Proto nedokáže ani přibližně říci jaké náklady a na co budou vynaloženy v následujících dvou, pěti, deseti či dvaceti letech.
Můžete čučet do vašich účetních knih a dokladů třebas celé noci, ale odpověď tam nenajdete. Nemáte totiž křišťálovou kouli, abyste věštil budoucnost.
Justitianus
„Účetní netuší jaký bude náklad na budoucí opravy, údržbu a zlepšení domu. Proto nedokáže ani přibližně říci jaké náklady a na co budou vynaloženy v následujících dvou, pěti, deseti či dvaceti letech.“
Pokud Váš účetní netuší, jaký bude náklad na budoucí opravy, údržbu a zlepšení domu a nedokáže ani přibližně říci, jaké náklady a na co budou vynaloženy v následujících dvou, pěti, deseti či dvaceti letech, pak máte účetního bez potřebných znalostí a pečlivosti a správu domu domu vykonávanou rovněž bez potřebných znalostí a pečlivosti, pane Justitiane. Potřebujete odbornou pomoc. Seznamte se, prosím, s § 159 občanského zákoníku.
Ostravaku, pletete si správu domu s vedením účetnictví právnické osoby. Plácáte se v tom aniž byste věděl o čem píšete. (Mimochodem, celý § 159 je o odpovědnosti členů statutárního orgánu. Nikoliv o odpovědnosti účetních, vy popleto.)
Zjevně netušíte, že o budoucích nákladech i zálohách na ně rozhoduje výhradně statutární orgán a nejvyšší orgán – shromáždění. To už jsem přece jednou napsal. Účetního do toho laskavě netahejte. To je ta poslední osoba, která by měla rozhodovat o tom do čeho mu nic není!
Zřejmě netušíte, že za předpovědi/odhady budoucích finančních toků odpovídá v každé korporaci její vedení (statutární orgán). Něco si o tom přečtěte.
Justitianus
„hodlame koupit byt v OV“
Tážete se na věc starou 25 a více let, nebo na byt v Ostravě? Podle toho Vám odpovím.
Zdravim Vas, moc dik za dotaz, OV jsem myslela byt v osobnim vlastnictvi,dekuji! Asi neumim moc dobre hledat v teto spletite forme odpovedi, urcite se to uz nekdo ptal, ale moc by mi pomohlo, kdyby jste mne navedl na to spravni vlakno. Dik moc!!
Paní Malvino, jde jen o právní pojem. Slova osobní vlastnictví jsou nahrazena slovem vlastnictví. To je celé. Té retardky, která přes proxy sází + a – si nevšímejte.
Diky moc za vysvetleni! Je pravda, ze presna definice a historicky vyklad vlastnictvi mi znamo neni :)
Tážete se tedy na koupi bytu v osobním vlastnictví podle zákona č. 52/1966 Sb., o osobním vlastnictví k bytům. Tento zákon byl účinný od 01.09.1966 do 30.04.1994.
Odpověď je zde jednoduchá: Podle tohoto zákona není možné od 01.05.1994 postupovat, neboť od uvedeného dne již není účinný. Už se zde řešilo.
„obava … ze po nas muze SVJ pozadovat bud jednorazovy vklad, ktery si odhlasuje po tom, jak vsichni vlastnici dostanou z BD penize za prodej, nebo nas jinym zpusobem donuti platit za opravu, kterou si planuji… je mozne se tomu nejak vyhnut napr. ve smlouve o koupi“
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Nevím, zda vám poradím. SVJ si (dle mne) muže odhlasovat leccos, co neodporuje zákonu (jen na okraj, pan Lake zde kdysi psal, že může odhlasovat dovolenou předsedovi na Seychellách).
Dle 89/2012 Sb.,
Soukromé právo
§ 1 (2) Nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona; zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, … .
§ 2 (1) Každé ustanovení soukromého práva lze vykládat jenom ve shodě s Listinou základních práv a svobod a ústavním pořádkem vůbec … .
(3) Výklad a použití právního předpisu nesmí být v rozporu s dobrými mravy …
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Dle wikipedie spadá 89/2012 Sb., do soukromého práva
Jde zejména o právo: -občanské, -obchodní, -rodinné, -pracovní,
Dekuji mockrat za rady. Chapu teda spravne, ze pokud je mozne odsouhlasit napr i ty „Seychelli“, nebude zadny problem, ze si SVJ odsouhlasi napr pul milionu jednorazovy vklad na opravu – kazdy ostatni vlastnik to mit bude, protoze je zaroven clenem BD a prodaji byt, ktery jim to vynese..akurat my ne, protoze kupujeme byt a ne podil v BD…proste to fakt realne budeme muset pak zaplatit? e ohledne hlasovani ve veci jednorazoveho poplatku – musi hlasovat 3/4 vlastniku, nebo vsichni? Diky moc!!!
Poslední komentáře