DPP pro důchodce
Může mi prosím někdo poradit s následujícím. Máme v domě šikovného důchodce, který pro nás běžně dělal různé drobné opravy, např. stojany na věšení prádla, drobné zámečnické práce, opravu dveří a v zimě taky úklid sněhu, prostě vše co se namanulo v domě a kolem domu. DPP musí obsahovat dobu, sjednaný prac. úkon, rozsah práce a odměnu. Čtu si tady na podnikatel. cz informaci, že odměna nesmí být nižší než minimální mzda. Tak tomu nerozumím vůbec. Můžeme tedy s pánem uzavřít DPP na drobné zámečnické práce za odměnu např. 500 Kč? Dále nevím kdyby dostal odměnu 10001 Kč, musíme za něj odvádět sociální pojištění, platit mu v případě nemoci nemocenskou a dát mu na konci roku evidenční list když je důchodce? Jsem z toho naprostý jelen. Pro posouzení povinnosti zahrnout příjem ze souběžných dohod do vyměřovacího základu pro sociální pojištění je potřeba příjmy ze všech dohod sečíst? Z toho, co se uvádí na podnikatel.cz nic takového nevyplývá. Může prosím reagovat někdo, kdo má uvedené inforamce a může se s námi o ně podělit? Děkuji.
Dohoda o provedení práce je sice u částky do 10 tis. měsíčně prosta plateb soc. a zdravotního pojištění, ale musíte se registrovat u FÚ a odvádět daň nebo zálohu na daň viz. http://www.jakpodnikat.cz/brigady.php Lepší je proto uzavřít smlouvu o dílo. Tu si zdaňuje příjemce a u důchodce je možné, že se vejde do limitu nezdaněného ročního příjmu 20 tis. kč.
Pane Kadeřábku,
úvodní příspěvek je o něčem jiném než o příležitosté činnosti, na kterou lze vztáhnout § 10/3/a ZDP. Viz komentáře k ZDP. Vaše rada je tedy v rozporu s právem a tazatele může dostat do úplně zbytečných problémů.
Pokud se jedná o důchodce stačí podepsat prohlášení dle § 38k/4 ZDP a velmi pravděpodobně se nemusí platit ani záloha na daň.
Hezký den!
Pavel
Patricie,
pokusím se odpovědět po částech:
1)Podmínka minimální mzdy znamená, že za plnou pracovní dobu v měsíci si nesmí vydělat méně než je minimální měsíční mzda. Takže samozřejmě můžete uzavřít i DPP na 500 Kč na příslušný počet hodin.
2)Do 10 000 Kč za měsíc u DPP se nemusí platit sociální a zdravotní daň. Zkrátka to nedopusťte a máte po starostech. Pokud si nedáte říci a zaplatíte za měsíc 10 001 tak na Vás spadnou všechny problémy s nemocenskou.
3)Že jste z toho jelen nesdělujte nám, ale těm půlmozkům, kteří byli zvoleni ve Vašem volebním okrsku. :-))
4)DPP se sečítají u jednoho zaměstnavatele a jednoho zaměstnance za měsíc (pro limit 10 000 Kč) a za rok (pro limit 300 hodin).
Hezký den!
Pavel
Milý Pavle,
reaguji na vaši zmínku o půl mozcích. Pracuji dobrovolně ve statuárním orgánu. Nejsem právník, mám „jen“ technické vzdělání. Práci se snažím dělat dobře a poctivě. Vzhledem k právní zněti, která u nás existuje, se občas něco nepovede. Protože jsem jenom obyčejný člověk (tedy půl mozek). Celkem rád bych tu práci člena statutárnímu orgánu předal někomu jinému. Jenže ti ostatní jsou stejní půl mozci jako já, nebo asi mají větší mozek a tím mají více rozumu a do té práce se jim nechce z lenosti, vyčůranosti, zbytek si dosaďte dle své zkušenosti. Takže doporučení, pokud máte rozumu na rozdávání a nepatříte do těch dvou kategorií, které jsem uvedl, zkuste si práci ve stat. orgánu. Pomůžete sobě a určitě obyčejným lidem.
Poslední komentáře