FVE na střeše domu SVJ
Naše společenství vlastníků požádalo o udělení licence na provozování malé fotovoltaické elektrárny 10 kW na střeše bytového domu, která mu udělena byla. FVE byla uvedena do provozu v lednu 2010. Elektřina je odváděna do sítě, čili prodávána. Pátrala jsem všude možně a hledala nějaký zdroj, jak tuto situaci řešit a jaké povinnosti z toho vyplývají. Vše, co jsem objevila, se týká pouze jednotlivců, kteří se stanou OSVČ, ale nikoli společenství vlastníků jednotek, což je právnická osoba, nezisková organizace, jejíž příjmy jsou vlastně příjmy všech vlastníků. Do roku 2010 byl příjem osvobozen od daně, ale toto bylo od 1.1.2011 zrušeno. Proto jsem zisk z FVE, který za rok činí cca 135000 Kč, rozdělila mezi 25 majitelů bytů, kteří jsou zaměstnanci nebo důchodci (tento způsob rozdělení byl odhlasován shromážděním). Zisk každého z nich je menší než 6000 Kč a myslím si, že by to nemělo podléhat dani z příjmů (podle § 38g odst.2 zák. 586/1992 Sb.).
Přijde mi naprosto nesmyslné, aby se všichni jednotlivě kvůli tomuto příjmu museli stát OSVČ tak, jak to musí udělat majitel FVE-jednotlivec, protože provozování FVE je podnikání. Jak se v tomto případě řeší sociální a zdravotní pojištění, kterému toto podnikání podléhá?
Kdekoli se na toto zeptám, nikdo mi není schopen poradit, každý řeší jen situaci, kdy je majitelem licence jednotlivec. Co ale dělat, když je majitelem licence společenství vlastníků? S tím si nikdo na úřadech neví rady a každý říká, že se s tím ještě nesetkal.
FVE vedu v podrozvahové evidenci jako majetek ve spoluvlastnictví všech majitelů bytových jednotek mimo účetní program a toto je uvedeno v příloze. Od roku 2011 se má elektrárna začít rovnoměrně odepisovat po dobu 20 let. Jakým způsobem mám prosím účtovat?
Za pomoc moc děkuji.
Saze
Poslední komentáře