Lze,dle stanov SVJ,po neusnášeníchopném shromáždění, uskutečnit usnášeníshopnou náhradní shromáždění s menšinovou účastí?
Dobrý den,
jsme BD. Jde o dům s 11 BJ. Všech 11BJ je již zapsáno v KN, nyní čekáme kdy BD (vzniklé v roce 1997) svolá první shromáždění SVJ a dojde ke schválení stanov SVJ.
Poradíte, prosím, na co (s porovnáním se stanovami byt.družstva) si dát pozor při schvalování stanov SVJ a jak ty první stanovy našeho SVJ doladit, před jejich přijetím na ustanovujícím shromáždění (v souladu se zákony ČR), aby fungování SVJ pak bylo životaschopné.
Jde mi zejména o to, jak do stanov SVJ zakomponovat podobný text, který mají např. stanovy byt.družstva: „není-li na členské schůzi přítomna nadpoloviční většina, lze dle stanov vzápětí uskutečnit usnášeníshopnou náhradní schůzi i při menšinové účasti“. Je mi známo že BD jede podle ObchZ a SVJ zas podle ObčZ, ale není mi jasné, jak prostřednictvím stanov SVJ docílit, aby shromáždění SVJ bylo vždy s dostatečným kvorem – když už ne to první shromáždění SVJ, tak alespoň to náhradně svolané shromáždění (se stejným programemé, je-li to vůvec možné (ZoVB na tohle myslím jednoznačně „nemyslí“, takže ani nezakazuje?). Chci se prostě vyhnout množství zbytečně svolaných shromáždění SVJ, na kterých se stejně nic (opravy, rekonsrukce spol.částí domu) neschválí, protože účast vlastníků nebude dostačující pro přijetí usnesení.
Děkuji předem za odpověďi, zda takováto implementace do textu stanov SVJ je možná a zda má oporu v zákoně, a zda s tím máte někdo pozitivní zkušenosti.
(Prosím ušetřete mne rad typu, že to chce přemlouvat a nic jen přemlouvat vlastníky, aby na shromáždění dorazili a vzali odpovědnost za svůj majetek do svých rukou, či aspoň někomu poskytli plnou moc. Považuji to za nereální, z časových důvodů mých a z generačních důvodů zvlášť, většina vlastníků jsou důchodci a jaksi mají jiné uvažování).
S pozdravem, Karel
Poslední komentáře