Vložil lake, 15. Červenec 2011 - 6:09

Ondřej napsal: „… existuje např. nějaký limit? Jelikož majoritní vlastník v domě by si mohl prosadit třeba milionové investice, jak v tomto případě postupovat?“

Co platí obecně při spoluvlastnictví:
Soudní judikatura je konstantní v tom, že přispívat na opravy a údržbu, které jsou vzhledem ke stavu a stáří domu nutné či obvyklé, je samozřejmou povinností spoluvlastníka nemovitosti. Námitka že „na to nemám“ je bezvýznamná. Nejvyšší soud dovodil, že spoluvlastník se může své povinnosti zbavit tak, že nebude nadále setrvávat ve spoluvlastnickém vztahu a svou část nemovitosti zcizí (prodá, smění či daruje).

Jaké jsou a nejsou povinnosti vlastníka jednotky:
Při ukládání platebních povinností v domě rozděleném na jednotky je nutné postupovat v souladu se zákonem 72/1994 o vlastnictví bytů.

Podle ustanovení § 15 odst. 1 ZoVB „Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2).“

  • Z uvedeného plyne, že nelze požadovat po spoluvlastníkovi náklady jiné než spojené se správou. Nelze např. požadovat úhradu nákladů na vytvoření nové věci, která dosud není v jejich spoluvlastnictví (např. na výstavbu garáží, výtahu, dětského hřiště, parkoviště nebo domovní kotelny). V takové věci nelze vlastníka jednotky ani přehlasovat.

Podle ustanovení § 15 odst. 2 ZoVB „K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech.“

  • Z uvedeného je zřejmé, že zálohy schválené a předepsané k platbě se musí vztahovat k předpokládaným nákladům; nelze tedy zvýšit předpis záloh svévolně, bez určení na jaký konkrétní předpokládaný účel spojený se správou mají být v budoucnu vybrané zálohy použity.
  • Dále platí, že jako zálohu je možno schválit a předepsat pouze ty náklady, které bude NUTNÉ vynaložit v následujících měsících i v dalších letech. Vlastník jednotky nemůže být nucen přispívat zálohově na výdaje nikoliv nutné (např. na výměnu vodoměrů za dražší radiové; na nikoliv nutné zateplení domu jestliže by postačovala výměna oken; či na výměnu klik ve společných částech domu za nové z ryzího zlata). Prokázat vlastníkovi jednotky, že skutečně jde o budoucí výdaje NUTNÉ je povinen ten, kdo toto tvrdí a požaduje placení – tedy SVJ.

Zda se vlastník jednotky může bránit:
V praxi se za výdaje NUTNÉ považují automaticky takové, které byly schváleny shromážděním. Nesouhlasící vlastník jednotky se může proti takovému rozhodnutí jedině obrátit na soud podle § 11 odst. 3 ZoVB. Na dotaz pana Ondřeje nelze dát další konkrétní radu, protože nenapsal jaký je účel požadovaných plateb. Jak jsem ukázal, právě to je ovšem pro posouzení věci nejdůležitější.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.