Děkuji za upřesnění. Ve společenství se hlasuje podle § 11 odst. 5, přičemž je nutný "souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek."
Někteří se domnívají, že zákon je třeba vyložit tak, že hlasovat je třeba tříčtvrtinovou většinou všech hlasů.
Gramatické čtení zákona vede k výkladu, že hlasovat se bude podle prostého počtu kusů.
A jaký byl "úmysl zákonodárce"? Nevíme, to, ale cituji:
- Sněmovní tisk 863/3 ze dne 20. září 2001 (Zdena Horníková)
Pozměňovací návrhy přednesené ve druhém čtení dne 19. září 2001
Poslanec Karel Šplíchal:
Doplnit nový bod, který zní:
“20. V § 11 odst. 5 se slova “vlastníků jednotek” nahrazují textem: “tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek za současného dodržení podmínky, že se jedná o vlastníky tří čtvrtin podlahové plochy jednotek. Přehlasovaný vlastník může požádat soud, aby ve věci rozhodl. Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.”.”.
Z čehož je vidět, že zákonodárce (alespoň poslanec Šplíchal v září 2001) si byl dobře vědom, že formulace "tříčtvrtinová většina všech vlastníků jednotek" je něco jiného než "tříčtvrtinová většina hlasů".
Jednoznačnou odpověd tedy zde nedostanete. Pokud budete počítat podle hlasů (t. j. podle spoluvlastnických podílů), je způsob zjišťování kvóra zřejmý.
Dáte-li přednost počítání hlasů podle prostého počtu vlastníků jednotek, pak platí, že vlastník má tolik jednotlivých hlasů, kolik jednotek vlastní. K tomu viz § 11 odst. 3: "spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas)". To platí zřejmě per analogiam i pro hlasování podle prostého počtu kusů, pokud je ze znění ZoVB připustíme.
lake
Poslední komentáře