Vložil Justitianus, 20. Červenec 2022 - 14:08

Radka2222 se mýlí ve všem co zde napsala.


Prostor střechy je společný, takže obecně platí, že společné části mohou užívat všichni spoluvlastníci bez jakéhokoli „schvalování“. Právo každého spoluvlastníka je omezeno pouze shodným právem ostatních spoluvlastníků. Jestliže tedy nebudete ostatním bránit aby si na střechu také umístili své výparníky klimatizace, pak ani oni nemohou bránit Vám, abyste tam umístil Váš výparník. Ale pozor – bourání děr do zdí (zejména nosných) je něco jiného, viz poslední odstavec.

Je možné, že společná střecha je podle prohlášení nepřístupná pro vlastníky jednotek. V takovém případě byste potřeboval většinový souhlas s umístěním čehokoliv (nikoliv souhlas všech!!!). Přečtěte si prohlášení a hledejte zda stanoví nějaká speciální pravidla pro spoluvlastnické rozhodování.
My neznáme vaše prohlášení.

Shodně by se řešil případ umístění na střechu cizího zařízení (reklamní panel, neonový nápis, anténní systém telefonního operátora, anténa poskytovatele internetového připojení, atd.).

Ve stanovách SVJ mají být uvedena „pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí“ (§ 1200). Podle obsahu stanov by o umisťování technických zařízení vlastníků jednotek mohlo rozhodovat SVJ.
Přečtěte si vaše stanovy. My je neznáme.

Pokud se budou bourat díry do nosných zdí, jde o stavební úpravu která vyžaduje posudek statika a povolení stavebního úřadu. S úřadem jedná stavebník jako žadatel, a souhlas se změnou stavby k tomu uděluje právnická osoba SVJ. K samotnému umístění technického zařízení v domě/na domě se souhlas úřadu nevyžaduje. Pak je tu ještě hluk a vibrace – to je samostatná problematika podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ale může to být předmětem rozhodování stavebního úřadu.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.