Paní Malvíno,
ve velké části SVJ se nenajde potřebná většina k odhlasování nějaké vyšší jednorázové částky. Vlastníci prostě ty peníze nemají volně k dispozici. Proto si SVJ většinou sjednává bankovní úvěr, který pak splácí (včetně úroků) po dobu 10 až 20 let. Samozřejmě že splácení úvěru půjde z přijatých záloh na správu domu.
Není ovšem vyloučeno, že v některém SVJ je většina vlastníků „v balíku“ a nemají problém stanovit si vyšší jednorázový příspěvek. V takovém případě byste měla stejnou povinnost i Vy. Výše příspěvku který máte složit se určí podle Vašeho spoluvlastnického podílu.
Cokoliv si sjednáte v kupní smlouvě s bytovým družstvem o budoucím přispívání na správu domu, bude nevymahatelné vůči SVJ. SVJ samozřejmě není vázáno obsahem kupních smluv k jednotkám.
V jiném textu jste se ptala jak se v SVJ rozhoduje o zálohách či příspěvcích. Na to Vám dají odpověď pouze stanovy konkrétního SVJ. Je běžné, že ke schválení postačuje nadpoloviční většina hlasů vlastníků přítomných na shromáždění.
SVJ nemusí mít ve stanovách žádná pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, ani pro příspěvky na správu. Rozhodne-li shromáždění o jednorázovém příspěvku, neexistuje zákonem uložená povinnost odůvodnit nějak jeho výši, ani sdělit kdy má být použit a na co má být použit.
Ústavní soud stanovil pouze ten limit, že platební povinnost vlastníka jednotky nesmí mít „rdousící, resp. likvidační účinek, který by případně mohl vést k závěru o porušení práva na ochranu vlastnictví“ (II.ÚS 1484/18 ze dne 19.3.2019). Vítejte v SVJ.
Celkově je při pořízení jednotky nutné dávat pozor na dvě finanční pasti, které jsou s tím spojeny.
- Skryté dluhy předchozího vlastníka:
Je třeba získat potvrzení o jejich výši (vystavené právnickou osobou SVJ) a podle toho pak jednat o kupní ceně. Ty jeho dluhy vůči SVJ určitě zaplatíte Vy. Dlužník už neuhradí ani korunu, jakmile se mu podaří prodat „zadluženou“ jednotku. - Skryté dluhy SVJ, neboli placení jedné věci dvakrát:
To je velmi časté, jestliže si koupíte jednotku v domě, který byl „revitalizován“ (např. nová okna, zateplení, opravená střecha, nový výtah, atd.). Naivní kupec je spokojen a zaplatí prodávajícímu částku odpovídající nadprůměrnému stavu domu. Neuvědomuje si ovšem, že celou „rekonstrukci“ zaplatí ještě jednou – na zálohách na správu, které bude SVJ od něj vybírat ještě mnoho let. SVJ je totiž zadluženo. Ty částky vybrané od Vás bude SVJ obratem přeposílat bance ke splacení úvěru.
Je tedy třeba zjitit si zda SVJ splácí úvěr, jakou část záloh na správu používá k jeho splácení a kolik ještě zbývá anuit ke splacení.
Prodávající Vám o dluzích SVJ (bod 2) samozřejmě neřekne ani slovo. Nenajdete to v kupní smlouvě. V potvrzení o dluzích převodce (bod 1) to nebude zmíněno. Ani to neodhalíte v katastru. Zjistila byste to jedině z úvěrové smlouvy a účetních knih. Tyto skryté dluhy SVJ ovšemže zaplatíte Vy.
Justitianus
Poslední komentáře